Izolacja akustyczna ścian i podłóg

Cichy dom to taki, do którego nie docierają hałasy z zewnątrz ani nie przenoszą się dźwięki pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Do salonu nie dobiega muzyka z pokojów, a włączony na dole telewizor nie przeszkadza w sypialniach.

W domu hałasy roznoszą się na dwa sposoby: w powietrzu oraz za pośrednictwem konstrukcji budynku. Tak zwane hałasy powietrzne to na przykład odgłosy rozmowy, muzyki czy innych dźwięków wydobywających się z urządzeń grających. Skuteczny sposób na ograniczenie przenoszenia się tego rodzaju dźwięków polega na zastosowaniu masywnych stropów lub układów wielowarstwowych. Dźwięki przenoszone za pośrednictwem konstrukcji budynku to na

Podłoga pływająca to skuteczny sposób na wytłumienie hałasów
Podłoga pływająca to skuteczny sposób na wytłumienie hałasów
przykład odgłosy tupania czy upadających przedmiotów, które z góry dobiegają do pomieszczeń położonych poniżej. Zapewnienie dobrej izolacyjności akustycznej należy do zadań architekta projektującego dom. Budynek musi spełniać określone w przepisach wymogi, dotyczące minimalnej wartości izolacyjności akustycznej.

Poprawa izolacyjności przegród

W jaki sposób można poprawić izolacyjność przegród? Poprzez zwiększenie ich masy powierzchniowej, ten sposób jest jednak najmniej ekonomiczny. Skuteczną, lecz kosztowną i ograniczającą przestrzeń metodą, jest wymurowanie dodatkowej warstwy ściany, oddzielonej od głównej przegrody warstwą materiału tłumiącego (pianką, wełną, watą). Dodatkową okładzinę można też wykonać z płyt gipsowo-kartonowych (lub posiadających nieco lepsze parametry płyt gipsowo-wiórowych) na podkładzie z materiału tłumiącego. Wykonanie takiej dodatkowej izolacji wymaga jednak zachowania ogromnej staranności. Można też zastosować specjalne panele akustyczne o strukturze warstwowej, w układzie których jedna warstwa izoluje, a kolejna pochłania drgania.

Architekt powinien zadbać o dobrą izolację przegród budynku, zaprojektować właściwy strop oraz określić stopień przenoszenia drgań bocznych (który zależy od układu ścian w budynku).

Podłoga pływająca

Jeśli chodzi o ograniczenie hałasów przenoszonych za pośrednictwem stropów, to to zadanie najlepiej spełnia warstwowa podłoga pływająca (z elastycznym materiałem izolacyjnym ułożonym na płycie stropowej). W tym przypadku również niezwykle istotne jest dokładne ułożenie izolacji, która powinna cechować się jak najniższą sztywnością dynamiczną.

Niepożądane echo pomogą ograniczyć odpowiednio dobrane materiały wykończeniowe - np. dywany
Niepożądane echo pomogą ograniczyć odpowiednio dobrane materiały wykończeniowe - np. dywany

Sposoby na wyciszenie pomieszczeń

W przestronnych, otwartych pomieszczeniach uciążliwym problemem może okazać się pogłos. Niepożądane echo pomogą ograniczyć odpowiednio dobrane materiały wykończeniowe; wszelkiego rodzaju tkaniny (zasłony, dywany), a także dodatkowe przedmioty – rośliny doniczkowe, sofy, krzesła, które zapełnia pustą przestrzeń. Można też zastosować specjalne materiały dźwiękochłonne. Na rynku dostępne są tapety i panele o właściwościach akustycznych, a także dekoracyjne panele trójwymiarowe, które nie posiadają atestów akustycznych, ale cechują się właściwościami poprawiającymi akustykę wnętrz. Można też zdecydować się na popularne w przestrzeniach biurowych sufity o właściwościach akustycznych (mineralne lub gipsowe). Akustykę pomieszczeń mogą też poprawić ściany tapicerowane, a także wykończone tapetą mineralną.

Komentarze