Izolacja akustyczna – czyli zabezpieczenie domu przed hałasem

Odpowiednia izolacja akustyczna pozwoli zwiększyć komfort użytkowania domu. Aby spełniała właściwie swoją funkcję, należy o niej pomyśleć już na etapie projektowania domu. Ważna jest nie tylko ochrona domu przed dźwiękami pochodzącymi z zewnątrz, ale także zapewnienie prywatności między piętrami czy sąsiadującymi pokojami.

Izolacja zewnętrzna jest szczególnie ważna w przypadku, gdy dom znajduje się przy ruchliwej drodze albo blisko są tory kolejowe, szkoły czy zakłady przemysłowe. O izolację wewnętrzną powinniśmy zadbać wtedy, gdy jeden pokój ma pełnić funkcję studia muzycznego, salki prób czy sali kinowej.

Rodzaje fal akustycznych

Fale akustyczne dzielą się na fale powietrzne i uderzeniowe. Do fal akustycznych powietrznych należy na przykład mowa ludzka, muzyka, odgłosy samochodów. Z kolei fale uderzeniowe wywołują przenoszące się drgania. Należy do nich tupanie czy przejeżdżający w pobliżu pociąg wywołujący drgania podłoża. Warto podkreślić, że łatwiej jest wyeliminować dźwięki powietrzne niż uderzeniowe.

O izolację wewnętrzną powinniśmy zadbać szczególnie wtedy, gdy jeden pokój ma pełnić funkcję studia muzycznego czy sali kinowej
O izolację wewnętrzną powinniśmy zadbać szczególnie wtedy, gdy jeden pokój ma pełnić funkcję studia muzycznego czy sali kinowej

Sposoby na izolację akustyczną

Aby zastosować odpowiednią izolację akustyczną, konieczne jest wskazanie miejsc, gdzie hałas przedostaje się do wnętrza. Warto pamiętać, że w większości przypadków mostki akustyczne pokrywają się z cieplnymi, a więc miejscami, przez które ucieka ciepło z wnętrza domu. Znajdują się one najczęściej wokół okien i drzwi, a także w miejscu styku ścian.

Mostki akustyczne powstają na skutek przerwania ciągłości izolacji. Często zaniedbuje się kwestię wykończenia na styku dwóch elementów, przez co powstają szczeliny, przez które łatwo przenika hałas. Błędy w wykonaniu są wynikiem zastosowania niewłaściwych materiałów oraz pomyłek technologicznych powstałych w trakcie budowy.

Fale akustyczne dzielą się na powietrzne i uderzeniowe. Do fal powietrznych należy mowa ludzka, muzyka, odgłosy samochodów. Z kolei fale uderzeniowe wywołują przenoszące się drgania, czyli tupanie czy przejeżdżający w pobliżu pociąg.

Izolacja ścian

Trzeba zwrócić uwagę na to, że do wykonania izolacji akustycznej stosuje się podobne materiały do tych stosowanych przy izolacji cieplnej. A zatem prawidłowo wykonana izolacja cieplna będzie także pełniła izolację akustyczną. Dobrą ochronę domu przed hałasem zapewnią produkty o wysokiej gęstości i jednocześnie dość miękkie. Aby osiągnąć pożądany efekt, warto zestawiać ze sobą materiały o różnej gęstości. Często stosuje się wełnę mineralną, która sprawdza się znakomicie zarówno jako izolator cieplny, jak i akustyczny. Jest ona lepsza od styropianu, który ze względu na swoją budowę zapewnia jedynie ochronę termiczną, lecz już nie chroni tak dobrze przed przenikaniem dźwięków. Trudno także osiągnąć ciągłość izolacji na połączeniu płyt styropianowych. Problemem przy planowaniu izolacji może być także kondycja ścian, a szczególnie poziom wilgotności. Ściany wilgotne trudniej jest zaizolować, w tym przypadku należy pozostawić pustkę powietrzną, która pełni dwie funkcje – oddziela izolację od wilgotnej ściany i sama pełni rolę izolacji.

Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią szczelność stolarki okiennej i drzwiowej. Wokół okien i drzwi bowiem tworzą się mostki termiczne i akustyczne, przez które ucieka najwięcej ciepła i przedostają się dźwięki.

Prawidłowo wykonana izolacja cieplna będzie także pełniła izolację akustyczną
Prawidłowo wykonana izolacja cieplna będzie także pełniła izolację akustyczną

Izolacja podłogi i stropu

Trudniejsze jest wykonanie izolacji, która wyeliminowałaby przenoszenie dźwięków uderzeniowych. Ponieważ powstają one przeważnie w wyniku uderzania stóp o podłogę czy przesuwania mebli, najłatwiej jest wyciszyć podłogę, kładąc na nią wykładzinę dywanową.

W większości przypadków mostki akustyczne pokrywają się z cieplnymi, a więc miejscami, przez które ucieka ciepło. Najczęściej są zlokalizowane wokół okien i drzwi, a także w miejscu styku ścian.

Newralgicznym miejscem w budynku jest styk ścian i stropów. Zatem także tam należy stosować materiały zatrzymujące fale dźwiękowe. Właściwe będzie eliminowanie oddziaływań na przegrodę przez oddzielenie tych przegród od elementów konstrukcyjnych. Dodatkowo konieczne jest wykonanie przegród akustycznych pomiędzy konstrukcją stropu a okładziną podłogi. W tym celu można zastosować piankę polipropylenową na legary podłogowe, przez co dźwięki uderzeniowe będą wygłuszane. Dostępne są także specjalne gumy o dużej gęstości. Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie podwójnej tzw. podłogi pływającej, pod którą położymy elementy izolujące ją od stropu.

Komentarze