Blacha trapezowa, czy blachodachówka? Wady i zalety

Które pokrycie dachowe będzie lepsze dla domu? Blachodachówka, czy może jednak blacha trapezowa? Właściwy wybór nie jest prostą sprawą. Trzeba wziąć pod lupę najróżniejsze czynniki, które zadecydują o tym, że wybrany materiał będzie służył domowi przez długie lata... Dziś pomagamy podjąć decyzję!

Blachodachówka - poznaj jej wady i zalety!
Blachodachówka - poznaj jej wady i zalety!

W wyborze chodzi przede wszystkim o względy praktyczne. Pokrycie dachowe powinno być trwałe, ale musi też odpowiadać możliwościom więźby dachowej. Pod względem wytrzymałości, szczelności i funkcjonalności blachodachówka i blacha trapezowa praktycznie się nie różnią. Dach pokryty blachą trapezową będzie wykazywał te same właściwości, co pokryty blachodachówką. Jak widać, kryteria mechaniczne nie ułatwiają wyboru. Trzeba zwrócić uwagę na inne szczegóły.

Zalety i wady różnych pokryć dachowych

Zarówno blachodachówka, jak i blacha trapezowa jest pokryciem dachowym produkowanym z cienkiej blachy stalowej albo aluminiowej o grubości 0,4 mm do 1,25 mm. O estetyce i trwałości tego pokrycia decyduje powłoka ochronna poliestrowa albo z plastizolu PVC. Powleczone blachy mogą bez problemu wytrzymywać ekstremalne temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne. Chronią przed deszczem, gradem i uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą się zdarzyć w ciągu roku.

Ważne jest, że tego typu pokrycie można zastosować również na więźbie dachowej słabej jakości. Wynika to z tego, że blacha trapezowa albo blachodachówka, w przeciwieństwie do tradycyjnej dachówki, nie chłonie wody, jest lekka i prawie nie obciąża więźby. Blacha jest idealnym rozwiązaniem na dachy, które nie mogą być zbytnio obciążane.

Następną sprawą jest łatwość montażu blaszanego pokrycia dachowego. Ponieważ montaż blachy trapezowej jest łatwiejszy i mniej pracochłonny, stąd wynika częste preferowanie przez dekarzy tego właśnie rozwiązania. Pokrycie dachu blachą trapezową zostanie zakończone szybciej, niż blachodachówką. Warto mieć świadomość, czym mogą się kierować dekarze, sugerując wykonanie dachu z blachy trapezowej, aby podjąć własną decyzję.

Blachodachówka czy blacha trapezowa - w co warto inwestować?
Blachodachówka czy blacha trapezowa - w co warto inwestować?

Różnice między blachodachówką i blachą trapezową wynikają z jakości zakupionego produktu oraz jakości wykonania prac dekarskich. Renomowany producent oraz profesjonalna firma dekarska są gwarancją zadowolenia z blaszanego dachu.

Powleczone blachy mogą bez problemu wytrzymywać ekstremalne temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Wspólną negatywną cechą, ale często przejaskrawioną, jest hałas powodowany przez deszcz padający na blaszane płyty. W zasadzie uderzające krople deszczu zawsze wywołują hałas, to samo dzieje się również w przypadku okien dachowych. Dobrze zamocowana blacha nad niezamieszkałym poddaszem nie generuje zbyt uciążliwych odgłosów. Z kolei warstwa izolacyjna nad mieszkaniem na poddaszu tłumi większość hałasu.

Jak układać blachę trapezową? Sprawdź nasz poradnik!

Jaką blachę wybrać?

Najłatwiej byłoby kierować się względami trwałości i wytrzymałości. Skoro jednak blacha trapezowa i blachodachówka nie wykazują istotnych różnic, trzeba zwrócić uwagę na inne parametry. Decydujące znaczenie może mieć kształt i nachylenie dachu.

Klasyczna, ceramiczna dachówka jest uważana za bardzo efektowne i estetyczne pokrycie. Z tego względu blachodachówka, która z odległości do złudzenia przypomina dachówkę ceramiczną, jest odpowiednia na pokrycie dachu o kącie nachylenia powyżej 12%. Taki dach jest dobrze widoczny i warto wybrać opcję, która podkreśli estetykę budynku. Blachodachówka ma szanse wygrać konkurs z udziałem dachówki klasycznej. Przede wszystkim nie wchłania wilgoci i nie zmienia swojego ciężaru po deszczu. A to chroni dach przed uszkodzeniem. Dzięki trwałej powłoce, nałożonej na blachę w procesie produkcji, można mieć pewność, że kolor blachodachówki nie wyblaknie.

O cenie blachy trapezowej przeczytasz tutaj.

Blacha trapezowa - wady i zalety
Allegro
Blacha trapezowa - wady i zalety

Duże znaczenie ma również czas podejmowania decyzji o rodzaju pokrycia dachowego. Czy jest to faza projektowania nowego domu, czy też przygotowania do remontu istniejącego budynku. Ciężar materiału może być decydujący. Blachodachówka jest bardzo lekka i metr kwadratowy tego pokrycia waży co najwyżej 6 kg. Dzięki temu można ją zastosować na dowolną konstrukcję dachu, także w przypadku remontu starego dachu. Z drugiej strony mamy dachówkę, której metr kwadratowy waży nawet 65 kg, czyli dziesięć razy więcej, niż pokrycie blaszane. Na takie obciążenie więźba dachowa musi być odpowiednio przygotowana.

Jeśli nachylenie dachu jest niewielkie, w praktyce staje się on mało widoczny. W takim przypadku mniejsza estetyka blachy trapezowej nie ma większego znaczenia. Dach płaski i mało widoczny można więc pokryć tańszą i łatwiejszą w montażu blachą trapezową. Wybór, jak zwykle, należy do właściciela domu.

SPRAWDŹ TEŻ>> Blachodachówka – jaką wybrać?

Komentarze