Zadbana podłoga w kuchni

Kuchenna podłoga musi nie tylko wyglądać estetycznie, ale powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Podstawowymi cechami decydującymi o wyborze materiału na posadzkę jest więc trwałość i odporność na działanie wilgoci oraz wysokiej temperatury. Musi być także łatwa w codziennej pielęgnacji i szybka w czyszczeniu, a także odporna na działanie środków chemicznych.

Podłoga w kuchni jest elementem, który musi ściśle korespondować z meblami kuchennymi, a zatem pasować nie tylko do szafek, ale też do stołu kuchennego. Jeśli kuchnia jest otwarta na jadalnię czy salon, podłoga kuchenna powinna współgrać stylistycznie z wnętrzem pokojów dziennych. W otwartej przestrzeni łączącej salon i aneks kuchenny w obu pomieszczeniach warto zastosować taką samą podłogę, co sprawi, że wnętrze domu wyda się większe. Od wyglądu podłogi zależy w głównej mierze charakter całej kuchni. Należy zatem pamiętać, że do nowoczesnych szafek nie będzie pasowało drewno na posadzce. W przypadku gdy z kuchni można wyjść na taras, który latem będzie stanowił jej przedłużenie, dobrze by było dopasować podłogę kuchni do posadzki tarasowej.

Jesli z kuchni można wyjść na taras, dobrze jest dopasować podłogę kuchenną do posadzki tarasowej
Jesli z kuchni można wyjść na taras, dobrze jest dopasować podłogę kuchenną do posadzki tarasowej

 

Wzory i materiały

Kuchnia powinna wyglądać przede wszystkim na czystą i zadbaną. W tej części użytkowej domu najlepiej wybrać materiały i faktury, które będą wyglądały klarownie i będą dawały poczucie ładu. Nie należy wybierać wzorzystych materiałów nawet wtedy, gdy ściany są pokryte barwnymi ornamentami.

Podłoga w kuchni powinna być trwała, odporna na działanie wilgoci i wysokiej temperatury. Musi być łatwa w codziennej pielęgnacji, a także odporna na działanie środków chemicznych.

Kolorystyka posadzki nie musi być jednolita, ważne jednak, by podłoga wyglądała naturalnie, a więc jej barwa powinna wynikać ze struktury materiału. Bogate wzory na podłodze tworzą chaos i wrażenie wiecznego bałaganu w kuchni. Wyjątek stanowią drobne, subtelne ornamenty, które dodają szlachetności i elegancji prostej zabudowie. Kolorystyka podłogi może w zależności od upodobań zdecydowanie kontrastować z kuchennymi szafkami lub przeciwnie – współgrać z nimi i je dopełniać.

Materiał na podłogę powinien być dostosowany do warunków panujących w pomieszczeniu
Materiał na podłogę powinien być dostosowany do warunków panujących w pomieszczeniu

 

Kuchenna funkcjonalność 

Oprócz estetycznego wyglądu podłogi kuchennej niezwykle istotna jest jej funkcjonalność. Materiał zastosowany na podłogę kuchenną powinien przede wszystkim być dopasowany do warunków panujących w pomieszczeniu. Podłoga musi być trwała na uszkodzenia mechaniczne, a więc odporna na ścieranie i uszkodzenia spowodowane przypadkowo zrzuconym ciężkim naczyniem. Powinna być też odporna na działanie wilgoci i środków chemicznych, a także wysokiej temperatury często panującej podczas gotowania potraw. Konieczne jest, aby materiał nie uległ odbarwieniu po rozlaniu zupy czy soku, ponieważ w tym pomieszczeniu będzie szczególnie narażony na ewentualne zabrudzenia. Podłoga musi być łatwa w utrzymaniu czystości, szybka w pielęgnacji oraz odporna na działanie środków chemicznych. Dodatkowo jeśli mamy małe dzieci oraz zwierzęta domowe, jej powierzchnia nie powinna być śliska, by nie stanowiła zagrożenia podczas poruszania się po niej.

W kuchni lepiej wybierać płytki o dużych rozmiarach, dzięki czemu zostanie zredukowana liczba fug
W kuchni lepiej wybierać płytki o dużych rozmiarach, dzięki czemu zostanie zredukowana liczba fug

 

Aranżacja zgodna ze stylem wnętrza

Szeroki wybór materiałów, które nadają się na podłogę w kuchni, umożliwią dowolną aranżację zgodnie ze stylem wnętrza, a także trybem życia. Łatwe do utrzymania w czystości oraz odporne na ścieranie, działanie środków chemicznych i wysokiej temperatury będą płytki ceramiczne. Należy jednak pamiętać, że mogą popękać, jeśli spadnie na nie z wysokości coś twardego i ciężkiego. Często stosuje się w kuchni także gres polerowany i szkliwiony, który nie odbarwia się, a także jest odporny na nasiąkanie oraz ścieranie.

Jeśli w domu są małe dzieci oraz zwierzęta, powierzchnia podłogi nie powinna być śliska, by nie stanowiła dla nich zagrożenia.

W kuchni powinno się wybierać płytki o dużych rozmiarach, dzięki czemu zredukujemy ilości fug podatnych na zabrudzenia. Płytki nie będą jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią chodzić boso po podłodze, chyba że w domu będzie zainstalowane ogrzewanie podłogowe. Mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne są terakora czy klinkier, a ich ułożenie będzie nieco bardziej kosztowne. Najdroższym rozwiązaniem jest ułożenie na posadzce kuchennej kamienia. Sprawdzi się w tej roli szczególnie granit, piaskowiec czy trawertyn. Wysokie walory estetyczne uzyskamy także poprzez zastosowanie granitowo-kwarcowych konglomeratów, które są trwałe i odporne, a ponadto mają ciekawą, bogatą kolorystykę.

Podłoga drewniana

Drewniana podłoga będzie pasowała szczególnie w kuchniach o charakterze rustykalnym. Naturalny, ciepły materiał doda wnętrzu przytulnego charakteru i będzie bezpieczny w razie

W kuchni dobrze prezentują się materiały, które wyglądają klarownie i dają poczucie ładu
W kuchni dobrze prezentują się materiały, które wyglądają klarownie i dają poczucie ładu

upadku. Drewno na kuchennej podłodze powinno być jednak dokładnie zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Najlepiej sprawdzi się egzotyczne lub twarde rodzime drewno. Duże deski dobrego gatunku bez sęków i przebarwień zapewnią długą trwałość i łatwo będzie je pielęgnować. W razie zniszczenia powierzchnię podłogi można wycyklinować i polakierować, by uzyskać świeży, estetyczny wygląd. Drewniana podłoga będzie szczególnie pasowała do otwartych na salon dzienny kuchni. Dobrze będzie wyglądało także połączenie dwóch materiałów – w strefie narażonej na zabrudzenia, gdzie poruszamy się najczęściej, warto położyć odporny na ścieranie i zabrudzenia materiał, w pozostałej części można zastosować drewniane pokrycie podłogi.

 

Komentarze

  • agadys 2016-03-15T15:34:11Z

    niektórzy uważają, ze podłoga drewniana nie nadaje się do kuchni, a moim zaniem jak najbardziej, jeśli odpowiednio ją zabezpieczymy to nie będzie z nia problemu. Ja osobiscie nigdy bym nie położyła płytek, bo są zimne i to największy minus, a tak mam u siebie deskę z artcore i sama przekonywałam do niej męża, ale udało się i teraz przyznaje mi racje

    • kli 2016-05-08T17:59:48Z

      jasne, ze sie nadaje jak najbardziej, drewno jets wytrzymałe i nie bez powodu ludzie od dawna w nią inwestują.