Jak zaaranżować ogród zimowy? Praktyczny poradnik

Ogród zimowy to marzenie wszystkich miłośników przyrody, którzy uwielbiają spędzać czas w otoczeniu roślinności – niezależnie od panującej pory roku. Odpowiednio urządzony może być doskonałym miejscem na relaks w przyjemnym otoczeniu. Jest również idealnym wyborem dla każdego, kto planuje całoroczną uprawę roślin o specjalnych wymaganiach – na przykład gatunków tropikalnych. Decydując się na budowę ogrodu zimowego trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Z naszego poradnika dowiesz się jak zaaranżować wymarzony, funkcjonalny zimowy ogród i o czym pamiętać przy jego projektowaniu i budowie.

Przydomowy ogród zimowy
Przydomowy ogród zimowy

Zimowy ogród – wiele możliwości

Ogród zimowy to przeszklone pomieszczenie, które jest swojego rodzaju „przedłużeniem” domu lub pełni funkcję dodatkowego tarasu. Dzięki jego szklanej konstrukcji do wnętrza naszego domu dostaje się więcej światła. Ogród zimowy to przy odpowiedniej aranżacji idealne miejsce do odpoczynku i wyciszenia. Co więcej, wiele osób posiadających domy jednorodzinne decyduje się na to rozwiązanie architektoniczne nie tylko ze względu na estetykę i możliwości użytkowe, ale również perspektywę uprawiania wielu gatunków roślin. W tym przypadku warto zadać sobie pytanie: lepszym wyborem będzie „ciepły” ogród zimowy, czy jego nieogrzewany odpowiednik?

Zimowy ogród: ogrzewany czy zimny?

Ogród zimny, choć bardziej korzystny finansowo w budowie, ma tę wadę, że w pełni korzystać z jego walorów możemy jedynie sezonowo, kiedy pomieszczenie zaaranżowane na ogród zimowy nagrzewa się za pomocą promieni słonecznych. Poza sezonem w ogrodzie będzie utrzymywać się temperatura tylko nieco wyższa, niż na zewnątrz. Nieogrzewany zimowy ogród doskonale sprawdzi się więc jako miejsce, gdzie będą mogły przezimować nasze rośliny balkonowe lub ogrodowe, jednak nie będzie wystarczający, jeśli zamierzamy uprawiać rośliny o większych wymaganiach, czy zdecydujemy się na tzw. urban jungle.

Ogrzewany ogród zimowy może pełnić – zależnie od aranżacji – formę pokoju wypoczynkowego, rodzinnej jadalni, domowego spa, czy nawet basenu lub biura do pracy zdalnej. Dzięki całorocznemu ogrzewaniu, świetnie sprawdzi się podczas uprawy roślin egzotycznych. Bananowiec czy agawa w naszym ogródku? Dlaczego nie! W całorocznym ogrodzie zimowym uprawiać możemy również zioła. Ale od czego zacząć, niezależnie od tego na którą z opcji się zdecydujemy?

Gdzie zaplanować ogród zimowy?

Mimo możliwości późniejszego dobudowania pomieszczenia do postawionego już budynku, lepszym wyborem jest zaplanowanie ogrodu zimowego jeszcze na etapie projektowania domu – zmniejszy to koszty realizacji całego przedsięwzięcia. Zastanawiając się nad ulokowaniem ogrodu zimowego musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – na czym zależy nam najbardziej? Jeżeli planujemy uprawę roślin ciepłolubnych, najlepiej będzie usytuować go od strony południowej lub południowo-zachodniej, by zapewnić im stały dostęp do światła. Jeśli ogród będzie pełnił funkcję przedłużenia domu i strefy relaksu, możemy zdecydować się na umiejscowienie go na wschodzie. To także dobry pomysł, jeśli planujemy uprawę roślin cieniolubnych.

Najczęściej ogród zimowy lokuje się przy jednej ze ścian w formie szklanego pawilonu, nie jest to jednak reguła. W zależności od naszych preferencji i możliwości możemy również ulokować nasz ogród: 

  • na dachu – pamiętając o odpowiedniej konstrukcji domu i samego dachu – musi ona utrzymać dodatkowe pomieszczenie,
  • na tarasie – upewniając się, że wytrzyma on obciążenie konstrukcji oraz śniegu,
  • na balkonie – to dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na choćby niewielkim ogrodzie. 

Pomysłów jest wiele – możemy zdecydować się także na wolnostojący ogród zimowy – ta opcja sprawdzi się idealnie w sytuacji, gdy nie mamy możliwości dobudowania dodatkowego pomieszczenia w naszym domu.

Gdy udało nam się znaleźć odpowiednie miejsce, czas na praktyczne podstawy.

Konstrukcja ogrodu zimowego 

Najczęściej wybierane są konstrukcje oparte na planie prostokąta lub wieloboku foremnego. Szkielet ogrodu zimowego wykonuje się najczęściej z drewna, aluminium lub – już coraz rzadziej i raczej w przypadku dużych konstrukcji – PVC.

Tabela porównawcza
Tabela porównawcza

Konstrukcja montowana jest na stalowych dyblach bezpośrednio do ściany zewnętrznej. Miejsca połączeń należy zabezpieczyć pianką poliuretanową, która posiada właściwości termoizolacyjne. Pamiętajmy o solidnym, równym podłożu i co najważniejsze – wybierzmy odpowiednie przeszklenie.

Ogród zimowy – przeszklenie 

Najczęściej stosowane są klasyczne rozwiązania ze szkła, jednak w ogrodach zimowych o małych gabarytach można użyć również pleksi. Do przeszklenia ścian warto wybrać pakiety zespolonych szyb termoizolacyjnych wypełnionych gazem szlachetnym, np. argonem. W celu utrzymania w pomieszczeniu optymalnej temperatury polecane są szyby pokryte specjalną powłoką, która odbija promienie słoneczne – to doskonały sposób, by zapobiec więdnięciu czy przegrzaniu roślin. Na rynku dostępne są też m.in. tafle:

  • samoczyszczące, ułatwiające utrzymanie szyb w czystości,
  • absorpcyjne, pochłaniające światło słoneczne.

W razie potrzeby możemy zaopatrzyć się w szyby antywłamaniowe. Na tym etapie warto także przemyśleć montaż rolet, które w okresie letnim ograniczą dostęp słońca do pomieszczenia.

Rolety czy markizy? Zacienienie ogrodu zimowego

Utrzymanie optymalnej temperatury w ogrodzie zimowym jest bardzo ważne – zwłaszcza późną wiosną i latem. W okresie upałów słońce może dawać się nam we znaki, nie mając litości dla naszych roślin oraz zamieniając przyjemny wypoczynek w walkę o przetrwanie. Z pomocą przychodzą systemy zacienienia, które uchronią nasz ogród zimowy przed nadmiernym nagrzaniem oraz zapewnią nam prywatność. Do wyboru mamy szeroki wachlarz osłon przeciwsłonecznych – na którą się zdecydować?

Rolety

Najbardziej popularnym, a także korzystnym cenowo rozwiązaniem, są rolety. Do ich niewątpliwych zalet zaliczyć można:

  • prostą konserwację,
  • ogólnodostępność,
  • łatwość montażu.

Ta opcja sprawdzi się najlepiej, gdy chcemy osłonić pojedyncze szyby. Do wyboru mamy rolety wewnętrzne i zewnętrzne. Możemy zdecydować się na rolety z systemem sterowania, które znacznie ułatwią nam korzystanie z tego rodzaju systemu zacieniania.

Żaluzje

Pod względem funkcjonalności niewiele różnią się od rolet. Ich atutem jest to, że dają nam możliwość kontrolowania ilości wpuszczanego światła. Najlepiej wybrać żaluzje w jasnych, odbijających światło barwach i postawić na materiały odporne na wilgoć.

Dekoracyjne zasłony

Gdy zależy nam na bardziej kameralnym klimacie, warto postawić na dekoracyjne zasłony. Zapewnią nie tylko zaciemnienie i prywatność, ale także dodadzą uroku wnętrzu ogrodu zimowego. W zależności od naszych preferencji, możemy zaopatrzyć się w zasłony przyciemniające – gdy ważna jest dla nas prywatność i zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi, lub zasłony termiczne, pozwalające utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Do wyboru mamy szereg opcji kolorystycznych, więc bez trudu znajdziemy zasłony pasujące do wystroju naszego ogrodu zimowego.

Markizy

Nie jest to, jak w przypadku rolet i żaluzji, forma bezpośredniego zasłonięcia okien. Markiza pełni funkcję dodatkowego dachu przy konstrukcji budynku: może być on rozwijany lub chowany. Zapewnia zacienienie i redukuje ilość promieni słonecznych, które dostają się do pomieszczenia, ale także oznacza mniejszą ilość światła w budynku, do którego przylega. To doskonały wybór, kiedy zależy nam na osłonięciu większej szklanej przestrzeni. Do atutów tego rozwiązania zaliczyć możemy m.in.:

  • solidną konstrukcję,
  • łatwość w obsłudze,
  • optymalne napięcie poszycia.

Markizy zewnętrzne dostępne obecnie na rynku są dostosowane do zaciemniania dachów o najróżniejszych kształtach – na pewno znajdziemy coś dla siebie.

W sytuacji, gdy nasz ogród zimowy usytuowany jest od południa – dobrym pomysłem będzie instalacja osłon zewnętrznych, które szczelnie odgrodzą nas od palących promieni słońca. Jeśli zależy nam na zatrzymaniu ciepła zimą (w przypadku ogrodu zaplanowanego po stronie północnej) – wybierzmy osłony wewnętrzne. Nie zapominajmy także o wentylacji.

Jak wentylować ogród zimowy?
tarasypiotrowski
Jak wentylować ogród zimowy?

Wentylacja w ogrodzie zimowym

Skraplanie się na szybach pary wodnej może doprowadzić do zawilgocenia podłoża, dlatego kolejnym ważnym punktem na naszej liście jest odpowiednia wentylacja. Jest ona ważna również ze względu na utrzymanie w pomieszczeniu optymalnej temperatury. Zależnie od potrzeb możemy zdecydować się na wentylację naturalną bądź wentylację wymuszoną.

Wentylacja naturalna

Ten rodzaj wentylacji polega na wykonaniu otworów nawiewnych (najczęściej ulokowanych na dole ściany) oraz zamontowaniu uchylnych okien w dachu. Powietrze dostające się przez dolne otwory ogrzewa się i wydostaje się wtedy za pomocą okien dachowych.

Wentylacja wymuszona

W przypadku, gdy wentylacja naturalna to za mało, możemy skorzystać z wentylacji wymuszonej, opierającej się na regulowanych wentylatorach wyciągowych odprowadzających ciepłe powietrze oraz nawiewnikach elektrycznych, które zapewnią dostęp do świeżego powietrza. Nad prawidłowym działaniem takiego rozwiązania czuwa specjalna centralka pogodowa, kontrolująca temperaturę oraz wilgotność powietrza. Najbardziej komfortową opcją jest instalacja klimatyzacji, która działa najszybciej, zapewniając nam – zależnie od potrzeb – idealną temperaturę. Należy mieć jednak na uwadze, że jest to droższy wybór.

Jaka podłoga do ogrodu zimowego?

Wybór podłoża do ogrodu zimowego należy zacząć od najważniejszego pytania: czy jest on ogrzewany czy zimny? W przypadku oranżerii sezonowej dobrze sprawdzą się dostępne materiały tarasowe, np. łatwe w czyszczeniu płytki podłogowe z gresu lub terakoty.

Gdy planujemy podłogę w ogrodzie całorocznym, weźmy dodatkowo pod uwagę okładziny i dywany. Jeśli zależy nam na naturalności, a przy tym estetyce, postawmy na podłogi z naturalnego drewna i kamienia: granitu czy marmuru. To rozwiązanie zapewni nam trwałość i wygodę, oraz nada naszemu ogrodowi zimowemu efektowny wygląd.

Ogród zimowy: czas na relaks

Gdy mamy już za sobą budowę ogrodu zimowego, czas zabrać się za odpowiednie przygotowanie go do użytku. Jeśli pomieszczenie będzie służyło nam jako strefa relaksu, warto zadbać, by było komfortowe i urządzone ze smakiem. Możemy postawić na wygodne fotele, sofy czy inne meble ogrodowe, nastrojowe oświetlenie i gustowne dodatki. Gdy planujemy zaaranżować przestrzeń pod jadalnię – przyda się pełnowymiarowy stół. Wszystko zależy od tego, jakie mamy preferencje, oczekiwania i jak zamierzamy spędzać czas w naszym zimowym ogrodzie.

Jak urządzić ogród zimowy? Pomysły na aranżację

Wariantów jest naprawdę masa – ogranicza nas tylko wyobraźnia. Planując aranżację ogrodu zimowego musimy mieć na uwadze jego wielkość. Choć większa powierzchnia to więcej możliwości, małe pomieszczenia również można urządzić ze smakiem, nadając im odpowiedni klimat i dobierając odpowiednie wyposażenie.

Styl kameralny

By stworzyć przytulny, klimatyczny ogród zimowy zadbajmy o odpowiednie dodatki – miękkie sofy i fotele wypoczynkowe, kolorowe poduszki, miękkie koce – brzmi świetnie? Gdy dodamy do tego odpowiednie oświetlenie: stylowe lampy stojące o świetle w ciepłym odcieniu lub lampiony podłogowe i puszysty dywan sprawią, że uzyskamy ogród zimowy jak z bajki. Postawmy na stonowane barwy i kwiaty doniczkowe, na przykład storczyki czy róże.

Elegancki minimalizm

Styl minimalistyczny idealnie sprawdzi się w przestronnych pomieszczeniach i z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom elegancji i nowoczesnych rozwiązań. To dobry wybór, jeśli planujemy korzystać z ogrodu zimowego jako miejsca do pracy czy nauki. Zrezygnujmy z krzykliwych kolorów – klasyczne połączenie bieli z czernią lub pastelowe barwy dodadzą wnętrzu elegancji. Od naszych preferencji zależy, czy zdecydujemy się na wygodne fotele, czy może huśtawkę stojącą lub krzesło hamakowe. Do minimalistycznego wnętrza pasują kwiaty charakteryzujące się prostym kształtem, np. kaktusy.

Urban Jungle

Domowa dżungla nie tylko pozwoli nam na bliskość egzotycznej natury o każdej porze roku, ale także poprawi jakość powietrza w ogrodzie zimowym i pozwoli nam przełamać typowo miejski styl. Podstawą są oczywiście rośliny – im więcej, tym lepiej. Doniczkowe, pnące, wiszące, o różnych kształtach i rozmiarach – to idealne pole do popisu dla miłośników ogrodnictwa. Zaopatrzmy się w donice, kosze wiklinowe, stojaki – możliwości aranżacyjnych jest bez liku. Warto nadać wnętrzu odpowiedniego klimatu wybierając dodatki w kolorach ziemi: brązach, beżach, szarościach i oczywiście zieleni. Polecane do tego typu ogrodu zimowego rośliny to paprocie, bluszcze, skrzydłokwiaty, trawy ozdobne czy fikusy.

Praktyczne porady

Na koniec kilka praktycznych porad, które z pewnością przydadzą się nam podczas aranżacji ogrodu zimowego:

  • łatwy dostęp – wejście do ogrodu musi mieć odpowiednią szerokość; dobrym pomysłem będą drzwi przesuwne, 
  • przesłony i rolety – zadbajmy o nie, by nie narażać użytkowników na nadmierne nasłonecznienie oraz utrzymać temperaturę bezpieczną dla roślin,
  • donice z roślinami – jeśli korzystamy z ogrzewania podłogowego, nie ustawiajmy ich bezpośrednio na podgrzewanym podłożu, by nie dopuścić do więdnięcia czy wysuszenia,
  • cena – najbardziej korzystny dla naszej kieszeni będzie ogród zimny, należy mieć jednak na uwadze jego słabe strony.

Warto także pamiętać, że instalacja przeszklonych konstrukcji – zarówno tych ogrzewanych jak i zimnych – zawsze wiążę się z dość dużymi wydatkami. Ogród zimowy to inwestycja na lata, dlatego oszczędzanie na materiałach nie jest dobrym pomysłem – jakościowe wykonanie przełoży się na komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.