Materiały na ścieżki ogrodowe: kostka brukowa, żwir, kamień czy drewno?

Otoczenie wokół domu jest jego dopełnieniem, dlatego powinno współgrać z jego stylem i charakterem. Ścieżki ogrodowe dodają budynkowi ostatecznego szlifu. Szeroki wybór materiałów dostępnych na rynku pozwoli każdemu inwestorowi przeobrazić swoją działkę w estetyczną, harmonijną posesję i zrealizować nawet najbardziej oryginalne projekty. Jaki materiał najlepiej wybrać? Kostkę brukową, żwir, kamień czy drewno?

Jak rozplanować nawierzchnie wokół domu?

Wejście i wjazd na posesję planuje się już w czasie projektowania domu i adaptacji projektu do działki. Powinny być tak przeprowadzone, by nie utrudniały dostępu do posesji. Z tego powodu ich kształt powinien być jak najprostszy, bez zbędnych załamań czy zakrętów. Podjazd do garażu należy tak wytyczyć, aby możliwe było łatwe, bezkolizyjne parkowanie samochodu. Wygodę przy wjeździe zapewni podjazd o szerokości minimum 3 m. Ze względu na spore obciążenie droga powinna być utwardzona. Podobne zasady warto zastosować przy planowaniu drogi prowadzącej do drzwi wejściowych. Standardowo szerokość furtki wynosi 1,2 m. Takie wymiary zapewnią wygodę domownikom. Nie należy zapominać o wytyczeniu szlaków ogrodowych ścieżek. Aby możliwe było bezpieczne korzystanie z nich, dobrze będzie pomyśleć o ich oświetleniu. Należy zatem odpowiednio wcześniej przewidzieć przyłącze elektryczne.

 

Ścieżki ogrodowe wykonane z kostki brukowej
Ścieżki ogrodowe wykonane z kostki brukowej

 

Kostka brukowa, kamień, drewno, żwir – który materiał wybrać na ścieżkę ogrodową?

Dostępny na rynku szeroki wybór materiałów na nawierzchnię pozwoli na realizację różnych projektów zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Można wytyczyć zarówno ścieżki nieutwardzone, jak i utwardzone. Pierwsze z nich najlepiej sprawdzą się jako ścieżki dekoracyjne prowadzące pomiędzy rabatami kwiatowymi. Do ich wykonania używa się żwiru, tłucznia czy piasku.

Najpopularniejszym materiałem do wykonania ścieżek utwardzonych jest kostka brukowa (kamienna lub betonowa), która dostępna jest w wielu kształtach i kolorach. Taka nawierzchnia jest wykonywana na podjeździe, dróżkach wokół domu czy na tarasie. Konkretny rodzaj materiału decyduje o wyglądzie otoczenia domu. Elementy brukowe są bardzo wytrzymałe i mało nasiąkliwe, a także mrozoodporne. Poza tym nie ulegają pokryciu przez naloty biologiczne. Idealnie nadają się na podjazdy do garaży. Ze względu na dużą wytrzymałość mechaniczną kostki betonowe idealnie nadają się na ścieżki i podjazdy nawet dla ciężkich samochodów.

Do układania nawierzchni dekoracyjnych na chodnikach, tarasach czy schodach służą zaś kostki i płytki klinkierowe. Mają różny kształt, jednak poszczególne elementy mają tę samą grubość, dlatego można je ze sobą zestawiać. Pięknie prezentują się także ścieżki o nawierzchni z kamienia naturalnego. Można dopasować kształt, kolor, fakturę i wytrzymałość do miejsca, w którym ma być ułożony. Warte uwagi są również ścieżki wykonane z drewna (np. plastry drewna), które pasuje w szczególności do sielskich i rustykalnych ogrodów. Należy jednak pamiętać o impregnacji każdego drewnianego elementu, która pozwoli utrzymać trwałość na długi czas. Żywotność przedłużymy także, okresowo pielęgnując drewnianą nawierzchnię.

 

Nawierzchnia nieutwardzona w ogrodzie
Nawierzchnia nieutwardzona w ogrodzie

 

Nawierzchnie ogrodowe nieutwardzone – sposób na nadmiar wody opadowej

Oprócz konieczności rozprowadzenia wody na działce do nawadniania terenu czy ogrodowych oczek wodnych konieczny będzie system melioracji, który pozwoli odprowadzić nadmiar niechcianej wody z działki. Naturalnym sposobem jest ukształtowanie terenu w taki sposób, by woda od domu spływała w kierunku granic działki. Aby woda nie gromadziła się na ścieżkach czy podjeździe, należy zaplanować ich spadek z jednej lub obu stron. Innym sposobem jest zastosowanie przepuszczalnej nawierzchni. Najczęściej stosowanym materiałem jest żwir, który odpowiednio ułożony, wytrzyma wiele lat. Polecane są również mieszkanki ze żwiru, granitu lub innego kruszywa z żywicą epoksydową. Ścieżka wykonana z takiej mieszanki jest bardziej gładka niż ta z samego żwiru.

Na terenach, gdzie gromadzi się dużo wody, warto wybudować odwodnienie liniowe, a więc system kratek ściekowych połączonych z drenażem lub kanalizacją.

Komentarze