Kamień dekoracyjny we wnętrzach i na elewacji. Ceny, montaż, aranżacje
Kamień dekoracyjny możemy wykorzystać w aranżacji wnętrza lub jako element urozmaicający elewację. Materiał ten świetnie pasuje do aranżacji w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. W artykule podpowiadamy, jak dobrać kamień dekoracyjny do wnętrza (lub na elewację), ile kosztuje zakup oraz jak montować materiał na ścianach.
Koszt kamienia dekoracyjnego
Kamień dekoracyjny to z pewnością jedno z najdroższych rozwiązań wśród materiałów wykończeniowych ścian. Cena będzie zależeć od jego jakości, rozmiaru oraz od materiału bazowego wykorzystanego do jego produkcji (produktem bazowym może być gips, beton lub kamień naturalny). Poniżej omawiamy każdy z gatunków bazowych.
Kamień dekoracyjny na bazie gipsu – cena, wady, zalety
Imitacja gipsowa kamienia dekoracyjnego to najtańsze rozwiązanie w tej grupie. Ceny tego typu płytek zaczynają się od 30-40 zł/m2. Jeśli zależy nam na jakości, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 50-80 zł/m2. Warto przemyśleć droższą opcję, ponieważ lepszej jakości kamień nie będzie wymagał grubej fugi, co podwyższa jego walory estetyczne. Kamień gipsowy ma jednak swoje wady, jeśli chodzi o montaż. Taka imitacja bardzo mocno wchłania wilgoć. Z tego powodu nie zaleca jej się do stosowania na zewnątrz domu, w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza.
Kamień dekoracyjny na bazie betonu – cena, wady, zalety
Alternatywą jest wybór kamienia dekoracyjnego na bazie betonu. Kamień ten wykazuje dużą odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Nie absorbuje nadmiernej wilgoci z powietrza, więc możemy zastosować go w kuchni, łazience czy na elewacji (tym bardziej, że kamień na bazie betonu jest odporny na działanie promieni słonecznych). Kamień tego typu ma jednak swoje wady – jest podatny na zarysowania. Zaletą natomiast jest szeroka gama wzorów i kolorów, jaką oferuje rynek. Cena zakupu lepszej jakości płytek na bazie betonu zaczyna się od 45-60 zł/m2. Istnieją jednak produkty luksusowe, za które zapłacimy nawet 150 zł/m2.
Kamień dekoracyjny na bazie kamienia naturalnego – cena, wady, zalety
Ostatnia grupa to kamień dekoracyjny wykonany na bazie kamienia naturalnego. To najbardziej luksusowe i jednocześnie najdroższe rozwiązanie. Jednak zalety tego materiału są niepodważalne, a można go zastosować w każdym pomieszczeniu i na elewacji budynku. Tutaj jednak należy rozgraniczyć gatunek kamienia bazowego. Do wnętrz odpowiedni będzie piaskowiec, granit, łupek, wapień oraz trawertyn. Na elewację natomiast poleca się przede wszystkim łupek lub granit, które są odporne na czynniki atmosferyczne. Jedyną wadą kamienia naturalnego jest jego cena. Możemy oczywiście pokusić się o tańsze odpowiedniki kamienia naturalnego produkowane w Chinach, gdzie cena zaczyna się od 150 zł/m2, jednak może to być produkt o wątpliwej jakości. Dobrej jakości kamień naturalny to koszt zaczynający się od kilkuset, a kończący na ponad tysiącu złotych za metr kwadratowy.
Przeczytaj: Jaki materiał wybrać na elewację nowoczesnego domu? Inspiracje i porady
Kamień dekoracyjny w aranżacji wnętrz: salon, kuchnia, łazienka, przedpokój
Kamień dekoracyjny w salonie
W salonie kamień dekoracyjny najlepiej prezentuje się na jednej ścianie, która jest dobrze wyeksponowana – np. bezpośrednio za telewizorem. Możemy również zastosować takie wykończenie ściany za meblami wypoczynkowymi. Wybierając kamień do salonu, zwróć uwagę na metraż pomieszczenia i intensywność naturalnego światła. We wnętrzach minimalistycznych i śródziemnomorskich świetnie sprawdzi się kamień o barwie stonowanej i ciepłej. Odważniejsze aranżacje można urozmaicić imitacją ciemnej cegły. Aby natomiast osiągnąć luksusowy charakter, postaw na kamień naturalny lub jego imitację, ale w zimnej barwie. Jednak salon jest pomieszczeniem suchym, dlatego z powodzeniem możemy tutaj zastosować najtańszy rodzaj imitacji, czyli kamień dekoracyjny na bazie gipsu.
Kamień dekoracyjny w przedpokoju
Wybierając kamień do przedpokoju, warto postawić na elegancki piaskowiec lub pastelowe panele kamienne. Kamień dekoracyjny możemy w tym miejscu zastosować na fragmencie ściany za lustrem lub przy schodach. Jeżeli posiadasz niewielki przedpokój, unikaj ciemnych odcieni kamienia.
Kamień dekoracyjny w kuchni i łazience
W kuchni i łazience, które są pomieszczeniami szczególnie wilgotnymi, nie możemy zastosować kamienia na bazie gipsu. Nie poleca się również rozwiązań na bazie piaskowca, wapienia czy trawertynu – to zbyt miękkie materiały i łatwo absorbują wilgoć. W tych pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się kamień naturalny lub tańszy kamień na bazie betonu. Jeśli wnętrza są większe i dobrze doświetlone, warto pokusić się o odważniejsze rozwiązania, np. ciemny granit lub panele imitujące cegłę.
Układanie kamienia dekoracyjnego na ścianie
Płytki kamienne montujemy na suchą oraz dobrze oczyszczoną powierzchnię (warto usunąć stare powłoki malarskie oraz usunąć głębsze ubytki w ścianach). Powierzchnia musi być równa, odtłuszczona i zwarta, aby uzyskać dobrą przyczepność. Przed montażem – na co najmniej 24 godziny – dodatkowo gruntujemy ścianę. Następnie możemy przejść do montażu. Panele układamy naprzemiennie korzystając z kilku opakowań, ponieważ niektóre serie mogą różnic się (co prawda nieznacznie) kolorystycznie. Płytki mocujemy na ścianie za pomocą kleju, który nakładamy na płytkę lub bezpośrednio na ścianę.
UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.