Nawadnianie ogrodu – instrukcja krok po kroku!

Nawodnienia ogrodu nie da się niestety wykonać kilkoma konewkami wody. Rośliny mają na dodatek rożne zapotrzebowania, jedne są prawdziwymi pijakami, inne zaś wybitnymi ascetami. Na szczęście, stworzyliśmy instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi Was przez cały proces!

Nawadnianie ogrodu - w 6 krokach!
Nawadnianie ogrodu - w 6 krokach!

Co warto wiedzieć przed nawadnianiem ogrodu?

Rodzaj gleby ma w przypadku nawadniania ogrodu sporo do powiedzenia. Ziemia gliniasta staje się latem twarda jak kamień, gromadzi jednak dużo wody, co dla nawadniania jest zaletą. Podłoże piaszczyste jest wprawdzie luźne, ale woda szybko przez nie przenika. To oznacza, że podlewać ogród na piaskach trzeba często i jeszcze dodać do podłoża próchnicę albo inne domieszki zatrzymujące wilgoć.

Dobra stara konewka jest bardzo praktyczna, kiedy trzeba doraźnie podlać na przykład na tarasie pojedyncze kwiaty doniczkowe. Jej możliwości kończą się jednak na krawędzi trawnika, który również potrzebuje wody. W tym miejscu potrzebna jest jakaś alternatywa. Co może być następnym krokiem po konewce? Wąż ogrodowy oczywiście. Można go wyposażać w różne końcówki – prysznic, rozpylanie wody, ciągły strumień itp. Jest to praktyczne, ponieważ ma się pełną kontrolę nad ilością wylanej wody. Niektóre rabaty można podlać bardziej intensywnie, inne mniej obficie. Tyle tylko, że przy pewnej wielkości ogrodu ta metoda również ma swoje granice. A poza tym, któż nie wolałby spokojnie poodpoczywać sobie w czasie, kiedy ogród sam się nawadnia?

Automatyczny system nawadniający oszczędza wiele pracy w ogrodzie i zapewnia roślinom optymalne zaopatrzenie w wodę. Pod ziemią ułożony system przewodów doprowadzających wodę ma tę przewagę nad systemem nadziemnym, że ani przy koszeniu, ani przy innych pracach ogrodowych nie ulegnie uszkodzeniu. Schowane pod ziemią urządzenia nawadniające nie zakłócają również kompozycji ogrodu widocznymi z daleka rurami. Nawet jeśli zamontowanie pod ziemią systemu nawadniającego ogrodu wiąże się początkowo z nakładem pracy i środków, jest to niewątpliwie najlepsze rozwiązanie na dłuższą metę. Zobaczmy, jak krok po kroku zamontować system nawadniania ogrodu.

Krok 1: Planowanie systemu nawadniania ogrodu

  • Ustalenie głównego przyłącza wody i sprawdzenie poziomu ciśnienia.
  • Wybór zraszaczy, linii kroplujących i długości przewodów.
  • Rozpoczęcie montażu systemu od zaplanowania dopływu wody.
  • Zgromadzenie wszystkich elementów i ewentualne ich dopasowanie.

Decydując się na samodzielne budowanie systemu nawadniającego ogród, trzeba prace w każdym przypadku dobrze zaplanować. Ważne jest, gdzie będzie się znajdowało główne przyłącze oraz czy ciśnienie w instalacji wodociągowej ma dostateczną wartość. W przeciwnym razie mogłoby się zdarzyć, że dalej położone grządki i rabaty nie zostaną odpowiednio nawodnione. W tym celu można wykonać proste doświadczenie, a mianowicie próbę napełnienie wiadra wodą z używanej instalacji. Wystarczy wziąć na próbę wiadro o pojemności 10 litrów i zmierzyć czas potrzebny do jego napełnienia. Wyliczenie wydajności nawadniania w litrach na sekundę wymaga wykonania tylko prostego działania matematycznego.

Zanim rozpocznie się prace, trzeba zastanowić się, które powierzchnie trawnika, rabaty i krzewy mają być podlewane. Na tej podstawie można wyliczyć długość przewodów oraz liczbę i rodzaj dodatkowych elementów. W przypadku dużych powierzchni trawnika sprawdzi się zraszacz wielkopowierzchniowy, a klomby, rabaty i grupy krzewów nawodnią najlepiej regulowane indywidualnie kroplowniki.

Krok 2: Wykopy ziemne

  • Wykopanie wąskich rowków.
  • Sprawdzenie zasięgu zraszaczy.

System nawadniający, a właściwie rury instalacyjne, układa się w ziemi na głębokości około 25 cm. W tym celu trzeba wykonać wykop możliwie wąski. Podczas układania przewodów pod trawnikiem należy usnąć najpierw nieuszkodzoną darń, aby po ułożeniu rur można było ją wykorzystać. Dokładni trzeba sprawdzić zasięg zraszaczy, aby upewnić się, że woda dotrze do każdego miejsca.

Krok 3: Układanie przewodów

  • Ułożenie i dopasowanie przewodów.
  • Ustalenie położenia przewodów.

Ułożenie przewodów nie jest wcale łatwym zadaniem. Najlepiej jest ułożyć rury na próbę na powierzchni ogrodu i sprawdzić, czy jest ich wystarczająco dużo. Po ułożeniu przewodów na właściwym miejscu trzeba je umocować w gruncie i połączyć.

Nawodnienia ogrodu nie da się niestety wykonać kilkoma konewkami wody.
Nawodnienia ogrodu nie da się niestety wykonać kilkoma konewkami wody.

Krok 4: Instalacja zraszaczy wynurzalnych i liniowych

Decydującą rolę w automatycznym nawadnianiu ogrodu odgrywają niewątpliwie zraszacze. To one rozdzielają wodę na trawniki, rabaty i żywopłoty, i muszą być strategicznie mądrze rozmieszczone. Chodzi o to, aby możliwie niewiele zraszaczy obsłużyło jak największą powierzchnię ogrodu. Trzeba też brać pod uwagę miejsca, które wcale nie muszą być podlewane. Z drugiej zaś strony w prawie każdym ogrodzie można znaleźć miejsca osłonięte od deszczu. Na przykład zwisające gałęzie drzew uniemożliwiają często dotarcie deszczu i ziemia z czasem staje się bardzo sucha. Zraszacze trzeba tak skierować, takie miejsca otrzymały szczególnie dużo wody.

Krok 5: instalacja automatycznego sterowania

Zwykłe zawory i załączana ręcznie pompa byłyby tylko połowicznym rozwiązaniem problemu nawadniania ogrodu. Aby system działał automatycznie, potrzebne są odpowiednie czujniki, elektrozawory i zegar sterujący. Sam zegar jest w stanie uruchamiać cały układ albo zaprogramowane sekcje o określonych porach. W pełni automatyczne działanie, uwzględniające założoną wilgotność gleby i blokujące nawadnianie w czasie opadów, może zapewnić podłączenie do sterownika odpowiedniego czujnika wilgotności i opadów.

Razem z nami dowiesz się jak prawidłowo nawodnić ogród
Razem z nami dowiesz się jak prawidłowo nawodnić ogród

Krok 6: Wyrównanie i uporządkowanie ogrodu

Wykopane rowki z ułożonymi przewodami należy zasypać i wyrównać. Wykorzystuje się do tego odłożoną ziemię i darń. W miejscach, gdzie w trawniku powstały luki, trzeba trawę uzupełnić. Na zakończenie wyrównaną powierzchnię ogrodu można jeszcze lekko podlać.

Z czego zbudować oczko wodne? Folia, beton, czy inne rozwiązanie? Przeczytasz o tym TUTAJ

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.