Aranżowanie ogrodów w różnych stylach

Ogród w otoczeniu domu planuje się według własnych upodobań. Aby dobrze się rozwijał, należy jednak wziąć pod uwagę jego lokalizację i wielkość działki. Aranżacja ogrodu powinna także zależeć od potrzeb inwestora i być dostosowana do jego stylu życia i możliwości finansowych.

Efektem aranżacji zieleni wokół domu jest stworzenie otoczenia, które będzie przyjazne, ciekawe i niepowtarzalne. Każdy ogród projektuje się inaczej, ponieważ musi być dopasowany do stylu życia domowników. Aranżacja ogrodu zależy od wielkości terenu, usytuowania ogrodu, stylu życia właścicieli, ich gustów, funkcji, jaką ogród ma pełnić, a także charakteru architektury domu. W projekcie ogrodu często korzysta się z kilku modeli, tworząc dopasowany indywidualnie, niepowtarzalny.

Ogród wiejski

Ogród wiejski sprawia wrażenie niekontrolowanego, zarośniętego. Cechuje się swobodnym klimatem. Jest zagospodarowany gęstwiną kwiatów o rozmaitej wielkości, miejscową roślinnością, pnączami oplatającymi mury, a także grządkami warzywnymi. Rustykalny ogród ma wielością zapachów nawiązywać do sielskiego życia. Wszystko w nim ma być łagodne, ale tętniące obfitością. Ogród zaaranżowany w takim stylu nie wymaga ścisłej kontroli, przez co będzie łatwiejszy w utrzymaniu. Można w nim wydzielić kilka części tematycznych, które będą luźno nawiązywały do siebie. W takim ogrodzie nie może zabraknąć róż przywodzących romantyczny obraz znajdujących się na tle srebrzystoniebieskich roślin. W rustykalnym ogrodzie konieczne są ścieżki i elementy małej architektury wykonane z kamienia i drewna. Kręte ścieżki powinny zachęcać do odkrywania poszczególnych jego części.

W ogrodzie sentymentalnym występuje dużo nastrojowych zakątków. Powinny tu się znaleźć ukryte altany, sadzawki oraz mury przywołujące wspomnienia z dawnych czasów. Klimatu dodadzą także elementy skalne oraz szum wody spływającej z kamieni. W wiejskim ogrodzie często pojawia się duże drzewo, w cieniu którego stoi ławka, na której można wyciszyć się w skupieniu. Nieodłącznym elementem wiejskiego ogrodu jest także warzywniak, w którym będą rosły warzywa i zioła. Można go ogrodzić żywopłotem lub niskim drewnianym płotkiem.

Ogród angielski

Ogród zaprojektowany w stylu angielskim nawiązuje do naturalnych ogrodów krajobrazowych. Ma swobodny, naturalny układ, jego granica z otoczeniem zostaje zatarta. Wpisany jest w naturalną rzeźbę terenu. Dominują w nim rozległe trawniki, duże rabaty kwiatowe oraz roślinność drzewiasta. Roślinność przytłacza małą architekturę. Sadzi się ją w ten sposób, by wyłamywały się spod kontroli. Altany o prostej architekturze i geometrycznych kształtach skryte są pod gałęziami drzew, rośliny przerastają murki, wchodzą na ścieżki.

Ogród angielski ma zapewniać komfort i dawać poczucie prywatności, stąd tak dużo w nich zakamarków. Kładzie się w nim nacisk na malowniczość, nieregularność, swobodę i asymetrię.

Ogród francuski

Ogród zaprojektowany w stylu francuskim cechuje uporządkowanie, równowaga oraz proporcjonalność. Zasadą charakteryzującą tego typu ogród jest symetria dwuboczna względem alejki głównej, która biegnie przez środek ogrodu. Sadzi się w nim równo przystrzyżone, uformowane drzewa i krzewy. Często spotykane są różne elementy dekoracyjne, a więc rzeźby, fontanny czy ozdobne ławki.

Ogród japoński

Japoński ogród jest przeciwieństwem ogrodu francuskiego – brak tu regularności i geometryczności. Główny nacisk kładzie się tu na naturę i naśladowanie przyrody. W japońskim ogrodzie nie powinno być widać śladów działalności człowieka, mimo iż wszystko jest dokładnie zaplanowane. W japońskim ogrodzie odpoczywa się wśród dzikiej przyrody. Panuje tu harmonia, prostota, ale także asymetria. W ogrodzie japońskim nie może zabraknąć zbiornika wodnego symbolizującego ruch i życie, kamieni będących znakiem niezmienności i trwałości przyrody, a także ścieżek układanych z pojedynczych płaskich kamieni. W japońskim ogrodzie dominuje zieleń. Najczęściej spotykanymi roślinami są azalie japońskie, magnolie, wiśnie, peonie oraz klony palmowe.

Ogród nowoczesny

Nowoczesny ogród cechuje prostota linii. Wszystko tu jest geometryczne, ale zarazem swobodne i naturalne. Stanowi on tzw. zewnętrzny pokój służący aktywnemu wypoczynkowi, a zatem często się w nim spotyka basen, jacuzzi, boisko czy kort. Ważna w nim jest soczystość barw, mocna zieleń, kontrasty. Sadzi się w nim masywne rośliny. Nie może w nim także zabraknąć dużej ilości równo przystrzyżonej trawy. Główną zasadą przy jego aranżacji jest umiar.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.