Panele ścienne – jak montować, do jakich wnętrz pasują i ile kosztują?

Kolorystyka i faktura ścian to jeden z kluczowych elementów decydujących o charakterze pomieszczenia. To, w jaki sposób ozdobimy ściany, wpływa na styl wystroju: przytulny, rustykalny lub też innowacyjny i minimalistyczny.

Co istotne kolory mogą również optycznie powiększać lub pomniejszać pokój, w zależności od tego, czy wybierzemy chłodne, czy ciepłe odcienie. Dlatego warto gruntownie zastanowić się zarówno nad barwą, jak i materiałem, którego użyjemy do wykończenia ścian. Oprócz klasycznej już farby czy tapety, jednym z popularniejszych obecnie rozwiązań są panele ścienne.

 

Panele ścienne są łatwym sposobem na urozmaicenie wnętrza.
Panele ścienne są łatwym sposobem na urozmaicenie wnętrza.

 

Panele ścienne – do jakich wnętrz?

Panele ścienne możemy zastosować praktycznie wszędzie: zarówno w sypialni, salonie czy korytarzu, jak też w kuchni czy łazience. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim dopasowaniu rodzaju paneli ściennych do wnętrza, w którym będziemy je montować – nie tylko pod względem estetycznym i stylistycznym, ale także biorąc pod uwagę właściwości materiału. Panele ścienne możemy podzielić na:

  • Panele drewniane – eleganckie i wytworne, nadają wnętrzu klasyczny, przytulny klimat. Panele drewniane najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza nie jest zbyt duża (poniżej 70%). Nie oznacza to jednak, że nie możemy paneli ściennych zamontować ich np. w łazience: musimy jedynie pamiętać, aby wybrać wówczas taki gatunek drewna, który dobrze znosi kontakt z wodą i charakteryzuje się niską nasiąkliwością. Najlepsze będą gatunki egzotyczne, jak np. teak czy merbau, które nie odkształcą się pod wpływem wilgoci. Panele drewniane w łazience należy również solidnie zaimpregnować.
  • Panele z płyty MDF – lekkie i łatwe w montażu panele pokryte laminatem (który może imitować tapetę), fornirem (doskonale „udaje” prawdziwe, lite drewno) lub folią dekoracyjną, zwaną dekorem. Płyta MDF jest również trwała i zapewnia dobrą izolację akustyczną.
  • Panele szklane – wykonane ze szkła hartowanego pokrytego laminatem zabezpieczającym przed uszkodzeniami. Mogą być ozdobione różnorodnymi grafikami. Najlepiej sprawdzają się w kuchni.
  • Panele z tworzyw sztucznych PCV – lekkie panele, z wewnętrznym żebrowaniem wzmacniającym. Są odporne na wodę, ogień i środki chemiczne, więc bez obaw możemy je zamontować w kuchni i łazience. Panele z PCV są też najtańszym rozwiązaniem, przy czym świetnie imitują drewno, kamień i inne wzory.
  • Panele 3D – mogą być wykonane zarówno z litego drewna, jak też z płyt MDF czy PCV, choć najczęstszą odmianą są panele gipsowe. Trójwymiarowe panele sprawiają, że ściana nabiera wyrazistego, dekoracyjnego charakteru. Najlepiej prezentują się w dużych pomieszczeniach – w małym pokoju mogą nieco „zabierać przestrzeń”, jeśli ułożymy je na całej ścianie (w takim wypadku możemy ozdobić panelami 3D jedynie fragment powierzchni ściennej).

Wybierając panele, należy także zadbać o to, aby wpisywały się w stylistykę danego pomieszczenia. Dlatego zanim udamy się do sklepu, warto najpierw opracować całościową koncepcję wystroju i zastanowić się, jakie rozwiązaniem będzie prezentować się najkorzystniej.

 

Panele ścienne mogą zastąpić np. kafelki w kuchni.
Panele ścienne mogą zastąpić np. kafelki w kuchni.

 

Ile kosztują panele ścienne?

Cena paneli ściennych jest uzależniona od ich rodzaju, a także od takich właściwości, jak izolacja termiczna i akustyczna paneli oraz odporność i wytrzymałość. Najtańszą opcją są panele PCV (ok. 15-35 zł / m2) oraz MDF (ok. 17-45 zł / m2). W przypadku pozostałych typów paneli musimy liczyć się już ze znacznie większymi kosztami. Za panel ze szkła hartowanego ozdobiony grafiką zapłacimy ok. 170-650 zł, natomiast panele drewniane to koszt ok. 150-300 zł / m2. Ceny gipsowych paneli 3D wahają się w granicach ok. 150-200 zł / m2. Do ceny samych paneli należy jeszcze doliczyć listwy wykończeniowe, za które zapłacimy ok. 4-13 zł / szt. Jeżeli nie czujemy się na siłach, by położyć panele własnoręcznie, całościowa kwota zwiększy się jeszcze o koszty montażu, które wynoszą średnio ok. 35-65 zł / m2.

Panele ścienne możemy zastosować praktycznie wszędzie: zarówno w sypialni, salonie czy korytarzu, jak też w kuchni czy łazience. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim dopasowaniu rodzaju paneli ściennych do wnętrza, w którym będziemy je montować – nie tylko pod względem estetycznym i stylistycznym, ale także biorąc pod uwagę właściwości materiału.

 

Panele ścienne w nowoczesnej łazience.
Panele ścienne w nowoczesnej łazience.

 

Montowanie paneli ściennych krok po kroku

Niezależnie od rodzaju materiału, panele ścienne nie należą do rozwiązań bardzo skomplikowanych pod względem montażowym. Aby ograniczyć koszty, można zatem ułożyć je samodzielnie, pamiętając o zachowaniu maksymalnej precyzji. Pierwszym krokiem jest zakup samych paneli oraz zaopatrzenie się w pozostałe materiały niezbędne do pracy: uchwyty montażowe, łaty, listwy przypodłogowe i sufitowe, a także wkręty, kołki rozporowe, kątownik, poziomicę i wkrętarkę. Ważny jest również dobrej jakości klej, który należy dostosować do rodzaju paneli. Klej powinien charakteryzować się dużą przyczepnością i szybkim wiązaniem, a równocześnie pozwalać na wykonanie szybkiej korekty pozycji panelu po dociśnięciu go do ściany.

Niezależnie od rodzaju materiału, panele ścienne nie należą do rozwiązań bardzo skomplikowanych pod względem montażowym. Aby ograniczyć koszty, można zatem ułożyć je samodzielnie, pamiętając o zachowaniu maksymalnej precyzji.

Przed rozpoczęciem montażu należy przygotować ścianę: powinna być dobrze osuszona, oczyszczona i wygładzona, aby zwiększyć przyczepność kleju montażowego. Panele powinny przez ok. 24-48 godzin przed zamontowaniem znajdować się już w pomieszczeniu, w którym będziemy je układać: w ten sposób lepiej zaadaptują się do warunków (wilgotność, temperatura) panujących w danym pokoju.

Najprostszą metodą montażu jest przyklejenie paneli wprost do ściany: nakładamy równomiernie klej na panel i mocno dociskamy go do ściany. Możemy jednak pokusić się o bardziej zaawansowana konstrukcję. W takim wypadku pierwszym krokiem będzie zainstalowanie stelażu na ścianie, czyli tzw. łat nośnych w formie drewnianych listew, które przymocowujemy do ściany używając wkrętów. Łaty układamy poziomo, jeśli panele mają być pionowe, lub pionowo – w przypadku paneli układanych poziomo. Odległości pomiędzy poszczególnymi łatami powinny wynosić ok. 45-60 cm.

Przed rozpoczęciem montażu należy przygotować ścianę: powinna być dobrze osuszona, oczyszczona i wygładzona, aby zwiększyć przyczepność kleju montażowego.

Po przykręceniu łat możemy rozpocząć montaż paneli do łat przy pomocy uchwytów. Do listwy mocujemy uchwyt początkowy, w który wsuwamy płaską krawędź pierwszego panelu. Z drugiej strony panelu umieszczamy uchwyt jednostronny, w który wsuwamy krawędź kolejnego panelu – w ten sposób montujemy wszystkie pozostałe panele ścienne. Zwieńczeniem prac jest montaż listew przypodłogowych i maskujących (podsufitowych).

 

Panele ścienne w kuchni.
Panele ścienne w kuchni.

 

Czy panele ścienne można malować?

Zarówno płyty MDF czy PCV, jak też panele 3D, a nawet drewniane - panele możemy pomalować na dowolny kolor. Kluczową kwestią jest dobór odpowiedniej farby, dopasowanej do materiału, z którego zostały wykonane panele. Standardowo stosuje się farby akrylowe rozpuszczalne w wodzie) lub alkidowe. Warto pamiętać, że po zamontowaniu(zwłaszcza na klej) należy pozostawić panele przynajmniej na 24 godziny. Dopiero po upływie tego czasu możemy zacząć je malować: nakładamy 1 warstwę farby gruntującej i 2 warstwy farby nawierzchniowej. Podczas malowania paneli 3D należy uważać, by warstwa farby nie była zbyt gruba, ponieważ możemy w ten sposób zepsuć trójwymiarowy efekt wzoru.

Zarówno płyty MDF czy PCV, jak też panele 3D, a nawet drewniane - panele możemy pomalować na dowolny kolor. Kluczową kwestią jest dobór odpowiedniej farby, dopasowanej do materiału, z którego zostały wykonane panele.

Dzięki zamontowaniu paneli ściennych możemy w dość szybki i łatwy sposób odświeżyć każde wnętrze oraz wprowadzić nutę urozmaicenia. Warto jedynie pamiętać, że taka instalacja – aby była rzeczywiście efektowna i stanowiła nietuzinkową ozdobę pomieszczenia – powinna być dobrze zaprojektowana i dopasowana.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze