Farba tablicowa – czy warto wybrać? Opinie, rodzaje, zalety i wady

Farba tablicowa to bardzo modny sposób nie tylko urozmaicenia wnętrza, ale i zwiększenia jego funkcjonalności. Farba ma swoje zastosowanie np. w pokoju dziecka albo w kuchni, gdzie staje się przydatną tablicą. Wbrew powszechnemu myśleniu, farba tablicowa wcale nie musi być czarna: jest cały wachlarz kolorów. Czy warto wybrać farbę tablicową? Jakie są o niej opinie, a także jak mają się do wad i zalet? Sprawdzamy.

 

Dekoracyjna ściana z farbą tablicową
Holzland Stoellger
Dekoracyjna ściana z farbą tablicową

 

Farba tablicowa – hit do wnętrz

Parę lat temu hitem we wnętrzach była czarna farba tablicowa, która pozostała trendem do dziś i jej popularność nie maleje. Ostatnio jednak przebojem w branży wnętrzarskiej okazuje się kolorowa farba tablicowa, która pasuje do wielu aranżacji.

Farba tablicowa to doskonałe rozwiązanie do wielu wnętrz, które albo chcemy urozmaicić oryginalnymi napisami czy obrazkami na ścianie, albo chcemy zabezpieczyć ściany przed zniszczeniem (np. w kuchni albo w pokoju dziecka). Na ścianie z farbą tablicową można np. zapisywać listy zakupów, prowadzić kalendarze, umieszczać motywacyjne sentencje. Ponieważ taka ściana będzie wielokrotnie ścierana, warto zainwestować w tablicówkę lepszej jakości, aby nie tylko zachwycała głębokim kolorem, ale także była trwała przez długi okres.

Kolorowa farba tablicowa – jaką wybrać firmę? Opinie

Niedawno na półkach sklepowych – obok czarnej tablicówki, którą np. uwielbia Dorota Szelągowska – pojawiła się farba tablicowa w wielu przepięknych kolorach, także pastelowych. Ani trochę jej do szkolnych tablic – prezentuje się bardzo elegancko i pasuje niemal do każdego wnętrza, w każdym stylu. Farby kolorowe tablicowe, które można polecić, to na pewno te pochodzące od uznanych producentów, jak Flugger, Dulux, Tikkurila czy Benjamin Moore, Magnat, Jeger, Anser. Farby tych marek dostępne są w naprawdę wielu pięknych kolorach, a przy tym odznaczają się wysoką jakością i łatwością nakładania.

A poniżej – ku ułatwieniu wyboru – przytoczymy kilka opinii z różnych for internetowych:

  • „Ja miałam całą ścianę pomalowaną tablicówką Benjamin Moore, przez 2 lata intensywnego użytkowania w studiu fotograficznym. Nie zmyła się, nic nie odprysło. Satynowe wykończenie. Mycie: ciepła woda + gąbka i ściana była jak nowa.” (opinia z https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=927536)
  • „Użyłam farby tablicowej w 2 dziecięcych pokojach. W pokoju starszej córki - gdzie "tablica" jest na tle ciemnofioletowej ściany, a córka raczej nie "wychodzi" z malunkami poza obręb "tablicy" i uważnie ją ściera, jest OK. Natomiast w pokoju młodszego dziecka, trzeba było użyć "ramek" bo młody wyjeżdżał zarówno z rysunkami jak i ze zmazywaniem gąbką , poza obrys tablicy i strasznie brudził resztę jasnej ściany. Kreda się też sypie na podłogę i brudzi, a młody to potem roznosi po szafkach i podłogach. Za mocno przyciska ją do tablicy stąd ten koszmarny pył. Musze poszukać tej bezpyłowej! Nie wiedziałam, ze taka jest;) Ale ogólnie - fajna sprawa i ciekawy efekt. U córki "tablica" jest w kształcie poziomego pasa przez jedną ścianę, a u synka w kształcie domku.” (opinia z: https://forum.trojmiasto.pl/Tablica-do-pisania-kreda-na-scianie-prosze-o-opinie-t654094,1,16.html)
  • „Ja malowałam u siebie farbą tablicową fluggera, piszę po niej specjalnymi pisakami, które nie pylą także problem sypiącej się kredy mam z głowy :) sama farba była w dobrej cenie, można ją kupić przez internet.” (opinia z: https://deccoria.pl/forum/wnetrza/farba-tablicowa-47-5392)
  • „Farba świetnie się sprawdza, wyglada rewelacyjnie” (opinia o farbie tablicowej Magnat z: https://www.ceneo.pl/52630516#tab=reviews)

Uwaga na szkodliwość niektórych farb tablicowych

Jeżeli tablicówka ma być w pokoju dziecięcym, należy wziąć pod uwagę, aby była to farba wodorozcieńczalna akrylowa lub lateksowa – która jest bezwonna i nieszkodliwa. Niezdrowe mogą być olejne farby tablicowe, których bazą są rozpuszczalniki – tych lepiej unikać. Więcej na temat szkodliwości niektórych farb tablicowych piszemy w osobnym artykule.

Jak malować ściany farbą tablicową?

Należy odpowiednio przygotować podłoże: oczyścić ze starych powłok farb, usunąć zabrudzenia i tłuste plany, a także wyczyścić ewentualnie ślady pleśni i grzybów na ścianie. W innym przypadku niestety farba nie będzie miała dobrej przyczepności do podłoża i zacznie się sypać po pewnym czasie.

Następnie farbę nakładamy tak samo, jak inne – czyli najlepiej za pomocą czystego wałka. Dla osiągnięcia lepszego efektu zaleca się zastosować dwie warstwy farby. Co ważne, niektórzy producenci oferują tablicówki, które można później malować zwykłymi farbami, gdy kolor się znudzi – to ogromna zaleta.

Zalety i wady farby tablicowej

Farba tablicowa ma wiele zalet, ale też nie jest pozbawiona wad. Zarówno o pozytywnych, jak i negatywnych cechach tablicówki piszemy poniżej.

  • Zalety farby tablicowej: jest wodoodporna, można ją zastosować na dowolnej ścianie, jest bardzo uniwersalna (sprawdzi się w kuchni, łazience, przedpokoju, pokoju dziecka – i to nie tylko na ścianach, ale i przedmiotach robionych ręcznie, np. do pomalowania dekoracji z drewna czy stolika z europalet), jest łatwa w nakładaniu, zdecydowanie urozmaica wnętrze pod kątem wizualnym oraz funkcjonalnym (możliwość pisania po ścianach).
  • Wady farby tablicowej: przy nakładaniu ma specyficzny zapach; raczej nie nadaje się dla alergików; jest droższa od klasycznej farby; podczas pisania po niej kredą unosi się pył; w niektórych przypadkach trudno usunąć ją ze ściany (problem ten jednak znika, gdy wybierzemy farbę, które producent deklaruje, że może być później przemalowana zwykłą farbą).

Farba tablicowa – jak ją czyścić?

Aby tablicówka wyglądała ładnie na ścianie przez wiele lat, należy regularnie zmywać z niej kredę. Aby uniknąć przy tym smug, najlepiej użyć wilgotnej ściereczki z mikrofibry, którą będziemy płukać dokładnie pod bieżącą wodą. Po wyczyszczeniu ściany na mokro, należy wyczyścić ją także na sucho – również ściereczką z mikrofibry, dzięki czemu unikniesz zacieków i smug.

A może farba magnetyczna zamiast tablicówki?

Hitem we wnętrzach ostatnio stała się farba magnetyczna, która sprawia, że ściana staje się centrum świetnej zabawy. Zawarte w niej opiłki żelaza powodują, że pomalowana ściana przyciąga magnes tak samo, jak np. lodówka. To świetny pomysł np. do kuchni (możemy tam przyczepiać wszelkie karteczki) albo do pokoju dziecka, które może tworzyć na ścianie własne koncepcje, rozwijać wyobraźnię, planować zadania, przyczepiać własne obrazki – i to wszystko bez wbijania gwoździ czy pinezek. Nakładanie farby magnetycznej również jest proste – z pewnością każdy z Was sobie z tym poradzi. Więcej o farbie magnetycznej przeczytasz TUTAJ.

A dla niezdecydowanych mamy artykuł: Farba magnetyczna czy tablicowa? Zachęcamy do czytania!

Farba tablicowa - kilka inspiracji

 

Gwiazda na ścianie w pokoju dziecka - farba tablicowa
Tikkurila
Gwiazda na ścianie w pokoju dziecka - farba tablicowa

 

 

Kolorowa farba tablicowa w pokoju
Fot. Michał Czekański
Kolorowa farba tablicowa w pokoju

 

 

Różowa farba tablicowa w pokoju dziewczynki
Ecosquad
Różowa farba tablicowa w pokoju dziewczynki

 

 

Dekoracyjna ściana z farbą tablicową
Holzland Stoellger
Dekoracyjna ściana z farbą tablicową

 

 

Farba tablicowa - szara - w kuchni
Homebook
Farba tablicowa - szara - w kuchni

 

 

Kreatywna, kolorowa ściana z farbą tablicową w pokoju dzieci
Tikkurila
Kreatywna, kolorowa ściana z farbą tablicową w pokoju dzieci

 

 

Farba tablicowa w loftowej kuchni
Farba tablicowa w loftowej kuchni

 

 

Farba tablicowa w kuchni nad blatem
Farba tablicowa w kuchni nad blatem

 

Komentarze

  • Nata 2021-05-25T18:30:02Z

    Polecam takie rozwiązanie, dzieci są zachwycone, no i rodzice zresztą też. mamy na ścianie farbę tablicowo-magnetyczną od magnata i jest to super jakościowo produkt, małe magnesy trzymaja się super