Jak urządzić dom przyjazny dla zwierząt?

Piękne, zadbane mieszkanie czy ukochany pupil? Wcale nie musisz wybierać! Biorąc pod uwagę potrzeby czworonoga przy urządzaniu domu, możesz stworzyć przytulne miejsce, w którym będzie dobrze się czuć nie tylko cała rodzina, ale także mały ulubieniec.

Urządzając nasze domy, rzadko zwracamy uwagę na potrzeby naszych czworonogów. Niezależnie od tego, czy mieszkamy z małym, czy z dużym zwierzęciem, unikniemy niepotrzebnych zniszczeń, stwarzając przestrzeń przyjazną dla pupila. Aby uchronić się przed przykrymi niespodziankami, które przysporzyć może nasz pies czy kot, warto wprowadzić do domu rozwiązania, które ułatwią nam opiekę nad zwierzęciem i pielęgnację mieszkania.

Twarda posadzka

Głównym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas planowania wystroju wnętrza naszego domu, jest podłoga. W domu, w którym mieszka pies czy kot, wybierz twardą, odporną na zarysowania posadzkę. Możesz być pewien, że delikatne drewniane parkiety dosyć szybko zostaną zrujnowane mimo regularnego przycinania pazurów zwierzęciu. Lepiej

Znając przyzwyczajenia zwierzęcia, możemy tak dostosować wnętrze, by wszystkim zapewnić wygodne użytkowanie
Znając przyzwyczajenia zwierzęcia, możemy tak dostosować wnętrze, by wszystkim zapewnić wygodne użytkowanie
zdecydować się na podłogę z twardszego materiału – na przykład z dębu czy z drzew egzotycznych. Łatwe w pielęgnacji będą kafelki, dlatego można je położyć w miejscu, w którym najczęściej zwierzak przebywa, bawi się i jada. Z uwagi na możliwość odbarwienia pod wpływem kwasów nie polecamy marmuru i innych naturalnych kamieni. W sypialniach i pozostałych pokojach dobrze będzie położyć panele lepszej jakości, odporne na zarysowania pazurami w trakcie zabaw z rozradowanym pupilem.

Dostęp do zakamarków

Jeśli nie chcemy, by zwierzak miał dostęp do któregoś z pokojów, powinniśmy zamontować w nim solidne drzwi, najlepiej bez przeszklenia. Okrągła klamka sprawi, że duży pies nie będzie mógł sobie sam otworzyć drzwi. W przypadku gdy mamy małe dziecko, lepiej będzie zamontować barierki zabezpieczające, które uniemożliwią przedostanie się ulubieńcowi do sypialni czy miejsca zabaw dziecka. Należy zwrócić uwagę na jej wysokość oraz odstęp między szczebelkami. Duży pies łatwo przeskoczy przez przeszkodę, zaś mały bez problemu przeciśnie się między szczeblami. Zabezpieczyć warto także schody, z których pies mógłby łatwo spaść lub poślizgnąć się na nich.

Głównym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest posadzka. W domu, w którym mieszka pies czy kot, najlepiej jest wybrać twardy, odporny na zarysowania materiał.

Mieszkańcy domków jednorodzinnych powinni pomyśleć o umieszczeniu w drzwiach otworu z klapką, przez który zwierzak będzie sam mógł wyjść na zewnątrz. Takie rozwiązanie będzie dobre także wewnątrz mieszkania, jeśli chcemy zapewnić zwierzakowi dostęp do różnych pokojów nocą lub podczas naszej nieobecności.

Najlepiej wybrać wykładzinę z krótkim włosiem, której czyszczenie nie przysparza problemów
Najlepiej wybrać wykładzinę z krótkim włosiem, której czyszczenie nie przysparza problemów

Dywany i tapicerki

Miękkie dywany są przyjemne i ciepłe, jednak trudno się je czyści. Z tego względu w domu, w którym mieszka zwierzak, lepiej z nich zrezygnować. Dywany często się brudzą, pochłaniają zapachy i wilgoć, a także zatrzymują sierść i inne zanieczyszczenia. Jeśli upieramy się przy położeniu na podłodze dywanu, lepiej kupić wykładzinę z krótkim włosiem, którą można bez większego problemu odkurzyć i wyczyścić.

Mimo iż zarzekamy się, że nasz pupil nie będzie spał na kanapie, jest to nie do uniknięcia. Każdy zwierzak, mając dostęp do miękkiego fotela czy łóżka, na pewno skorzysta z okazji i prześpi się na nim. Należy zatem wybrać takie obicie mebli, które będzie można w szybki sposób wyczyścić przed posadzeniem na nich gości. Tkanina powinna być odporna na zaciągnięcia przez pazury. Jeśli nie chcemy, by kot spał na drogim fotelu, można kupić w sklepach zoologicznych specjalne środki w aerozolu, które są niewyczuwalne dla człowieka, ale odstraszają czworonogi. Poza tym miłośnicy psów czy kotów powinni raczej zrezygnować z satynowych i jedwabnych pościeli na rzecz takich materiałów, które można łatwo i szybko wyprać.

Jeśli nie chcemy, by kot spał na drogim fotelu, można zastosować specjalne środki w aerozolu, które są niewyczuwalne dla człowieka, ale odstraszają czworonogi.

Komfortowe legowisko 

Choć psy wylegują się w różnych miejscach, lubią mieć swój kącik do spania. Powinno to być miejsce spokojne, z dala od hałasów i przeciągów. Jednocześnie psy lubią widzieć, co się dzieje w domu, dlatego warto ustawić ich legowisko w kącie, w którym będą się czuły komfortowo, ale też mogły obserwować otoczenie. Inaczej jest z kotami. Trudno zmusić kota do spania w jednym miejscu. Jako zwierzę niepodporządkowane człowiekowi, które chadza własnymi ścieżkami, sypia w różnych, często zaskakujących miejscach. Warto zatem być przezornym i zabezpieczyć wszystkie przedmioty, które mógłby zrzucić i potłuc.

Kafelki są łatwe w pielęgnacji, dlatego warto je położyć w miejscu, w którym zwierzak najczęściej przebywa i je posiłki
Kafelki są łatwe w pielęgnacji, dlatego warto je położyć w miejscu, w którym zwierzak najczęściej przebywa i je posiłki

Jedzenie i higiena

Miski z jedzeniem dobrze jest postawić w kuchni na posadzce łatwej do czyszczenia. Należy pupilowi zapewnić stały dostęp do wody, dlatego miejsce na miskę wypełnioną świeżą wodą powinniśmy znaleźć także w ogrodzie czy na werandzie.

Aby utrzymać mieszkanie w czystości, mieszkańcy domków jednorodzinnych mogą pomyśleć o zlokalizowanym od strony drugiego wejścia do domu dodatkowym pomieszczeniu z brodzikiem, który umożliwi opłukanie z błota łap psa. Oprócz prysznica można tam wstawić szafki do przechowywania psiej karmy.

Nie ma idealnej metody na to, jak wyeliminować wszystkie możliwe szkody, które może wyrządzić nasz ulubieniec, jednak urządzając mieszkanie z myślą o nowym domowniku, zmniejszymy prawdopodobieństwo powstawania zniszczeń. Znając przyzwyczajenia swojego pupila możemy dostosować wnętrze domu, by zapewnić wygodne użytkowanie nie tylko nam, ale i czworonogowi.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.