Balustrada balkonowa wizytówką domu
Dobrze dobrana balustrada balkonowa może odmienić elewację każdego budynku. To detal architektoniczny, który ma niemały wpływ na ogólny wygląd domu. Balustrada, zapewniając bezpieczeństwo, jednocześnie powinna współgrać z pozostałymi elementami wykończeniowymi, razem tworząc harmonijną całość.
Trudno jest znaleźć projekt domu jednorodzinnego bez balkonu. Zazwyczaj w projekcie jest przewidziane co najmniej jedno takie miejsce, a nierzadko – kilka. Właściwe dobranie balustrad okazuje się przy okazji realizacji takiego projektu sprawą istotną, a przy tym często niełatwą. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych propozycji i wybranie najwłaściwszej może okazać się zadaniem trudnym i czasochłonnym. Podejmując się jego realizacji, warto jest kierować się kilkoma istotnymi zasadami. Przede wszystkim, wybierając barierki należy mieć na uwadze styl i wielkość budynku oraz kolorystykę elewacji. Balustrada powinna współgrać z estetyką okien i balkonu. Z kolei dla bezpieczeństwa ważne są jej parametry; wysokość oraz szerokość rozstawienia poszczególnych szczebli. Przy wyborze balustrady pod uwagę należy wziąć także kształt balkonu; zaokrąglone balkony stanowią większe wyzwanie niż te o prostym kształcie. Natomiast przy bardziej wysuniętej płycie balkonu, bez podparcia, stosowniejsze będą balustrady lżejsze optycznie. Warto pamiętać również o przyszłej funkcji balustrady: czy chcemy na niej uprawiać w przyszłości kwiaty balkonowe, np. pelargonie pięknie urozmaicające nawet najprostszy balkon?
Bezpieczne i dekoracyjne
Ostatnią kwestią, ale wcale nie najmniej istotną, jest wybranie odpowiedniego wypełnienia balustrady, bo to właśnie na nim będzie koncentrowała się uwaga przechodniów. Barierki balkonowe pełnią dwie funkcje – zabezpieczającą i dekoracyjną. Ich stopień bezpieczeństwa zależy przede wszystkim od jakości balustrady, a nie od rodzaju materiału, z którego została wykonana. Obecnie na rynku można znaleźć barierki z drewna, stali, kamienia, szkła czy cegieł.
Balustrady drewniane najczęściej wybierane są do domów drewnianych. W przypadku tego rodzaju budynków barierka wykonana z innego materiału nie będzie współgrać z całością. Główną wadą propozycji drewnianych jest ich niższa odporność na wpływ czynników zewnętrznych. Tego rodzaju barierki wymagają większego nakładu pracy, związanego z ich odpowiednim zabezpieczeniem, zwłaszcza przed wilgocią. Barierki drewniane okażą się najczęściej inwestycją, która na wstępie pochłonie niższe koszty, jednak ich późniejsza eksploatacja będzie wiązała się z dodatkowymi wydatkami.Kute, szklane, kamienne i betonowe
Lekkie; metalowe i szklane balustrady bardziej pasują do domów o bardziej nowoczesnej architekturze. Cięższe elementy – kamienne lub betonowe - z kolei częściej wykorzystywane są w przypadku większych domów o stosownej stylistyce. Dobrze, jeśli tego rodzaju barierki zostaną dopasowane nie tylko do rodzaju wykończenia domu, ale równocześnie będą wykonane z tych samych elementów co ogrodzenie, tworząc w efekcie spójną całość całej posesji. Decydując się na tego rodzaju cięższe propozycje, należy pamiętać, że pełne balustrady prezentują się bardzo elegancko z zewnątrz, ale ich wadą jest to, że ograniczają dopływ światła do pomieszczeń.
Niezwykle atrakcyjną propozycją są balustrady kute, które są projektowane indywidualnie dla każdego klienta. Inwestor zyskuje dzięki temu pewność, że swojego niepowtarzalnego pomysłu nie zobaczy na innym domu w okolicy. Kute poręcze są także bardzo trwałe. Wiele firm oferuje ich dodatkowe ocynkowanie, które znacznie przedłuża ich żywotność.
Zarówno balustrady drewniane, jak i kute mogą przybierać najrozmaitsze kształty. Zwłaszcza, jeśli zadanie powierzymy kowalowi – mistrzowi rzemiosła lub doświadczonemu stolarzowi, mogą stać się prawdziwie unikalną ozdobą domu, przyciągającą wzrok swą piękną stylistyką. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest łączenie różnych materiałów – stali nierdzewnej, szkła, drewna, kamienia lub pleksi. Takie różnorodne wypełnienia wyglądają bardzo oryginalnie, ale pasują głównie do nowoczesnych budynków.
Komentarze