Ogrzewanie gazowe CO – rodzaje pieców i koszty

Ogrzewanie gazowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na zapewnienie komfortu termicznego w domach i mieszkaniach. W wielu inwestycjach budowlanych przewiduje się właśnie tego rodzaju ogrzewanie już na etapie projektu, ponieważ jest właściwie bezobsługowe i w miarę ekonomiczne. Na zmianę dotychczasowego c.o. na gazowe decydują się też coraz liczniej użytkownicy przestarzałych i powodujących smog pieców na paliwa stałe.

 

Kocioł gazowy kondensacyjny jest bardziej energooszczędny niż jego tradycyjny odpowiednik
Kocioł gazowy kondensacyjny jest bardziej energooszczędny niż jego tradycyjny odpowiednik

 

Dostępne na rynku gazowe kotły c.o. można zasilać gazem ziemnym lub płynnym. Gaz ziemny doprowadza się do kotła z zewnętrznej sieci gazowniczej, wykonanym zgodnie ze sztuką budowaną przyłączem. Gaz płynny natomiast przechowuje się w specjalnym zbiorniku, na który trzeba wygospodarować miejsce na działce i zlokalizować zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zdecydowanie bardziej popularne jest zasilanie domowych kotłów c.o. gazem pochodzącym z sieci. Koszty są wtedy wprawdzie wyższe niż przy wykorzystywaniu paliw stałych czy pompy ciepła, ale też i niższe niż w przypadku ogrzewania olejem opałowym bądź energią elektryczną. Ogrzewanie gazem płynnym to rozwiązanie mniej atrakcyjne i przeważnie stosowane przejściowo (np. w sytuacjach, gdy w pobliżu nie ma gazociągu, ale wiadomo, że wkrótce zostanie wybudowany).

Rodzaje gazowych pieców centralnego ogrzewania

Gazowe piece c.o. można podzielić uwzględniając różne ich cechy. Odpowiednio będą to: piece stojące i wiszące, urządzenia jedno- i dwufunkcyjne, z zamkniętą i otwartą komorą spalania, itd. Jednak za najważniejsze kryterium podziału uważa się sposób działania pieca, a jednocześnie także jego efektywność, czyli wydajność spalania gazu. Biorąc pod uwagę właśnie te aspekty rozróżnia się:

  • Piece c.o. gazowe tradycyjne – występują jako jedno- i dwufunkcyjne oraz miewają zarówno otwarte, jak i zamknięte komory spalania (tzw. modele turbo). Są to aktualnie najbardziej popularne i najtańsze w zakupie kotły gazowe. Ich ceny rozpoczynają się już od około 2 tys. zł. Tradycyjne modele pieców to nowoczesne i wysoce sprawne urządzenia grzewcze, ale niestety niezbyt oszczędne w zużyciu paliwa. Szacuje się, że koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej w tradycyjnym kotle gazowym kosztuje więcej niż 0,40 zł. Kotły te są opłacalne zwłaszcza w budynkach energooszczędnych i posiadających porządną izolację termiczną, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie.
  • Piece c.o. gazowe kondensacyjne – także występują jako jedno- i dwufunkcyjne, ale należy zaznaczyć, że te drugie podczas podgrzewania wody nie kondensują. Urządzenia tego typu zawsze mają zamkniętą komorę spalania, dzięki czemu można montować je na mniejszych powierzchniach i lokalizować w dowolnych pomieszczeniach domu. Nowoczesna konstrukcja kotła kondensacyjnego umożliwia odzyskiwanie ciepła znajdującego się w spalinach gazowych. Jest to więc urządzenie oszczędniejsze niż jego tradycyjny odpowiednik. Szacunkowy koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej to niewiele ponad 0,20 zł. Za sam piec zapłacimy jednak znacznie więcej niż za tradycyjny. Warto dodać, że zakup najoszczędniejszych i jednocześnie najdroższych urządzeń kondensacyjnych zwraca się najszybciej w budynkach o wysokim zapotrzebowaniu na ciepło.
  • Piece c.o. gazowe pulsacyjne – to urządzenia o najbardziej zaawansowanej technologii spalania. Proces ten odbywa się w nich poprzez kondensację wzbogaconą dodatkowo pulsacją. To właśnie owe systemy pulsacyjne powodują znaczne obniżenie kosztów eksploatacji pieca. Wytworzenie 1 kWh energii cieplnej w tego typu kotle kosztuje około 0,25 zł. Piece pulsacyjne są jednak stosunkowo drogie, bo na ich zakup trzeba przeznaczyć kilkanaście tysięcy złotych. W dobrze zaizolowanym budynku energooszczędnym czy pasywnym wydatek zwraca się dopiero po upływie około 20 lat, co trudno uznać za opłacalne, bo po takim czasie zarówno piec, jak i cała instalacja grzewcza mogą wymagać modernizacji.

 

Kocioł gazowy zainstalowany w kotłowni
Kocioł gazowy zainstalowany w kotłowni

 

Zróżnicowane zapotrzebowanie budynków na energię cieplną

W nowoczesnym budownictwie wciąż dąży się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię cieplną. Nie oznacza to jednak, że wszystkie domy posiadają już idealną izolację termiczną i superenergooszczędną stolarkę otworową. Jeśli te warunki nie są spełnione zapotrzebowanie na ciepło może wynosić nawet 200 kWh/m2 ogrzewanej powierzchni.

Wykonanie ocieplenia oraz montaż wysokiej jakości okien i drzwi ogranicza zapotrzebowanie na ciepło prawie o połowę, co przekłada się na konieczność jego wytwarzania na poziomie około 110 kWh/m2.

W nowoczesnych budynkach energooszczędnych potrzeba jeszcze mniej ciepła (około 50 kWh/m2). Zaś w budynkach pasywnych zaledwie 15 kWh/m2. Różnice są zatem kolosalne i to właśnie w odniesieniu do nich należy dobierać typ kotła gazowego, który może (ale nie musi) być ekonomiczny w eksploatacji.

Jakie są koszty ogrzewania gazem?

W przeciętnej wielkości (120 m2), starym i nieocieplonym domu, gdzie zapotrzebowanie na energię grzewczą wynosi około 200 kWh, zastosowanie tradycyjnego kotła gazowego będzie generowało roczne koszty w wysokości ponad 10 tys. zł. Wydatki te zmniejszą się jednak o połowę, gdy kocioł tradycyjny zostanie zastąpiony kondensacyjnym.

W podobnej wielkości budynku po termomodernizacji za jeden sezon ogrzewania tradycyjnym kotłem gazowym zapłacimy już tylko nieco ponad 5 tys. zł, a przy zastosowaniu urządzenia kondensacyjnego około 3 tys. zł.

Nowoczesny dom o zapotrzebowaniu na energię cieplną na poziomie 50 kWh/m2 będzie oczywiście jeszcze bardziej oszczędny w eksploatacji. W tym przypadku sezonowe ogrzewanie gazem kosztować będzie: około 2,5 tys. zł przy kotle tradycyjnym oraz niecałe 1,4 tys. zł przy kotle kondensacyjnym.

Budynki pasywne, które wciąż są jeszcze nowością w polskim budownictwie potrzebują naprawdę bardzo ograniczoną ilość ciepła. W ich przypadku koszty ogrzewania gazowego tradycyjnym piecem nie przekroczą 800 zł rocznie, a przy piecu kondensacyjnym zmniejszą się do około 400 zł na rok.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

  • Gość 2019-11-30T15:04:17Z

    Jak trzeba włóczyć ogrzewanie gazowe, jeżeli cały rok nie było włóczone?