Jak tanio zbudować dach?

Chcąc zminimalizować koszty budowy domu, najlepiej rozbić sobie całościowy kosztorys na mniejsze elementy i poszukać oszczędności w każdym z nich z osobna. Dzięki temu możemy uważniej przyjrzeć się każdemu etapowi budowy i racjonalnie ocenić, co można zrealizować mniejszym kosztem. Sprawdźmy zatem, co możemy wziąć pod uwagę, chcąc zaoszczędzić na budowie dachu.

Tania w budowie konstrukcja dachu

Pierwszym elementem, jaki wykonujemy budując dach, jest oczywiście jego konstrukcja. Już na etapie projektu możemy podjąć decyzje, które wpłyną na obniżenie kosztów wykonania dachu. Na ostateczną cenę wpływa bowiem nie tylko rodzaj zastosowanych materiałów, robocizna czy powierzchnia dachu, ale również jego kształt i stopień skomplikowania. Jeżeli zależy nam na niestandardowej strukturze z lukarnami, trzeba niestety liczyć się z większym wydatkiem. Możemy zdecydować się na drugą skrajność (zarówno pod względem ceny, jak i konstrukcji) i wybudować płaski dach – o konstrukcji drewnianej lub betonowej.

Jednak obecnie najbardziej popularną konstrukcją jest prosty dach dwuspadowy, który nie tylko jest możliwy do wykonania w przystępnej cenie, ale również pozwala na zmniejszenie liczby mostków termicznych, a co za tym idzie – zaoszczędzenie na ogrzewaniu. Więźba dachowa może być prefabrykowana: zazwyczaj są to wiązary kratowe, wykonywane w fabryce i dostarczane na plac budowy od szybkiego montażu. Co więcej, firmy sprzedające tego typu więźby często oferują także montaż.

Na ostateczną cenę wpływa nie tylko rodzaj zastosowanych materiałów, robocizna czy powierzchnia dachu, ale również jego kształt i stopień skomplikowania.

Niestety, więźba prefabrykowana, przy swoich licznych zaletach, jest również droższa niż tradycyjna. Dlatego znacznie częściej ten element dachu wykonuje się bezpośrednio na placu budowy. Mamy tu spore pole do popisu, jeśli chodzi o oszczędności: od zakupu drewna, poprzez rodzaj więźby, aż po wybór ekipy ciesielskiej. Ale równocześnie istnieje spore ryzyko, jeżeli w swoich oszczędnościowych zapędach posuniemy się za daleko. Materiał na więźbę dachową powinien być zakupiony w dobrym tartaku lub specjalistycznej firmie – jak już wiadomo, oszczędzanie kosztem jakości może źle się skończyć. Warto jednak próbować negocjacji cenowych i poświęcić trochę czasu na wyszukanie i porównanie różnych ofert. Podobnie jest z ekipą, która ma wykonać dach: najlepszym sposobem na zaoszczędzenie jest zatrudnienie dobrych cieśli, po których nie trzeba będzie poprawiać.

Budowa dachu - tanie poszycie i pokrycie
Budowa dachu - tanie poszycie i pokrycie

Poszycie dachu domu jednorodzinnego - które najtańsze?

Kolejnym etapem budowy dachu jest poszycie, czyli warstwa izolacji, układana pomiędzy więźbą a pokryciem dachowym. Do wyboru – przynajmniej w teorii – mamy 2 rozwiązania: papę na deskowaniu i membranę. W praktyce obecnie najczęściej stosuje się membranę i jeżeli zależy nam na oszczędnościach, nie mamy po co się zastanawiać nad wyborem papy. Membrana, czyli paroprzepuszczalna folia izolacyjna, jest znacznie tańsza, a przy tym zapobiega rozwojowi grzybów czy pleśni. Jeżeli zostanie prawidłowo przymocowana, zapewnia także dodatkową izolację termiczną.

W praktyce obecnie najczęściej stosuje się membranę i jeżeli zależy nam na oszczędnościach, nie mamy po co się zastanawiać nad wyborem papy.

Wykonanie poszycia z papy bitumicznej wymaga więcej czasu i większych nakładów finansowych. Mimo to nie sposób nie wspomnieć o jej zaletach, do których należy przede wszystkim bardzo wysoki poziom szczelności oraz usztywnienie i wzmocnienie konstrukcji dachu (dzięki pełnemu deskowaniu), co dobrze sprawdzi się przy cięższych rodzajach pokrycia dachowego, jak np. dachówka ceramiczna czy betonowa. Wówczas jednak koszty budowy wzrastają w dość znaczący sposób.

Pokrycie dachowe - które opłaca się wybrać?

Zwieńczeniem dachu jest pokrycie, które najczęściej jest wykonane z dachówki lub blachodachówki. W tym przypadku wybór oszczędnego rozwiązania również nie rodzi wielkich dylematów. Najbardziej „luksusowa” i najtrwalsza, ale również najdroższa jest dachówka ceramiczna. Wybierając ją, z pewnością nie zminimalizujemy kosztów budowy. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować dom dla pokoleń, warto rozpatrzyć tę opcję: dachówka ceramiczna może bowiem przetrwać nawet 100 lat, a ze względu na niewielkie elementy naprawa drobnych usterek nie stanowi problemu. Nieco tańsza (ale także nieco mniej wytrzymała) jest dachówka betonowa, która charakteryzuje się podobnymi właściwościami, jak ceramiczna.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie blachodachówka, która jest o połowę tańsza niż dachówka ceramiczna, a wyglądem może do złudzenia ją przypominać.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie blachodachówka, która jest o połowę tańsza niż dachówka ceramiczna, a wyglądem może do złudzenia ją przypominać. Jej trwałość szacuje się na ok. 25-50 lat, w zależności od rodzaju rdzenia (aluminium czy blacha stalowa) i powłoki ochronnej, którą może stanowić poliester (standard lub mat) lub – najbardziej wytrzymały i najdroższy – pural.

Konstrukcja dachu taniego w budowie
Konstrukcja dachu taniego w budowie

Na czym lepiej nie oszczędzać przy budowie dachu?

W oszczędzaniu, tak samo jak w wydawaniu pieniędzy, warto zachować umiar i zdrowy rozsądek. Jeżeli zatem zależy nam, by dach mieć rzeczywiście nad głową, a nie, na przykład, nieustannie na głowie, lepiej wystrzegać się cięcia kosztów za wszelką cenę. Niska jakość materiałów budowlanych i niewystarczająco wykwalifikowani dekarze to dwa podstawowe elementy, które bez wątpienia przysporzą nam kłopotów. A wtedy zamiast spodziewanych oszczędności, będziemy musieli zmierzyć się z wydatkami, które odchudzą nasz portfel skuteczniej niż jakakolwiek dieta-cud.

Komentarze

  • Tomek 2020-12-20T21:22:05Z

    artykuł nic nie mówi o gontach i blachach trapezowych, jak już mówić to o wszystkich rozwiązaniach