Jak odnowić panele ścienne?

Panele ścienne są popularnym sposobem wykończenia ścian w pomieszczeniach kuchni, sypialni i salonów. Mogą być układane na całych ścianach albo zakrywać tylko ich fragmenty. O skutecznych sposobach na ich odnowienie przeczytacie w naszym artykule.

 

Poznaj rodzaje paneli ściennych!
Brad The Painter
Poznaj rodzaje paneli ściennych!

 

Jakie są rodzaje paneli ściennych?

Atrakcyjny i efektowny wygląd paneli ściennych zachwyca różnorodnością kolorów i faktur oraz bogactwem wzorów. Gotowe elementy wykonane z różnych materiałów dają się szybko i łatwo montować. Poza funkcją dekoracyjną panele ścienne chronią też ściany przed uszkodzeniem i zabrudzeniem. Wybierać można spośród różnych rodzajów. Poniżej opisujemy ich cechy.

  • Panele ścienne drewniane – wykonane z naturalnego surowca nadają pomieszczeniom ciepła i przytulności. Do wyrobu paneli ściennych mogą być wykorzystane różne gatunki drewna, zarówno rodzime – na przykład sosna, świerk, dąb, buk, jak i egzotyczne – tekowe, jatoba czy wenge.
  • Panele ścienne MDF – panele z płyt drewnopochodnych to tańsza forma paneli drewnianych. Odznaczają się dużą trwałością, jednak nie zaleca się ich montażu w pomieszczeniach o wilgotności powyżej 70%.
  • Panele ścienne PCV – należą do rozwiązań najbardziej korzystnych cenowo i dobrej jakości. Są niewrażliwe na wilgoć, zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Dostępne w szerokiej palecie barw i wzorów.
  • Panele ścienne tapicerowane – tworzą wrażenie przytulności, izolują ściany pod względem termicznym i akustycznym. Panele są dostępne w różnych kształtach i kolorach.
  • Panele ścienne szklane – wykonane ze szkła hartowanego albo laminowanego są odporne na wilgoć i zabrudzenie. Idealne do kuchni i łazienki.
  • Panele ścienne betonowe – stanowią popularne rozwiązanie. Dostępne są w różnych rozmiarach i stopniu porowatości. Ze względu na znaczny ciężar wymagają solidnego mocowania.
  • Panele ścienne korkowe – są lekkie, trwałe i elastyczne. Wykazują doskonałe właściwości izolacyjne. Mogą być wykorzystane w kuchni albo w łazience.

Jak montować panele ścienne? Kliknij i sprawdź!

Jak odnowić panele ścienne MDF albo panele z drewna?

Bardzo popularne panele MDF są wykonane z płyt pilśniowych średniej gęstości. W ich skład wchodzą włókna drzewne odpowiednio sprasowane. Panele ścienne na bazie tych płyt są estetyczne i dobrze imitują naturalne materiały. Zamontowane na ścianie nie wymagają malowania ani lakierowania, wystarczy od czasu do czasu przetrzeć je wilgotną ścierką.

Bez względu jednak na niezawodną trwałość i wysoką dekoracyjność panele ścienne należące do grupy paneli MDF (ang. Medium-Density Fibreboard) wcześniej czy później tracą swój pierwotny urok, a czasem przestają pasować do aktualnych upodobań mieszkańców. Zamiast usuwać, można przywrócić im dawną świetność.

Zrywanie paneli wiąże się nieodłącznie ze znacznym nakładem pracy i środków na ponowne wyrównywanie, szlifowanie i nakładanie nowej wykładziny ścian.

Malowanie paneli ściennych

Jest to metoda bardzo prosta i skuteczna. Zanim przystąpi się do malowania, należy uprzednio przygotować pomieszczenie i same panele. Trzeba zabezpieczyć ściany i sufit, zdemontować listwy podłogowe, a podłogę osłonić folią.

Panele przed malowaniem wymagają przemycia i oczyszczenia. Po wyschnięciu trzeba je zmatowić drobnym papierem ściernym, odpylić, umyć i wysuszyć ponownie.

Po tym zabiegu można rozpocząć malowanie. Do malowania paneli ściennych można użyć:

  • farby akrylowej – jest dostępna w różnych kolorach i zapewnia dobre krycie; daje równomierną powłokę; nadaje się do podłoża drewnianego, metalowego albo z tworzyw sztucznych;
  • farby kredowej – daje matową powłokę w najróżniejszych kolorach; nadaje się do drewna i płyt MDF;
  • lakierobejca – tworzy estetyczną warstwę na malowanej powierzchni, a zarazem chroni ją przed wilgocią; doskonale nadaje się do malowania paneli ściennych drewnianych.

 

Panele ścienne - jakie są metody ich odnawiania?
Pinterest
Panele ścienne przy wejściu

Najpierw nakłada się warstwę farby podkładowej, która wyrówna chłonność powierzchni, a następnie warstwę dekoracyjną. Malowanie pędzlem jest możliwe i skuteczne, jednak wymaga podwójnego zabiegu, aby wyrównać ewentualne smugi na panelach.

Użycie wałka ułatwi pracę, niemniej jednak wykończenie szczelin, krawędzi i trudno dostępnych miejsc będzie wymagało zastosowania pędzla. Inną metodą malowania paneli ściennych jest malowanie natryskowe, które również wymaga pewnej korekty pędzelkiem.

Zabezpieczenie paneli po malowaniu

Aby po malowaniu kolor paneli pozostał świeży jak najdłużej, należy nałożyć na powierzchnię warstwę wosku albo lakieru. Niektóre preparaty zabezpieczają dodatkowo powierzchnię przed zarysowaniem.

Okleina samoprzylepna

Panele ścienne MDF można szybko i z dobrym skutkiem odnowić poprzez zastosowanie okleiny samoprzylepnej. Jest ona dostępna w szerokim wyborze wzorów i kolorów, co umożliwia efektowną odmianę mieszkania bez usuwania istniejących paneli ściennych.

Panele ścienne - jak montować, ile kosztują? Sprawdź tutaj

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.