Cichy dom szkieletowy

Wokół domów szkieletowych nagromadziło się wiele mitów i stereotypów. Jeden z nich dotyczy izolacyjności akustycznej. Domy szkieletowe uchodzą za głośniejsze od murowanych. Czy tak jest w rzeczywistości?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostanie przygotowany projekt, a następnie – jak starannie i z jakiej jakości materiałów powstanie dom. Odpowiednią izolacyjność akustyczną uzyskuje się stosując rozwiązania, które są uwzględniane już na etapie projektowania budynku. Do tego celu prowadzą dwie drogi. Z jednej strony tak planuje się układ pomieszczeń, aby maksymalnie odseparować od siebie te wnętrza, w których jest wytwarzany hałas od tych, w których powinno być jak najciszej. Z drugiej strony dąży się do ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się hałasu. Ściany wewnętrzne oraz stropy muszą więc posiadać odpowiednie właściwości akustyczne.

Aby dom szkieletowy był cichy, trzeba o to zadbać na etapie projektowania i wykonywania jego konstrukcji
Aby dom szkieletowy był cichy, trzeba o to zadbać na etapie projektowania i wykonywania jego konstrukcji

Izolacja akustyczna w domu szkieletowym

W jaki sposób osiąga się te cele w domach szkieletowych? Wewnętrzne ściany działowe składają się z drewnianego szkieletu oraz okładziny (zazwyczaj w postaci płyt kartonowo-gipsowych). Pomiędzy nimi umieszcza się warstwę izolacji akustycznej, czasem ze wzmocnieniem w postaci drewnianego lub metalowego rusztu. Stopień izolacyjności akustycznej, jaki osiągnie przegroda, jest uzależniony od rodzaju jej elementów składowych, wiąże się z grubością ściany oraz osiowym rozstawem słupów. Jeśli między okładzinami zostaną pozostawione odpowiednio duże odległości i zachowany większy rozstaw słupków, można zastosować grubszą warstwę izolacji. Co poprawia izolacyjność akustyczną przegrody. W środku najczęściej umieszcza się wełnę mineralną, która uchodzi za znakomity materiał tłumiący. Dla poprawienia poziomu izolacyjności dodatkowo można okleić profile folią dźwiękoizolacyjną. Folia powinna znaleźć się pomiędzy rusztem a płytami. Jeśli nie zostanie zastosowana, należy upewnić się, że okładzina nie dotyka wełny mineralnej umieszczonej pomiędzy profilami rusztu.

Wełna mineralna uchodzi za znakomity materiał tłumiący. Dla poprawienia poziomu izolacyjności profile można dodatkowo okleić folią dźwiękoizolacyjną.

Dla izolacyjności przegród istotne są także płyty kartonowo-gipsowe lub innego rodzaju okładziny, które montuje się do szkieletu za pomocą elastycznego rusztu. Ważna jest ich grubość oraz elastyczność. Im grubsze i mniej sztywne, tym lepszą izolacyjność akustyczną gwarantują. Producenci oferują specjalne - akustyczne - płyty kartonowo-gipsowe.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.