Jak wyciszyć dom?

Przytulny dom to cichy dom. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych często skarżą się na hałasy. Problem nie jest obcy również właścicielom domów jednorodzinnych. Jeśli na etapie budowy nie zadbają o właściwą izolację akustyczną, w przyszłości będą zmagać się z uciążliwością hałasów nie tylko dobiegających z zewnątrz, ale również mających swoje źródło w domu.

Mieszkańcom domów jednorodzinnych mogą dokuczać hałasy wywołane zarówno przez fale powietrzne, jak i uderzeniowe. Do pierwszych zalicza się odgłosy rozmów, muzyki, czy przejeżdżających aut. Natomiast fale uderzeniowe są spowodowane przez przenoszące się drgania; na przykład tupot nóg. Drgania przemieszczają się wzdłuż połączonych ze sobą przegród – ścian, stropów i dachu. Do ich rozprzestrzeniania się przyczyniają się także tzw. mostki akustyczne, czyli miejsca, które zostały źle zaizolowane.

Ciche ściany

Odpowiednie rozwiązania dotyczące izolacji akustycznej powinny zostać zawarte w projekcie domu. W przypadku ścian murowanych dla wyciszenia budynku znaczenie ma rodzaj materiału oraz grubość ścian. O dobrą izolacyjność akustyczną łatwiej, gdy przegrody są wykonane z ciężkich, pełnych materiałów (np. z bloczków silikatowych). Masywne elementy posiadają tę zaletę, że trudniej je wprawić w wibracje. Istotna jest również liczba warstw ściany. Grube ściany jednowarstwowe wypadają pod tym względem stosunkowo korzystnie. W ścianach dwuwarstwowych trzeba uważać na właściwe wykonanie warstwy ociepleniowej, która jednocześnie powinna podnieść właściwości akustyczne przegrody. Najlepiej jednak wypadają ściany trójwarstwowe, które posiadają masywną część konstrukcyjną oraz izolację w postaci wełny mineralnej.

Ściany szkieletowe, wbrew pozorom, też mogą dobrze wygłuszać hałasy. Warunkiem powodzenia jest w tym przypadku staranne wypełnienie przestrzeni między płytami wełną mineralną.

Dla wyciszenia domu znaczenie ma grubość ścian oraz rodzaj materiału, z którego je zbuduowano
Dla wyciszenia domu znaczenie ma grubość ścian oraz rodzaj materiału, z którego je zbuduowano

 

Cichy strop

Podobnie jak w przypadku ścian, dla zapewnienia dobrej izolacyjności akustycznej stropów niemałe znaczenie ma ich ciężar. Najkorzystniej pod tym względem wypadają stropy żelbetowe monolicztyczne, nieco gorzej – gęstożebrowe. Stropy drewniane są najlżejsze, a co za tym idzie – najłatwiej w ich przypadku o przenoszenie hałasów. Żaden z wymienionych stropów nie może jednak zostać pozbawiony warstwy izolacyjnej. Nad nim lub pod nim musi zostać umieszczony styropian elastyczny lub wełna mineralna, przy czym trzeba pamiętać, że styropian tłumi jedynie dźwięki uderzeniowe.

Istnieje kilka sposobów na dodatkowe wyciszenie stropu. Jeden z najpopularniejszych polega na budowie podłogi pływającej. Podłoga skutecznie wytłumi dźwięki uderzeniowe, pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wykonana. Istotne są przy tym takie szczegóły, jak zapewnienie izolacji brzegowej wokół ścian i wokół innych elementów przechodzących przez strop.

Najcichsze są stropy żelbetowe monolicztyczne. Nieco gorzej pod tym względem wypadają stropy gęstożebrowe. Stropy drewniane są najlżejsze, a co za tym idzie – w ich przypadku najłatwiej o przenoszenie hałasów.

Dźwięki powietrzne wygłuszy też podłoga na legarach. Przestrzeń między legarami musi w tym celu zostać wypełnione wełną mineralną. Materiał nie może przylegać do legarów. Aby zapewnić lepszą izolację od dźwięków uderzeniowych, legary należy zabezpieczyć przybitymi do nich podkładkami.

Strop można wygłuszyć także od spodu. Jako izolatory dźwięków powietrznych bardzo dobrze sprawdzają się sufity podwieszane z wełną mineralną umieszczoną pod okładziną z płyt kartonowo-gipsowych. Istotna jest również sama konstrukcja sufitów. Najkorzystniej wypadają sufity montowane na dwupoziomowym ruszcie stalowym mocowanym do stropu za pomocą specjalnych wieszaków. W tym przypadku newralgicznymi punktami są miejsca mocowania stelaża do ścian. Aby nie tworzyły tzw. mostków akustycznych, powinny zostać zaizolowane materiałem tłumiącym.

Pomysły na remont

Jeśli hałasy okazują się problemem w istniejącym budynku, pozostaje przeprowadzić – mniejszy kub większy – remont. Ścianę murowaną, zza której dobiegają dźwięki, można obudować konstrukcją z płyt kartonowo-gipsowych lub gipsowo-włóknowych. Płyty montuje się na ruszcie, a w środku umieszcza się wełnę mineralną. Producenci oferują specjalne systemy wygłuszeniowe. Ich konstrukcja nie może opierać się bezpośrednio na ścianie.

Sufity podwieszane nie tylko dekorują pomieszczenia, ale jednocześnie dobrze izolują od hałasów
Sufity podwieszane nie tylko dekorują pomieszczenia, ale jednocześnie dobrze izolują od hałasów

Dźwiękochłonność przegrody szkieletowej również można poprawić. Jeśli podczas jej stawiania zostały popełnione błędy, można spróbować je naprawić, montując dodatkową okładzinę. Mocuje się ją z przesunięciem o połowę szerokości w stosunku do wcześniejszych płyt. To rozwiązanie jest najprostsze, ale jego skuteczność jest ograniczona. Lepsze efekty przyniesie zamontowanie drugiego rusztu z dodatkową warstwą wełny mineralnej. 

 

Zarówno na ścianę murowaną jak i szkieletową można zamontować płyty gipsowo-włóknowe zespolone z wełną mineralną. To rozwiązanie ma tę zaletę, że płyty są mocowane za pomocą kleju i dzięki temu grubość ściany nie zwiększa się znacząco. Podobny efekt zapewni płyta drzewena zespolona magnezytem.

Jeśli podczas stawiania ściany szkieletowej zostały popełnione błędy, można spróbować je naprawić. Najlepsze efekty przyniesie zamontowanie drugiego rusztu z dodatkową warstwą wełny mineralnej.

Dobrym izolatorem akustycznym jest korek. Na rynku są dostępne specjalne płyty z korka akustycznego, boazerie czy tapety korkowe. Każdy z tych materiałów poprawia izolacyjność ścian; najlepsze są płyty akustyczne, a najsłabsze tapety.

Najwygodniejszą metodą wyciszenia ścian może jednak okazać się położenie tynku dźwiękochłonnego. Nie jest tak skuteczny, jak typowa izolacja akustyczna, ale zajmuje mniej miejsca i można go nanosić na różne powierzchnie. Do wyboru są rożne rodzaje tynków dźwiękochłonnych: silikatowe, gipsowe, natryskowe z włóknem celulozowym oraz japońskie.

Sama izolacja ścian nie w każdym przypadku okaże się skuteczna. Jeśli hałasy są przekazywane przez strop, należałoby wyciszyć też ten element. Można w tym celu zastosować jedno z wymienionych wyżej rozwiązań; zamontować sufit podwieszany czy wykonać podłogę pływającą. Każde z tych rozwiązań stanowi jednak większe wyzwanie remontowe niż wyciszenie ścian.

Komentarze

  • Gość 2020-10-07T18:33:49Z

    Nieoszczędzanie w budownictwie środków finansowych to pryjorytet!