Podłoga pływająca skutecznie wytłumi hałasy

Choć nazwa może budzić najróżniejsze skojarzenia, podłoga pływająca nie ma nic wspólnego z wodą. Nazywamy tak podłogę, która nie jest na stałe połączona ze ścianami i stropami, a jest oddzielona odpowiednią izolacją. To skuteczny sposób na poprawienie izolacji akustycznej i zapobieganie przenoszeniu dźwięków uderzeniowych.

Z czego składa się podłoga pływająca?

Podłoga pływająca to podłoga niepołączona na stałe ze ścianami i stropem, a więc oddzielona odpowiednią warstwą izolacyjną. Podstawowymi jej cechami są dylatacje, sposób łączenia elementów warstw przez system zamków oraz sztywność. W przypadku podłogi z warstwami izolacyjnymi połączenie ich na trwałe nie jest możliwe ze względu na ewentualne przemieszczanie się wyższych warstw na skutek zmiany wymiarów spowodowanej rozszerzalnością cieplną czy też chłonięciem bądź oddawaniem wilgoci. A zatem materiały nie przylegają sztywno do stropu, lecz pracują niezależnie od niego. Podłoga pływająca składa się z kilku warstw. Wyszczególniając je, od dołu mamy wylewkę podłogową lub strop, izolację przeciwwilgociową, izolację akustyczną oraz podłogę właściwą. Kolejne warstwy nie są ze sobą połączone klejem czy gwoździami, lecz systemem zamków.

Istotne w montowaniu podłogi pływającej jest zastosowanie dylatacji na obwodzie podłogi, czyli tam, gdzie się styka ze ścianą. Podłogę można oddzielić od ściany jednocentymetrowymi paskami z wełny mineralnej, filcu lub styropianu. Warstwa ta ulega ściśnięciu podczas rozszerzania się podłogi.

Przy montażu podłogi pływającej istotna jest również sztywność materiału stosowanego jako warstwa izolacji akustycznej. Warto wiedzieć, że tłumienie dźwięków uderzeniowych powstałych podczas chodzenia jest wprost proporcjonalne do sztywności dynamicznej podłogi. A zatem warstwy podłogi pływającej muszą być odpowiednio sztywne, by były dobrym izolatorem akustycznym. Stosuje się specjalne płyty z wełny mineralnej lub styropianu, zaś podkład usztywnia się siatką lub włóknami mineralnymi.

Zalety podłogi pływającej

Główną zaletą podłogi pływającej jest izolacja akustyczna. Podłoga dzięki swojej budowie zmniejsza przekazywanie drgań podłogi na konstrukcję budynku, przez co ogranicza przenoszenie się hałasów do innych pomieszczeń w domu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu izolacji akustycznej i odizolowaniu podłogi od ścian. Podłogi pływające są zatem dobrym izolatorem zarówno dźwięków powietrznych (rozmowa, muzyka, telewizor), jak i dźwięków uderzeniowych (chodzenie po pomieszczeniu). Poza izolacją akustyczną zapewniają także izolację termiczną podłogi, ponieważ pochłaniają ciepło lepiej niż podłoga klejona.

Atutem podłóg pływających jest także łatwy i szybki montaż bez użycia kleju. Dzięki temu podłogi są zdatne do użytku od razu po położeniu. Poza tym przez to, że nie jest konieczne użycie kleju, podłogi pływające są bardziej ekologiczne. Możliwy jest także ich demontaż i wymiana elementów podłogi w razie drobnych zniszczeń. Podłoga pływająca jest odpowiednia, jeśli chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe. Z powodu rozszerzalności cieplnej będzie trzeba zadbać o dobrej jakości zamki.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.