Nawierzchnie przepuszczające wodę

Projektując ogród, trzeba zaplanować wiele szczegółów: wybrać rośliny i ustalić ich rozmieszczenie, wyznaczyć miejsce na altanę, grilla, a także rozplanować układ ścieżek i rodzaj nawierzchni otaczającej dom. Materiał zastosowany do wykonania nawierzchni powinien być nie tylko estetyczny, ale także przepuszczalny dla wody.

Nawierzchnia przepuszczalna to propozycja, której warto przyjrzeć się bliżej. Ku zastosowaniu podobnego rozwiązania mogą skłonić względy związane z ochroną środowiska, nawierzchnia przepuszczająca pozwala bowiem na utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w gruncie, wody, która jest później wykorzystywana przez rośliny i oddawana do atmosfery w postaci pary wodnej. W sytuacji, gdy wszędzie wokół powstaje coraz więcej szczelnie zabetonowanych powierzchni, zaburzeniu ulega naturalny proces wnikania wody w podłoże. Tracimy ją, a woda jest niezbędna chociażby do prawidłowego rozwoju roślin. Zamiast zostać zgromadzona w podłożu, spływa do kanalizacji, a stamtąd dalej – do rzek. Negatywne skutki tego stanu rzeczy mogą być co najmniej dwa: z jednej strony - powodzie spowodowane gwałtownym wzrostem poziomu wody w rzekach, a z drugiej - susze na terenach, z których woda spłynęła.

Nawierzchnia żwirowa pasuje do każdego otoczenia
Nawierzchnia żwirowa pasuje do każdego otoczenia
To poważne argumenty, ale jeśli wydają są nieprzekonujące, to warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden, a mianowicie prace ustawodawcze zmierzające do wprowadzenia tzw. podatku deszczowego. Jego wysokość ma być obliczana na podstawie wielkości powierzchni nieprzepuszczalnej zastosowanej na danej posesji. Wybór nawierzchni przepuszczalnej może więc okazać się w dwójnasób opłacalny. 

Nawierzchnia przepuszczająca pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w gruncie. Wody, która jest później wykorzystywana przez rośliny i oddawana do atmosfery w postaci pary wodnej.

Żwir i żywica

Zatrzymując wodę na terenie posesji, pomagamy w zachowaniu naturalnych procesów i chronimy środowisko. Jakie materiały zatem sprawdzą się w charakterze nawierzchni przepuszczalnej? Na pewno jednym z najbardziej znanych i od lat stosowanych produktów jest żwir. Nawierzchnia żwirowa pasuje do każdego otoczenia, nie jest droga, a prawidłowo wykonana, najlepiej z kilku warstw kruszywa o różnej wielkości, wytrzyma wiele lat. Można także zdecydować się na mieszankę żwiru, granitu lub jeszcze innego kruszywa z żywicą epoksydową. Taka nawierzchnia mineralno-żywiczna jest bardziej gładka niż wykonana z samego żwiru, umożliwia przenikanie wody, a także jej gromadzenie w przestrzeniach między poszczególnymi elementami kruszywa. Jest przy tym odporna na porastanie chwastami.

Tworząc ścieżki ogrodowe, można także ułożyć zwykłe płyty, a pomiędzy nimi zachować większe odstępy
Tworząc ścieżki ogrodowe, można także ułożyć zwykłe płyty, a pomiędzy nimi zachować większe odstępy
Na rynku są również dostępne ekologiczne kostki i płyty betonowe. Wyróżniają się otworami, które można wypełnić żwirem lub ziemią i obsiać trawą. Można też zastosować kostki z wypustkami dystansującymi. Obecność tych ostatnich zapewnia zachowanie stosunkowo szerokich odstępów, które można wypełnić piaskiem lub żwirem.

Jednym z najbardziej znanych materiałów na nawierzchnie przepuszczalne jest żwir. Prawidłowo wykonana nawierzchnia żwirowa wytrzyma wiele lat. Żwir, granit lub jeszcze inne kruszywo można połączyć z żywicą epoksydową, uzyskując w ten sposób bardziej gładką powierzchnię. 

Ekologiczne kratki

Inne rozwiązanie polega na ułożeniu tradycyjnych kostek na specjalnie przygotowanej nawierzchni. Zamiast na podłożu cementowo-piaskowym kostki układa się na odpowiednio ubitej warstwie piasku. Woda dostaje się do podłoża poprzez szczeliny pomiędzy kostkami, a następnie przenika do gleby.

Stosując nawierzchnię z kruszywa, można wykorzystać także kratki elastyczne. Kratki alternatywnie wypełnia się ziemią i obsiewa trawą. Te elementy są wykonywane z materiałów, które podlegają recyklingowi. Montuje się je za pomocą zaczepów, po wypełnieniu mogą utrzymać nawet bardzo duże obciążenia. Producenci oferują również kratki z podstawą z geowłókniny, która m.in. zapobiega przedostawaniu się wypełnienia pod arkusz oraz zapewnia jego utrzymanie na stałym poziomie.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.