Piaskownica - bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci
Przydomowy ogród to nie tylko miejsce wypoczynku dla dorosłych czy grillowania w gronie przyjaciół, ale przede wszystkim miejsce zabaw dla dzieci. Najlepsze wspomnienia z dzieciństwa wiążą się właśnie z zabawami wśród rówieśników. Aby przystosować ogród dla najmłodszych, należy pomyśleć o wstawieniu bezpiecznych zabawek, które zapewnią im kreatywną rozrywkę na świeżym powietrzu.
Doskonałym pomysłem na przeobrażenie przydomowego ogrodu w bezpieczny plac zabaw dla dzieci jest budowa piaskownicy. Taka atrakcja jest odpowiednia zarówno dla mniejszych dzieci, jak i tych nieco większych. Pociechy zajęte budowaniem zamków z piasku nie będą miały czasu na żadne psoty, a rodzice nieco odprężą się, gdy dzieci będą zajęte zabawą na świeżym powietrzu.
Gotowa forma czy wykonana własnoręcznie piaskownica?
Najprostszym rozwiązaniem jest kupno gotowej piaskownicy w sklepie budowlanym. Dostępne są na rynku zarówno drewniane korytka w różnych rozmiarach, jak i plastikowe, kolorowe pojemniki kształtem przypominające zwierzęta. Zwłaszcza te drugie są odpowiednie do małych ogrodów, gdzie nie ma miejsca na wbudowaną na stałe piaskownicę. Możemy ją postawić na trawie lub na tarasie, a po lecie schować do piwnicy czy domowego schowka. Koszt gotowej piaskownicy jest jednak wyższy niż zrobionej własnoręcznie, dlatego warto zbudować samemu dopasowaną wymiarami do otoczenia i ilości użytkowników atrakcję. Zbicie ze sobą desek w kwadrat i wypełnienie go piaskiem nie jest skomplikowane, a widok cieszących się dzieci z pewnością sprawi nam mnóstwo satysfakcji.
Lokalizacja piaskownicy
Kłopotu z wyborem miejsca na piaskownicę nie będą mieli z pewnością posiadacze dużego ogrodu. Problem pojawi się wtedy, gdy mamy mniejszą powierzchnię do zagospodarowania. Miejsce powinno być tak dobrane, aby w ciągu dnia podczas największych upałów piaskownica znajdowała się w cieniu. Intensywne promieniowanie nie jest bezpieczne dla dzieci, gdyż mogłoby doprowadzić do udaru słonecznego, a nagrzany piasek nie będzie przyjemny do zabawy. Powinniśmy unikać też miejsc w sąsiedztwie drzew, gdyż ich korzenie mogą wybijać się ponad ziemię, wykrzywiając grunt, a opadające liście będą zanieczyszczać piasek. Najlepszym miejscem będzie taka część ogrodu, gdzie promienie słoneczne docierają w godzinach porannych oraz popołudniowych. Ważne jest także, by piaskownica była w miejscu widocznym z tarasu czy okien pokojów dziennych, byśmy mogli obserwować bawiące się dzieci podczas pracy w domu czy odpoczywania na świeżym powietrzu. Ponadto wokół obiektu powinniśmy pozostawić tyle miejsca, by dzieci mogły swobodnie się poruszać. Bezpieczna strefa to minimum 1 metr od piaskownicy. Teren musi być wyrównany i wolny od wystających oraz twardych elementów. Należy także zrezygnować z sadzenia kolczastych i ciernistych roślin w najbliższym sąsiedztwie miejsca zabaw.
Optymalne wymiary piaskownicy
Wymiary zbitej z desek skrzynki powinny być zależne od ilości bawiących się dzieci w piaskownicy. Nawet jeśli nasze dziecko jest jedynakiem, trzeba pomyśleć o kolegach, którzy dołączą do zabawy w piasku. Optymalna dla kilkorga dzieci będzie piaskownica o wymiarach 3 m². Jej wygląd zależy przede wszystkim od naszej inwencji twórczej oraz dostępnego miejsca w ogrodzie. Nie musi ona mieć tradycyjnego kształtu prostokąta czy kwadratu. Dobrze będzie wyglądała także forma trójkąta, koła czy rombu.
Etapy prac wykonawczych
Pierwszy etap prac powinien polegać na oczyszczeniu terenu, usunięciu trawy ogrodowej oraz wszelkich nierówności. W następnej kolejności należy wykopać kilkunastocentymetrową nieckę, w której zagłębiona będzie piaskownica. Po wyrównaniu podłoża trzeba na dnie rozłożyć materiał skrojony na wymiar, który zabezpieczy spód piaskownicy przed zanieczyszczeniami czy
też zwierzętami mieszkającymi w ziemi w ogrodzie. Najlepiej nadają się do tego celu geotekstylia dostępne w sklepach budowlanych. Jego powierzchnia powinna być nieco większa niż piaskownicy. Aby woda deszczowa miała swobodne ujście z piaskownicy do gruntu, materiał nie może być przymocowany na stałe, lecz swobodnie rozłożony na ziemi. W kolejnym etapie należy skręcić ze sobą konstrukcję skrzynki. Deski powinny być grube, mieć oszlifowane brzegi i nie posiadać ostrych krawędzi i kantów. Drewno warto zabezpieczyć lakierem lub farbą z atestem bezpieczeństwa dla małych dzieci. Żywe kolory zachęcą dzieci do zabawy i urozmaicą otoczenie ogrodu, a farba zakonserwuje drewno i zabezpieczy przed wilgocią. Ostatnim etapem prac będzie wypełnienie skrzynki piaskiem. Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci powinien on być miękki i drobny. Dostępny jest w sklepach specjalny piasek do piaskownic, który został przesiany, umyty i posortowany. Nie zaleca się wypełniania piaskownicy piaskiem budowlanym z uwagi na jego ostre cząsteczki. Ilość piasku powinna być dostosowana do wymiarów piaskownicy. Nie powinno być go za dużo, by nie wysypywał się podczas zabaw na zewnątrz, zanieczyszczając ogród.Warto pomyśleć także o przykryciu skrzynki, by ochronić piasek przed wodą opadową, liśćmi z drzew, a także zwierzętami domowymi. Najbardziej estetycznie będzie wyglądała specjalnie wykonana pokrywa, lecz swoją rolę spełni także każdy nieprzepuszczający wody materiał zahaczany o brzegi piaskownicy. Stosowne zakrycie pozwoli dłużej zachować piasek w czystości i suchości. Dobrym pomysłem jest także zbudowanie daszku nad piaskownicą, który ochroni dzieci przed słońcem. Na drewnianym stelażu można rozwiesić materiał, który ograniczy dostęp promieni słonecznych i zapewni przyjemny chłód w miejscu zabaw. W narożnikach piaskownicy warto przymocować drewniane kątowniki, które będą służyły jako ławeczki nie tylko dla dzieci, lecz także dla dorosłych uczestniczących w zabawie w piasku.
Komentarze