Malowanie kafelków. Pomysł na szybki remont

Jeśli chcemy zmienić wygląd kuchni lub łazienki, nie jesteśmy już skazani na męczący remont, podczas którego trzeba skuwać stare płytki i układać nowe. Możemy pomalować istniejące płytki. To wcale nie jest trudne, a przy odrobinie pracy uzyskamy efekt jak po generalnym remoncie.

Do malowania płytek używa się farb przeznaczonych specjalnie do tego celu. Są to produkty dwuskładnikowe. Nadają się zarówno na płytki ścienne jak i podłogowe. W miejscach narażonych na kontakt z wodą, np. pod prysznicem, oraz na podłodze dodatkowo stosuje się grunt. Wszystkie produkty, tj. farba i grunt, a czasem też środek czyszczący, muszą pochodzić od jednego producenta.

Starych płytek nie trzeba usuwać. Można je pomalować
Starych płytek nie trzeba usuwać. Można je pomalować

Jak przygotować podłoże?

Prace powinniśmy rozpocząć od dokładnego obejrzenia powierzchni, która będzie malowana. Jeśli fugi pomiędzy płytkami mają ubytki, musimy je uzupełnić. Kolejny krok to dokładne umycie i odtłuszczenie powierzchni, a w razie potrzeby również pozbycie się kamienia, który mógł osadzić się w miejscach narażonych na kontakt z wodą. Fugi najłatwiej wyczyścimy szczotką. By pozbyć się resztek detergentów, całą powierzchnię powinniśmy dokładnie spłukać wodą i pozostawić do wyschnięcia. Niektórzy producenci oferują specjalne produkty, których używa się do podłogi, po jej umyciu. Są to preparaty, które dokładnie oczyszczają powierzchnię i zwiększają przyczepność farby do podłoża.

Gdy płytki i fugi będą suche, warto zabezpieczyć taśmą malarską i folią miejsca, których nie chcemy zabrudzić. Tak przygotowane podłoże nadaje się do nałożenia farby.

Prace powinniśmy rozpocząć od dokładnego obejrzenia powierzchni, która będzie malowana. Jeśli fugi pomiędzy płytkami mają ubytki, musimy je uzupełnić.

Czy podłoże trzeba gruntować?

To, czy podłoże będzie wymagało gruntowania, zależy od rodzaju farby. Dlatego przed rozpoczęciem pracy musimy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta. Podkład trzeba zazwyczaj nanosić na podłogi oraz miejsca narażone na kontakt z wodą, np. kabiny prysznicowe. Niektórzy producenci zalecają także gruntowanie ścian, jednak w tym przypadku funkcję gruntu zwykle pełni pierwsza warstwa farby rozcieńczona wodą.

Do malowania płytek używa się farb przeznaczonych specjalnie do tego celu
Do malowania płytek używa się farb przeznaczonych specjalnie do tego celu

Jak malować płytki?

Farby do płytek to zwykle produkty dwuskładnikowe. Przed malowaniem oba składniki trzeba dokładnie ze sobą wymieszać – tak, by uzyskać jednolitą konsystencję. Tak przygotowana farba ma ograniczony czas, w którym możemy ją zużyć. Czasem jest to kilka dni, a czasem zaledwie kilka godzin. Jeśli farba musi być wykorzystana w cięgu kilku godzin, warto zmieszać tylko część składników – taką ilość, którą zdążymy zużyć w określonym czasie. W tym przypadku, musimy bardzo dokładnie odmierzyć składniki.

Powierzchnię najlepiej malować niewielkimi fragmentami – najpierw fugi i zaraz potem pobliskie płytki. Pomiędzy pomalowaniem fug i znajdujących się obok płytek nie może upłynąć zbyt wiele czasu.

Płytki najlepiej jest malować wałkiem gąbkowym, chociaż możemy użyć także pędzla. Fugi najłatwiej zamalujemy cienkim pędzlem. Trzeba wybrać taki dobrej jakości, by nie gubił włosia. Farbę powinniśmy nakładać cienką warstwą. Powierzchnię najlepiej malować niewielkimi fragmentami – najpierw fugi i zaraz potem pobliskie płytki. Pomiędzy pomalowaniem fug i znajdujących się obok płytek nie może upłynąć zbyt wiele czasu. Malując fugi zapewne pomalujemy też część płytek. Jeśli farba zdąży wyschnąć, to będzie widoczna nawet po zamalowaniu płytek. Farbę zwykle nanosi się w dwóch warstwach. Czas schnięcia pierwszej wynosi od kilku do kilkunastu godzin.

Efekt jak po generalnym remoncie, a uzyskany znacznie mniejszym nakładem sił i środków
Efekt jak po generalnym remoncie, a uzyskany znacznie mniejszym nakładem sił i środków

Czy efekt jest trwały?

Pomalowaną powierzchnię musimy chronić dopóki nie wyschnie. W tym czasie nie może zostać uszkodzona, zabrudzona, ani nawet zachlapana wodą. W zależności od rodzaju farby jest to od kilku do kilkunastu dni.

Producenci farb zapewniają, że po całkowitym wyschnięciu uzyskujemy trwałą powłokę, którą możemy użytkować w normalny sposób. Jest ona odporna na ścieranie i detergenty, a także łatwo zmywalna. Nie dotyczy to wszystkich produktów – przy niektórych rodzajach farb producenci zalecają, by do mycia powierzchni nie używać szorstkich gąbek i stosować wyłącznie łagodne detergenty.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.