Kamień na salonach, w kuchniach i łazienkach

Kamień to piękny, naturalny materiał wykończeniowy, który znajduje rozmaite zastosowanie. Poszczególne jego gatunki różnią się między sobą kolorem i właściwościami. Ale tak naprawdę każdy kamienny blok jest unikatowy i wyróżnia się odmienną barwą.

Cechą wspólną różnych gatunków kamienia jest trwałość. Nawet te najdelikatniejsze odmiany można zaliczyć do bardziej trwałych materiałów wykończeniowych. Kamień jest przy tym również bardzo plastyczny i stosunkowo łatwy do utrzymania w czystości. Wydaje się jednak, że jego najbardziej istotną cechą, która ma decydujące znaczenie dla inwestorów, jest dekoracyjność.

Kamień pięknie się prezentuje jako wykończenie obudowy kominka
Kamień pięknie się prezentuje jako wykończenie obudowy kominka

Gotowe płytki lub duże płyty

Kamień wykończeniowy jest dostępny w dwóch podstawowych formach: jako gotowe płytki (w tym mozaiki na siatkach) i docinane na wymiar płyty. Kamienne płyty i płytki mogą mieć nieregularne, cięte lub fazowane krawędzie. Od rodzaju krawędzi zależy grubość fugi – najwięcej spoiny trzeba położyć na łączeniach płytek o nieregularnych brzegach, fazowane nie potrzebują jej w ogóle. Do ich klejenia stosuje się zaprawy i spoiny specjalnie przeznaczone dla danego gatunku kamienia. Kamienne powierzchnie mogą być w różny sposób wykończone – szlifowane, szczotkowane, piaskowane, polerowane lub płomieniowane. Rodzaj obróbki ma wpływ nie tylko na wygląd kamienia, ale także na jego właściwości – zależnie od rodzaju zabiegu, jakiemu zostanie poddany, jego powierzchnia może stać się np. bardziej szorstka (antypoślizgowa) lub gładka.

Kamień to piękny, naturalny i trwały materiał wykończeniowy. Jest bardzo plastyczny i stosunkowo łatwy do utrzymania w czystości.

Jakie elementy można wykończyć kamieniem? Oczywiście podłogi, schody i ściany, ale nie tylko. Kamień do wykończenia podłóg powinien być odporny na ścieranie. Na schodach najczęściej kładzie się ten sam materiał, co na podłogach, dobrze jest jednak wybrać materiał o cechach antypoślizgowych. Jako okładzinę ścienną najczęściej używa się dużych płyt kamiennych, ale efektownie prezentują się również ściany obłożone małymi elementami przypominającymi cegiełki. Niektóre gatunki kamienia, po odpowiedniej obróbce, mogą być stosowane również w łazienkach. Kamień jest często wybieranym materiałem do wykonania obudów kominków. Coraz częściej pojawia się także w kuchniach i jadalniach. Jest trwały, a to istotna właściwość, gdy w grę wchodzą wysokie temperatury i duża wilgotność. Blaty kuchenne czy stoły powinny być jednak wykonane z twardszych gatunków kamienia, te miękkie lepiej nadają się na parapety i blaty łazienkowe. Z kamieni wykonuje się także umywalki. Kamienne umywalki powinny być wykonane z jednego kawałka surowca, bez łączeń, aby nie było możliwe wnikanie brudu w szczeliny.

Delikatna pielęgnacja

Ważna jest regularna pielęgnacja kamiennych elementów. W tym celu należy używać preparatów przeznaczonych do danego gatunku minerału. Nie są natomiast wskazane ostre środki chemiczne, które mogą zniszczyć i zmatowić kamienną okładzinę, podłogę, blat czy umywalkę.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.