Zadbana podłoga w kuchni
Kuchenna podłoga musi nie tylko wyglądać estetycznie, ale powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Podstawowymi cechami decydującymi o wyborze materiału na posadzkę jest więc trwałość i odporność na działanie wilgoci oraz wysokiej temperatury. Musi być także łatwa w codziennej pielęgnacji i szybka w czyszczeniu, a także odporna na działanie środków chemicznych.
Podłoga w kuchni jest elementem, który musi ściśle korespondować z meblami kuchennymi, a zatem pasować nie tylko do szafek, ale też do stołu kuchennego. Jeśli kuchnia jest otwarta na jadalnię czy salon, podłoga kuchenna powinna współgrać stylistycznie z wnętrzem pokojów dziennych. W otwartej przestrzeni łączącej salon i aneks kuchenny w obu pomieszczeniach warto zastosować taką samą podłogę, co sprawi, że wnętrze domu wyda się większe. Od wyglądu podłogi zależy w głównej mierze charakter całej kuchni. Należy zatem pamiętać, że do nowoczesnych szafek nie będzie pasowało drewno na posadzce. W przypadku gdy z kuchni można wyjść na taras, który latem będzie stanowił jej przedłużenie, dobrze by było dopasować podłogę kuchni do posadzki tarasowej.
Wzory i materiały
Kuchnia powinna wyglądać przede wszystkim na czystą i zadbaną. W tej części użytkowej domu najlepiej wybrać materiały i faktury, które będą wyglądały klarownie i będą dawały poczucie ładu. Nie należy wybierać wzorzystych materiałów nawet wtedy, gdy ściany są pokryte barwnymi ornamentami.
Podłoga w kuchni powinna być trwała, odporna na działanie wilgoci i wysokiej temperatury. Musi być łatwa w codziennej pielęgnacji, a także odporna na działanie środków chemicznych.
Kolorystyka posadzki nie musi być jednolita, ważne jednak, by podłoga wyglądała naturalnie, a więc jej barwa powinna wynikać ze struktury materiału. Bogate wzory na podłodze tworzą chaos i wrażenie wiecznego bałaganu w kuchni. Wyjątek stanowią drobne, subtelne ornamenty, które dodają szlachetności i elegancji prostej zabudowie. Kolorystyka podłogi może w zależności od upodobań zdecydowanie kontrastować z kuchennymi szafkami lub przeciwnie – współgrać z nimi i je dopełniać.
Kuchenna funkcjonalność
Oprócz estetycznego wyglądu podłogi kuchennej niezwykle istotna jest jej funkcjonalność. Materiał zastosowany na podłogę kuchenną powinien przede wszystkim być dopasowany do warunków panujących w pomieszczeniu. Podłoga musi być trwała na uszkodzenia mechaniczne, a więc odporna na ścieranie i uszkodzenia spowodowane przypadkowo zrzuconym ciężkim naczyniem. Powinna być też odporna na działanie wilgoci i środków chemicznych, a także wysokiej temperatury często panującej podczas gotowania potraw. Konieczne jest, aby materiał nie uległ odbarwieniu po rozlaniu zupy czy soku, ponieważ w tym pomieszczeniu będzie szczególnie narażony na ewentualne zabrudzenia. Podłoga musi być łatwa w utrzymaniu czystości, szybka w pielęgnacji oraz odporna na działanie środków chemicznych. Dodatkowo jeśli mamy małe dzieci oraz zwierzęta domowe, jej powierzchnia nie powinna być śliska, by nie stanowiła zagrożenia podczas poruszania się po niej.
Aranżacja zgodna ze stylem wnętrza
Szeroki wybór materiałów, które nadają się na podłogę w kuchni, umożliwią dowolną aranżację zgodnie ze stylem wnętrza, a także trybem życia. Łatwe do utrzymania w czystości oraz odporne na ścieranie, działanie środków chemicznych i wysokiej temperatury będą płytki ceramiczne. Należy jednak pamiętać, że mogą popękać, jeśli spadnie na nie z wysokości coś twardego i ciężkiego. Często stosuje się w kuchni także gres polerowany i szkliwiony, który nie odbarwia się, a także jest odporny na nasiąkanie oraz ścieranie.
Jeśli w domu są małe dzieci oraz zwierzęta, powierzchnia podłogi nie powinna być śliska, by nie stanowiła dla nich zagrożenia.
W kuchni powinno się wybierać płytki o dużych rozmiarach, dzięki czemu zredukujemy ilości fug podatnych na zabrudzenia. Płytki nie będą jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią chodzić boso po podłodze, chyba że w domu będzie zainstalowane ogrzewanie podłogowe. Mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne są terakora czy klinkier, a ich ułożenie będzie nieco bardziej kosztowne. Najdroższym rozwiązaniem jest ułożenie na posadzce kuchennej kamienia. Sprawdzi się w tej roli szczególnie granit, piaskowiec czy trawertyn. Wysokie walory estetyczne uzyskamy także poprzez zastosowanie granitowo-kwarcowych konglomeratów, które są trwałe i odporne, a ponadto mają ciekawą, bogatą kolorystykę.
Podłoga drewniana
Drewniana podłoga będzie pasowała szczególnie w kuchniach o charakterze rustykalnym. Naturalny, ciepły materiał doda wnętrzu przytulnego charakteru i będzie bezpieczny w razie
upadku. Drewno na kuchennej podłodze powinno być jednak dokładnie zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Najlepiej sprawdzi się egzotyczne lub twarde rodzime drewno. Duże deski dobrego gatunku bez sęków i przebarwień zapewnią długą trwałość i łatwo będzie je pielęgnować. W razie zniszczenia powierzchnię podłogi można wycyklinować i polakierować, by uzyskać świeży, estetyczny wygląd. Drewniana podłoga będzie szczególnie pasowała do otwartych na salon dzienny kuchni. Dobrze będzie wyglądało także połączenie dwóch materiałów – w strefie narażonej na zabrudzenia, gdzie poruszamy się najczęściej, warto położyć odporny na ścieranie i zabrudzenia materiał, w pozostałej części można zastosować drewniane pokrycie podłogi.
Komentarze