Dachówka ceramiczna – królowa dachów

Jeżeli zapytamy kogoś doświadczonego w dziedzinie budowy domów o najlepsze pokrycie dachowe, to większość fachowców bez wahania wskaże dachówkę ceramiczną. Co sprawia, że ten materiał od lat niezmiennie cieszy się uznaniem wśród zawodowców i miłośników pięknych domów?

Dachówka ceramiczna – trwałość

Przydomek „królowa dachów” dachówka ceramiczna zyskała przede wszystkim ze względu na trwałość. Tradycyjnie przyjmuje się, że wytrzymałość tego pokrycia obliczana jest średnio na sto lat, ale są to wartości często bardzo zaniżone. Znane są przypadki starych domów, na których ceramiczny dach przetrwał nawet kilka wieków. Zdecydowanie jest to cecha, która mocno wyróżnia ceramikę dachową na tle innych pokryć. Co prawda, za jakość trzeba słono płacić, ale po przekalkulowaniu kosztów remontu czy wymiany innych materiałów pokryciowych okazuje się, że po przeliczeniu wartości na czas użytkowania dachówka ceramiczna wcale nie jest najdroższą opcją. Trwałość dachówki ceramicznej nie dotyczy jedynie odporności na czynniki atmosferyczne czy promieniowanie UV. Masywne elementy nie poddają się łatwo pod naporem porywistych wiatrów czy naciskiem grubej warstwy śniegu. Nawet jeżeli któraś z dachówek ulegnie uszkodzeniu, to jej wymiana nie stanowi wielkiego problemu i nie wymusza skomplikowanej i kosztownej naprawy.

Dachówki ceramiczne - eleganckie i trwałe
Dachówki ceramiczne - eleganckie i trwałe

Dachówka ceramiczna – szczelność

Plusem zastosowania pokrycia z dachówki ceramicznej jest jej szczelność – warto dodać, że dotyczy to nie tylko ochrony przed opadami deszczu, ale też przed hałasem. Dachówki ceramiczne mają wysoką zdolność do tłumienia dźwięków z zewnątrz i nie dudnią gdy uderzają o nie krople deszczu. Masywne pokrycie dachowe dobrze radzi sobie z wibracjami i dlatego warto się nad nimi zastanowić gdy dom powstaje u zbiegu ruchliwych ulic lub w pobliżu stacji kolejowej. Dla odmiany przepuszczalność powietrzna ceramiki jest dość duża i dlatego taki dach zapewnia bardzo dobrą wentylację – domy z takim dachem są mniej narażone na powstawanie niebezpiecznych pleśni i grzybów i co za tym idzie, są znacznie bardziej przyjazne dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców.

Dachówki ceramiczne znakomicie tłumią dźwięki - np. odgłosy padającego deszczu. Jednocześnie zapewniają dobrą wentylację.

Dachówka ceramiczna – doskonały wygląd

Czerwone dachy z ceramiki to klasyka, ale aktualnie dostępne są też dachówki w innych kolorach. Na rynku znaleźć można przeróżne kształty pokryć z ceramiki dachowej, które pozwalają osiągnąć bardzo ciekawe efekty estetyczne. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto zawsze sięgać po pokrycia z powierzchnią glazurowaną. Na gładkich dachówkach nie pojawi się mech, który oprócz tego, że nie wygląda zbyt elegancko, to potrafi także obniżyć wytrzymałość samego materiału.

Wymiana uszkodzonej dachówki zazwyczaj nie stanowi problemu
Wymiana uszkodzonej dachówki zazwyczaj nie stanowi problemu

Dachówka ceramiczna – cena

Koszt położenia dachówki ceramicznej to największa bolączka osób, które marzą o klasycznym dachu. Oprócz samych dachówek potrzebne są także dodatkowe elementy – gąsiory, dachówki wentylacyjne czy przeciwśnieżne. Ich cena nie jest mała i przy wycenie koniecznie trzeba wziąć pod uwagę ich zakup, gdyż koszt wyliczony jedynie na podstawie ilości ceramiki na metr kwadratowy dachu może znacząco różnić się od faktycznej ceny położenia kompletnego zadaszenia.

Komentarze

  • Tereska 2018-01-30T19:52:36Z

    świetna jest taki dach. Ja mam dachówkę ceramiczną z firmy Roben, jest trwały i porządny. Każde pieniądze są warte tego rozwiązania.