Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Poradnik

Zanim przejdziesz do projektowania ogrodu, zastanów się, jaka ma być jego główna funkcja. Czy będzie to rekreacja, funkcja dekoracyjna, czy miejsce do aktywności fizycznej? Następnie możesz zacząć realizować projekt ogrodu. W jaki sposób, podpowiadamy poniżej.

 

Pięknie urządzony ogród przy domu
Pięknie urządzony ogród przy domu

Usługi architekta krajobrazu to koszt rzędu 2000-6000 zł w zależności od tego, jak duży jest ogród i jak skomplikowany ma być projekt. We wspomniany koszt wchodzi przygotowanie projektu koncepcyjnego oraz wykonawczego, kosztorys oraz wizualizacje. To niemały wydatek zakładając, że przecież zakup roślin do ogrodu czy budowa obiektów małej architektury także są bardzo kosztowne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zaprojektować ogród samodzielnie. Dla osób, które nie mają doświadczenia w projektowaniu przestrzeni wokół domu, ułatwieniem będzie potraktowanie jej jako zamkniętego pomieszczenia w domu. W ten sposób łatwiej będzie sobie wyobrazić lokalizację pewnych elementów i komunikację między nimi. Podczas projektowania ogrodu warto polegać na poniższych zasadach.

1. Prace ziemne: instalacje, oczko wodne, mała architektura, nawierzchnia

Zanim zaczniesz planowań obsadzenia roślinne i dekoracje ogrodowe, pomyśl o pracach cięższych, które powinny być wykonane na samym początku, by nie zrujnować już urządzonego ogrodu. Będą to wszelkie ogrodowe instalacje nawadniające (a także odwadniające), oświetlenie, ścieżki ogrodowe czy też oczka wodne.

Wykonanie instalacji elektrycznej należy zlecić fachowcom z uprawnieniami. Kable powinny znajdować się w wykopach na głębokości 70 cm, z dala od większych drzew. Gdy ułożysz instalację elektryczną, możesz przejść do utwardzania gruntu, budowy obiektów małej architektury (altany, budynki gospodarcze, wiaty) oraz instalacji lamp ogrodowych.

Na prace ziemne składa się także poprawa jakości gleby w ogrodzie w miejscach przeznaczonych na rabaty. Należy wysypać tam żyzną ziemię w warstwie ok. 5-10 cm, a następnie wymieszać ją z pozostałą glebą.

2. Miejsce na relaks

Planując stworzenie ogrodu, należy wziąć pod uwagę sposób użytkowania zielonej przestrzeni. W każdym ogrodzie, niezależnie od jego wielkości, powinniśmy zaplanować miejsce na relaks. Jeśli lubimy spotkania przy grillu, warto zaplanować utwardzoną nawierzchnię pod stół i ławki. Można także wstawić kamienny grill, który będzie stabilniejszy od przenośnego. Także warzywa hodowane we własnym ogrodzie będą na pewno smakowały o wiele lepiej, niż te kupione w sklepie. Rodzina z dziećmi z pewnością będzie chciała znaleźć zacienione miejsce na plac zabaw czy do uprawiania sportów. Jeśli dzieci są małe, niezbędne będą zabezpieczenia wokół oczka wodnego czy basenu. Mając psa, warto zbudować dla niego wybieg, dzięki czemu unikniemy niszczenia trawnika i roślin, a także zapewnimy, by nie załatwiał się w miejscu, gdzie bawią się dzieci.

Altana z grillem murowanym w ogrodzie
Tooba.pl
Altana z grillem murowanym w ogrodzie

3. Kompozycja ogrodu – jak zaplanować?

Szkielet kompozycji ogrodu powinny tworzyć większe krzewy, a nawet drzewa. Pamiętaj, że rośliny lepiej wyglądają w dużych grupach – ale jednorodnych. Pojedyncze egzemplarze w jednym skupisku wprowadzą chaos. Planując zieleń, warto zastosować pewną zasadę mówiącą o tym, by dalej w polu widzenia posadzić większe rośliny (np. krzewy), tuż przed nimi byliny, a najbliżej nas rośliny okrywowe i płożące. Pamiętaj przy tym, że bardzo ważny jest kontrast. Możesz go stworzyć zestawiając ze sobą rośliny o różnych pokrojach.

Poza względami estetycznymi, niezwykle ważne są te praktyczne. W przypadku ogrodu chodzi tutaj o czas kwitnienia roślin oraz ich wygląd w zimie. Zadbaj o to, by o każdej porze roku w ogrodzie występowały rośliny, które go ozdobią – świetnie sprawdzą się tutaj krzewy zimozielone, piękne przez cały rok.

Roślinność może – poza celom dekoracyjnym – służyć nam także w formie np. ochrony przed hałasem. Dlatego warto posadzić na granicy posesji krzewy i drzewa zimozielone 9tuje, berberysy, ostrokrzew).

4. Rośliny dostosowane do wielkości działki

Planując wygląd ogrodu, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko nasze upodobania, ale przede wszystkim wielkość działki. Inaczej projektuje się ogrody na małej, wąskiej działce, inaczej na obszernej, rozległej, okalającej dom z każdej strony. Posiadając niewielkich rozmiarów działkę, należy zwrócić uwagę na każdy detal, który uczyni nasz ogród wygodnym i funkcjonalnym. W kameralnym ogródku ważne będzie ogrodzenie stanowiące osłonę przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Doskonale sprawdzi się duży żywopłot lub wyższe rośliny, najlepiej tuje. Trzeba jednak pamiętać, że minie kilka lat, nim urosną na tyle, żeby pełnić rolę naturalnego ogrodzenia, dlatego warto je posadzić już na samym początku.

Niewielki ogród powinien być wypielęgnowany, nie należy przesadzać z sadzeniem bujnej roślinności, która tylko zabierze nam przestrzeń. Wysokie rośliny można rozmieścić z tyłu, z przodu zaś te niższe. W dużym ogrodzie możemy pozwolić sobie na posadzenie drzew i krzewów, które dadzą przyjemny cień latem. Ciekawie będą wyglądały rośliny o różnej wielkości i kształtach tworzące wrażenie chaosu. Wybierając rośliny, należy jednak wziąć pod uwagę konieczność ich pielęgnacji. Dlatego jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na opiekę nad ogrodem, powinniśmy posadzić najmniej wymagające rośliny. Jeżeli mamy trochę więcej czasu i chęci do pracy w ogrodzie, dobrym pomysłem jest posadzenie pięknych kwiatów rabatowych.

Najbardziej efektowne będą hortensje bukietowe, ogrodowe, ale także róże. W dużym ogrodzie możliwa będzie także budowa basenu czy oczka wodnego, a także wstawienie elementów małej architektury. Porastające pergole czy trejaże pnące rośliny dadzą naturalny cień, zaś altany sprawią, że ogród stanie się atrakcyjniejszy i wygodny w użytkowaniu. Żeby nie deptać trawników i nie niszczyć roślin, warto zaplanować utwardzone ścieżki, po których będzie można poruszać się, przechodząc do różnych zakątków ogrodu.

Projektowanie ogrodu - krok po kroku
Projektowanie ogrodu - krok po kroku

Zakładanie ogrodu zaraz po budowie domu lub w jej trakcie

Aby stworzyć kwiecisty ogród o różnorodnych kolorach, należy pomyśleć o nim przed rozpoczęciem prac budowlanych. Ważne jest bowiem zabezpieczenie terenu, gdyż żyzna gleba, na której będzie stał dom, przyda się przy tworzeniu ogrodu. Dlatego urodzajną warstwę wierzchnią należy zdjąć i składować w miejscu oddalonym od prac budowlanych.

Warto dopilnować, by śmieci powstające podczas budowy nie były rozrzucane po całej działce, i wyznaczyć jedno miejsce do ich składowania. Nie należy zapomnieć o ochronie istniejących drzew i krzewów, ponieważ aby nowe dały nam przyjemny cień, będziemy musieli poczekać wiele lat. Powinniśmy uważać, by korzenie drzew nie zostały podcięte. Najlepiej w pobliżu drzew przeprowadzać wyłącznie prace ręczne. Zwisające gałęzie drzew można podwiązać, by ich nie zniekształcić uszkodzeniami mechanicznymi. Materiały budowlane nie powinny być składowane bezpośrednio na ziemi, ponieważ w ten sposób odcinamy dostęp powietrza do gleby, co pogorszy jej właściwości. Najlepszym rozwiązaniem będzie układanie materiałów budowlanych na paletach. Dzięki temu uchronimy także same materiały, które nie nasiąkną wodą z gruntu.

 

 

Komentarze

  • anna 2018-03-07T12:54:30Z

    Mam już to wszystko zaplanowane teraz tylko kupić narzędzia i sadzonki. Patrzyłam w markecie ogrodniczym, ale jeszcze się wstrzymam z zakupami do targów ogrodniczych w Nadarzynie. Koło 23-go marca się przejadę i porównam ceny.

    • Domek Wojslandii 2019-02-16T12:05:04Z

      Witaj! I jak poszły prace? Korzystaliscie z jakiegoś programu do projektowania ogrodu? Gdzie najlepiej się zaopatrywać?