Balkony dostawne w domach energooszczędnych i nie tylko

Każdy balkon podnosi komfort użytkowania mieszkania i zwiększa wartość obiektu. Balkony dostawne to rozwiązanie stosowane najczęściej w budynkach istniejących, jednak nadające się także do obiektów nowo projektowanych.

W budynkach istniejących balkony dostawne są wykonywane w przypadku konieczności modernizacji zniszczonych balkonów lub dobudowy ich w miejscu, w którym dotychczas nie występowały. Mogą być montowane w obiektach o dowolnej konstrukcji: nadają się zarówno do domów murowanych systemem tradycyjnym, jak i budynków wykonanych z wielkiej płyty. W nowych obiektach przeważnie wykonywane są balkony wspornikowe będące integralną częścią płyty stropowej, jednak nie istnieją żadne przeszkody, które uniemożliwiałyby realizację balkonów dostawnych także w tych budynkach.

Rodzaje balkonów dostawnych

Ze względu na rodzaj konstrukcji balkony dostawne można podzielić na dwa główne typy: stojące i zamocowane w ścianie. Istnieje także rozwiązanie pośrednie: balkony wisząco-stojące. Balkon stojący to konstrukcja samonośna: płyta wspiera się na słupach, które z kolei opierają się na fundamencie posadowionym w gruncie. Rozwiązanie pośrednie to balkony podparte od zewnątrz na słupach (zwykle mają jedną lub dwie podpory), a przy budynku są mocowane do ściany punktowo. Balkony wiszące przytwierdzone są do ściany wyłącznie punktowo, najczęściej w czterech miejscach – na dole w poziomie płyty i u góry w poziomie balustrady, za pomocą specjalnych kotew chemicznych. Dobór odpowiedniego systemu mocowania powinien być przeprowadzony z uwzględnieniem konstrukcji i materiału ścian istniejącego budynku. Liczba i rozstaw, a także rodzaj kotew musi wynikać z obliczeń przeprowadzonych przez konstruktora, a po zamontowaniu balkon powinien zostać poddany odpowiednim próbom obciążeniowym. Miejsce styku takiego balkonu z budynkiem to najważniejszy element, za pośrednictwem którego przenoszone są wszystkie obciążenia. Z tego powodu bardzo ważne jest prawidłowe wykonanie tego połączenia.

Balkon stojący to konstrukcja samonośna: płyta wspiera się na słupach, które opierają się na fundamencie posadowionym w gruncie
Balkon stojący to konstrukcja samonośna: płyta wspiera się na słupach, które opierają się na fundamencie posadowionym w gruncie

Balkony dostawne można także podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonywane. Balkony te mogą być betonowe, drewniane, aluminiowe, stalowe lub w postaci żelbetowej płyty wspartej na stalowej konstrukcji. Balkony dostawne mogą być realizowane na podstawie indywidualnego projektu, można też skorzystać z usług jednej z wielu firm zajmujących się produkcją i montażem balkonów prefabrykowanych. Balkony stalowe wykonywane są zwykle z zamkniętych profili stalowych cynkowanych ogniowo i malowanych lub ze stali nierdzewnej. Balkony dostawne można także w całości wykonać z aluminium. Z profili aluminiowych robione są zarówno słupy nośne jak i płyta, która wyłożona jest zwykle płytkami betonowymi. Balustrady również wykonane są z tych samych profili. Elementy łączeniowe zrobione są zwykle ze stali kwasoodpornej. Betonowe balkony dostawne wykonywane są z prefabrykowanych elementów ustawianych jeden na drugim, a następnie kotwionych do budynku. Dostawne balkony drewniane to rozwiązanie stosowane zwykle w budownictwie jednorodzinnym, na podstawie indywidualnego projektu, w przypadku budowy pojedynczego balkonu. Pozostałe rodzaje balkonów można wykonywać również w budynkach wielorodzinnych o dużej liczbie kondygnacji, w których dobudowuje się cały rząd balkonów.

 

Korzyści z balkonu dostawnego

Stojące balkony dostawne to rozwiązanie najlepsze pod względem ciepłochronności. Żaden budynek nie jest wolny od mostków termicznych, które nie dość, że powodują uciekanie ciepła z budynku, to w ich miejscu może także rozwinąć się grzyb lub pleśń. Z tego powodu zawsze przy projektowaniu, wznoszeniu i modernizacji budynków dąży się do likwidacji takich newralgicznych stref, jakimi są wspomniane mostki cieplne. W przypadku gdy balkon wspiera się na własnej konstrukcji, można zachować ciągłość izolacji termicznej ściany. Balkony mocowane do ściany w kilku miejscach powodują powstanie jedynie punktowych mostków termicznych. Oba powyższe rozwiązania są pod względem ciepłochronności zdecydowanie lepsze od balkonów wspornikowych przytwierdzonych na całej długości do ściany, kiedy to powstaje liniowy mostek cieplny, gdyż izolacja termiczna ściany zostaje przerwana na całej długości balkonu. Właśnie z powodu możliwości zachowania ciągłości termoizolacji ściany, balkony stojące stosowane są często w budynkach pasywnych.

Stojące balkony dostawne to rozwiązanie najlepsze pod względem ciepłochronności. W przypadku gdy balkon wspiera się na własnej konstrukcji, można zachować ciągłość izolacji termicznej ściany i wyeliminować ryzyko powstania mostków termicznych.

Balkony dostawne to często konstrukcje prefabrykowane, które są wykonywane w fabryce. W miejscu docelowym są składane z gotowych elementów, które doskonale do siebie pasują. Pozwala to na szybkie i sprawne przeprowadzenie prac, bez względu na porę roku. Większość producentów balkonów dostawnych oferuje kompleksową usługę: projekt wraz z realizacją. Powstają balkony całkowicie wykończone. Wraz z konstrukcją wykonywane są balustrady (zwykle w jednym z kilku wariantów do wyboru), obróbki blacharskie, odwodnienie. Producenci oferują także wykonanie zadaszenia nad balkonem znajdującym się najwyżej. Balkony mogą być otwarte lub przeszklone. Zabudowa balkonu oknami ma wiele zalet. Takie konstrukcje nie są narażone na działanie czynników atmosferycznych (wilgoć, deszcz, mróz), a dodatkowo chronią przed nimi okna budynku. Dzięki temu zmniejsza się częstotliwość napraw i konserwacji. Balkony przeszklone można użytkować przez cały rok. Przeszklenie powoduje, że do mieszkania dociera mniej hałasu z zewnątrz. Producenci balkonów dostawnych oferują również różnego rodzaju wykończenia balustrad. Mogą być wykonywane jako pełne lub ażurowe. Ażurowe robione są ze stali lub aluminium, z kolei pełne - z betonu lub stali bądź aluminium z wypełnieniem. Jako wypełnienie mogą być stosowane aluminiowe płyty warstwowe, szkło, blacha perforowana. Balkony stalowe dostępne są w wielu różnych kolorach.

W systemie prefabrykowanym są dostępne balkony o różnych konstrukcjach. Do tego można wybrać rodzaj balustrady, a także dodatkowe rozwiązania
W systemie prefabrykowanym są dostępne balkony o różnych konstrukcjach. Do tego można wybrać rodzaj balustrady, a także dodatkowe rozwiązania

 

Co może zniechęcać do budowy balkonu dostawnego?

Balkony dostawne powinny dobrze komponować się z obiektem pod względem architektonicznym, co nie jest łatwe do uzyskania w przypadku budynków istniejących. Możliwość realizacji tego typu balkonów w istniejącym obiekcie jest także ściśle uzależniona od stanu technicznego budynku. Najwięcej możliwości kształtowania przestrzeni mają balkony stojące, jednak nie zawsze istnieje możliwość ich posadowienia. Wtedy zwykle wykonuje się balkony wiszące, które z kolei mają mały wysięg i dosyć ograniczone wymiary. Budowa balkonu dostawnego, z racji tego, że przeważnie ingeruje w stan istniejącego budynku, wymaga przeprowadzenia obliczeń konstrukcyjnych i sporządzenia ekspertyzy technicznej, z której będzie wynikać, czy istnieje możliwość wykonania balkonów w istniejącym budynku i w jaki sposób wpłyną one na jego konstrukcję. Może okazać się, że stan techniczny obiektu nie pozwala na budowę tego typu balkonu. Budowa balkonu wymaga sporządzenia projektu budowlanego. Wykonanie projektu można zlecić w dowolnym biurze projektów, a realizację balkonu firmie budowlanej. Można tez skorzystać z gotowych prefabrykowanych rozwiązań i zwrócić się do producenta takich balkonów. Wszystko to powoduje, że czas realizacji takiej inwestycji może sięgnąć kilku lub nawet kilkunastu miesięcy.

Balkony dostawne często są wykonywane w fabryce. W miejscu docelowym następuje ich składanie z gotowych elementów, które doskonale do siebie pasują.

Projekt indywidualny czy prefabrykaty?

Balkony dostawne można realizować w wielu różnego rodzaju obiektach – nowych i istniejących, o dowolnej konstrukcji. W przypadku wyboru systemu prefabrykowanego zwykle to producent zajmuje się kompleksową realizacją – projektem wraz z budową. Inwestor może także zlecić wykonanie projektu indywidualnego i zatroszczyć się o jego realizację samodzielnie. O ile rodzaj konstrukcji balkonu (wiszący czy stojący) uzależniony jest od wielu czynników, na które inwestor nie ma wpływu, o tyle istnieje możliwość wyboru konkretnych rozwiązań. W systemie prefabrykowanym dostępne są balkony o konstrukcji betonowej, stalowej, aluminiowej, betonowo-stalowej. Do tego można wybrać rodzaj balustrady (otwarta lub przeszklona) oraz rodzaj materiału, z którego będzie wykonana. Wielu producentów oferuje także dodatkowe rozwiązania typu przeszklenie czy zadaszenie. W przypadku realizacji indywidualnej inwestor ma bezpośredni wpływ na wygląd balkonu współpracując na bieżąco z architektem i konstruktorem wykonującymi projekt.

Komentarze

  • Anna 2019-10-04T19:53:30Z

    Jakie firmy robią balkony dostawne do domu? Próbuje znaleźć, ale wszystkie firmy odpowiadają, ze jedynie do bloków. Będę wdzięczna za adres firmy.