Zalety domu z płaskim dachem

Płaski dach, czyli inaczej mówiąc stropodach, to coraz częstszy widok. Rozwiązanie, które kojarzyło się dotychczas z trącącymi myszką PRL-owskimi domami typu „kostka” z lat 70-tych, dziś przeżywa swój renesans. Dlaczego? Ze względu na to, że płaski dach stał się wręcz nieodzownym elementem nowoczesnego, energooszczędnego domu. Jakie są zalety płaskiego dachu?

Dach płaski w nowoczesnym projekcie domu
Tooba.pl
Dach płaski w nowoczesnym projekcie domu

Dach płaski jest energooszczędny

W ostatnich latach projektów domów z płaskim dachem wyraźnie przybywa. Jest to już kwestią nie tylko mody, ale i praktyczności. Płaski dach pozwala spełnić coraz bardziej wyśrubowane normy energooszczędności domu, które wymagają doskonałej izolacji. W przeciwieństwie do tradycyjnej więźby dachowej, stropodach jest najczęściej solidniej zaizolowany. Warto bowiem pamiętać, że straty ciepła wynikające z rodzaju zadaszenia są bardzo duże, gdyż gorące powietrze unosi się ku sufitowi. Straty te mogą wynieść nawet 30% zapotrzebowania energetycznego domu. Zastosowanie płaskiego dachu minimalizuje powstawanie źródeł ucieczki ciepła.

Dach płaski jest tani

Płaskie dachy są jednocześnie górną warstwą najwyższego stropu, który tak czy inaczej zostałby wybudowany. Pokrywa się go najczęściej papą, która jest materiałem tanim. W ostatnich czasach popularność zdobywa także papa bitumiczna wzbogacona polimerami. Jest ona znacznie wytrzymalsza od tradycyjnej i nie wymaga tak częstych napraw. Koszty dachu płaskiego mogą być więc niższe, niż dachu skośnego opartego na więźbie dachowej. Ma to szczególne znaczenie wówczas, gdy decydujemy się na budynek o skomplikowanej bryle. Wymagałby on wielospadowego dachu, który jest nie tylko droższy w budowie, ale i generuje większe straty ciepła. W przypadku stropodachu bryła budynku nie jest przeszkodą. Koszty budowy płaskiego dachu, w zależności od technologii oraz materiałów mogą się jednak różnić. Np. budowa ogrodu dachowego podniesie cenę inwestycji.

Dach płaski jest odporny na silne wiatry

Duże wichury spotykane są w Polsce stosunkowo rzadko, jednak stanowią spore zagrożenie dla trwałości więźby dachowej. Zerwane połacie dachowe to dość częsty widok. Dach płaski eliminuje ten problem, gdyż nie jest tak podatny na parcie i ssanie wiatru jak dach skośny. Łatwiejsza będzie także inspekcja dachu oraz znajdujących się na nim urządzeń.

Nowoczesny projekt domu z płaskim dachem
Nowoczesny projekt domu z płaskim dachem

Dach płaski idealnie pasuje na domy osadzone na wąskich działkach

Coraz częściej inwestorzy decydują się na zakup działki mniejszej, acz usytuowanej bliżej miasta. Wąskie parcele utrudniają jednak zabudowę i ograniczają wybór projektu. Decydując się na dom z poddaszem użytkowym, musimy liczyć się z tym, iż aranżacja pokoi ze skosami będzie utrudniona, zaś ich użytkowanie mniej wygodne. Alternatywą jest budowa pełnowymiarowego piętra. Jeśli pokryjemy je płaskim dachem, budynek zachowa optymalne proporcje i unikniemy wrażenia karykaturalności. Dodatkowo, nowoczesna kubistyczna bryła idealnie wpisze się w elegancką podmiejską stylistykę.

Dach płaski jest nowoczesny - najbardziej pasuje do modnych przeszkleń

Prosta bryła budynku zachęca do zastosowania w nim obszernych przeszkleń. Pozwolą one na możliwie największe wykorzystanie światła oraz naturalnego ciepła słonecznego. Promieni słonecznych nie ograniczają skosy dachu oraz okap, dlatego zyskujemy darmowe ciepło oraz jasne, rozświetlone wnętrza. Brak okapów ma także inną praktyczną funkcję, mianowicie eliminuje konieczność zastosowania widocznego orynnowania. Rynny mogą być ukryte wewnątrz, co wpływa pozytywnie na walory estetyczne budynku.

Dach płaski może mieć zabudowę na powierzchni

Rosnące wymagania energetyczne wymuszają na inwestorach stosowanie ekologicznych źródeł ciepła i energii. Jednym z popularniejszych rozwiązań są panele słoneczne oraz fotowoltaiczne. W tradycyjnym dachu spadzistym ich montaż będzie utrudniony. Wymagają one dużej i dobrze doświetlonej powierzchni. O ile w przypadku dachu dwuspadowego, wyeksponowanego z jednej strony na południe nie będzie problemu, to z dachem wielospadowym niewiele zdziałamy. Dach płaski umożliwia najbardziej optymalne wykorzystanie energii słonecznej. Możemy dodatkowo zastosować system sterowania kątem paneli, co zwiększy ich efektywność. Na płaskim dachu ukryjemy też klimatyzację, więc nie zaburzy ona estetyki elewacji.

Dach płaski jest tańszy w budowie
Dach płaski jest tańszy w budowie

Na dachu płaskim możesz urządzić ogród dachowy

Jednym z najciekawszych sposobów na aranżacje dachu płaskiego jest ogród. Bez względu na to, czy będzie to jedynie trawa, grządki z warzywami czy rozmaita roślinność, dach ten ma wiele zalet. Po pierwsze, zwiększa powierzchnię ogrodu, co w przypadku małych działek będzie nie lada zaletą. Po drugie, stanowi naturalną izolację termiczną, przydatną zarówno zimą (mniejsze straty energii), jak i latem (mniejsze nagrzewanie się wnętrz, oszczędność na klimatyzacji). Trzecią zaletą zielonego dachu jest poprawa mikroklimatu, przez zwiększenie powierzchni parowania wody.

Jednym z najciekawszych sposobów na aranżacje dachu płaskiego jest ogród. Bez względu na to, czy będzie to jedynie trawa, grządki z warzywami czy rozmaita roślinność, dach ten ma wiele zalet.

Zalet płaskiego dachu jest wiele. Uwielbienie dachów skośnych wynika więc w dużej mierze z przyzwyczajenia polskich inwestorów, podobnie jak ma to miejsce z technologią murowaną, zamiast szkieletowej. Coraz większa moda na domy nowoczesne pozwala nam jednak podejrzewać, że popularność dachów płaskich wzrośnie i staną się częstym widokiem. Jest to wszak, z uwagi na doskonałe parametry energetyczne, świetna inwestycja na przyszłość.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.