Wybór podłogi w salonie

Podłoga wybierana na etapie wykończenia domu jest najważniejszym elementem wystroju wnętrza. Decyzja o wyborze rodzaju podłogi w salonie podejmowana jest zwykle na wiele lat, zatem powinniśmy dobrze przemyśleć swój wybór. Podpowiadamy, jak dobrać rodzaj podłogi w pokoju dziennym.

Podłoga w pokoju dziennym jest elementem, na który goście wchodzący do domu zwracają uwagę na samym początku. Ze względu na to, że ma służyć w domu przez wiele lat, powinniśmy dobrze przemyśleć jej wybór. Podłoga w salonie musi być przede wszystkim bezpieczna i solidna. Niezwykle ważne jest jednak dobranie materiału, z jakiego zostanie wykonana, koloru i wzornictwa, które będą współgrały ze stylem planowanej aranżacji. Podłoga powinna być tak dobrana, by pasowała do wnętrza także po ewentualnym remoncie.

Kolor podłogi

Niezwykle istotny jest kolor podłogi. Ma on duży wpływ na to, jak pomieszczenie jest wizualnie odbierane. Jeśli wybierzemy ciemną podłogę, musimy się liczyć z tym, że zmniejszy ona optycznie pomieszczenie. Jeśli zatem salon nie jest duży, lepiej będzie pasowała podłoga jasna. Ważne jest także dopasowanie listw cokołowych. Współgrające kolorystycznie z posadzką powiększą wizualnie jej powierzchnię, jednak obniżą wysokość pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem na uniknięcie tego efektu jest wybór listw w kolorze ścian.

Podłogi drewniane

Najczęściej w pokoju dziennym kładzie się podłogi z drewna. Zaletą jest przede wszystkim możliwość dopasowania ich do każdego stylu wnętrza dzięki zróżnicowanej kolorystyce i wzornictwie. Drewno jest także materiałem zapewniającym dobre właściwości cieplne, dlatego można po podłodze z niego wykonanej chodzić boso, nie odczuwając dyskomfortu. Drewniana podłoga wygląda elegancko, dlatego jest odpowiednia do reprezentacyjnego pokoju. Przed zakupem powinniśmy się zdecydować na rodzaj podłogi drewnianej. Podłogi lite zbudowane są z jednego kawałka drewna. Wśród nich znajdziemy parkiety, mozaiki, a także deski. Ze względu na swoją grubość są wyjątkowo trwałe. Można je także wielokrotnie odnawiać, cyklinując i lakierując ich powierzchnię. Mają zróżnicowane kolory – od jasnych po bardzo ciemne. Najczęściej wybierane są podłogi dębowe oraz jesionowe. Podłogi lite nie są jednak polecane w pokojach z ogrzewaniem podłogowym. Inną możliwością jest montaż podłogi z desek warstwowych. Poszczególne warstwy desek wykonane są z drewna, jednak tylko wierzchnia została wykonana z drewna o najszlachetniejszym gatunku europejskim lub egzotycznym. Montaż takich podłóg jest szybki i nieskomplikowany z uwagi na fakt, że nie trzeba ich szlifować i lakierować, więc są gotowe do użytkowania. Są szczególnie polecane w pokojach z ogrzewaniem podłogowym ze względu na fakt, że dobrze przewodzą ciepło.

Solidne i wytrzymałe drewno egzotyczne

Pokój dzienny jest najczęściej użytkowanym pomieszczeniem w domu, zatem podłoga w nim powinna być solidna i wytrzymała. Decyduje o tym rodzaj zastosowanego drewna. Najtwardsze są podłogi z drewna egzotycznego, zaś drewnem najmniej odpornym na uszkodzenia jest sosna. Podłoga z drewna egzotycznego jest wytrzymała nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale także na wilgoć. Różnorodna kolorystyka sprawia, że jest wybierana coraz częściej. Wygląd ostateczny podłogi drewnianej jest zależny także od sposobu jej wykończenia. Inaczej będzie wyglądała podłoga pokryta lakierem, olejem czy woskiem.

Dopasowanie względem mebli

Kolor podłogi w salonie będzie decydował o tym, jakie meble wybierzemy do pokoju. Jeśli będą stały bezpośrednio na podłodze, powinny kontrastować z jej barwą. Jeśli jednak chcemy, by stół i krzesła były dobrane kolorystycznie, należy oddzielić je kontrastującym dywanem. Nie należy jednak łączyć dębu z sosną lub jesionu z bukiem. Dobrym rozwiązaniem dla posiadaczy obszernych pokojów dziennych będzie podzielenie przestrzeni na strefy wypoczynkową, kominkową, jadalnianą. Granice można zaznaczyć mocniejszym kolorem lub stosując inny materiał podłogowy, na przykład kamień przy kominku, drewno w jadalni oraz dywan koło kanapy.

Wzór zastosowany na podłodze

Bardzo ostrożnie należy wybierać wzór na podłodze, ponieważ może on zmienić proporcje wnętrza, które będzie się wydawało mniejsze. Drobny, symetryczny wzór na całej powierzchni podłogi sprawi, że pokój będzie optycznie większy, jednak duże wzory zmniejszą wizualnie pomieszczenie. Jeśli zastosujemy jednolite podłogi we wszystkich pomieszczeniach – na przykład w salonie, jadalni i kuchni – przestrzeń będzie się wydawała większa.

Komentarze