Plac zabaw dla dzieci w ogrodzie

Duży ogród jest idealnym miejscem zabaw dla dzieci. Aby zapewnić im dobrą i bezpieczną rozrywkę na świeżym powietrzu, warto wydzielić dla nich w ogrodzie specjalne miejsce. Oprócz piaskownicy można wstawić inne sprzęty, które ucieszą nasze pociechy.

Przy planowaniu placu zabaw dla dzieci najważniejsze jest jego umiejscowienie. Ogrodowy plac zabaw powinien znajdować się daleko od ulicy, w takim miejscu, aby był dobrze widoczny z okna czy tarasu, a więc aby dorośli mogli obserwować dzieci. Powinien być łatwo dostępny z domu, droga do niego nie może zatem prowadzić przez rabaty z kwiatami, warzywnik ani ozdobne kamienie. Istotne jest także nasłonecznienie. Należy pamiętać, że plac zabaw powinien być przynajmniej częściowo zacieniony. Można z dwóch lub trzech stron posadzić żywopłot, lecz trzeba zwrócić uwagę, by wybrać rośliny, które nie są trujące.

Urządzenia przeznaczone do zabawy w ogrodzie powinny być dostosowane do wielkości placu zabaw
Urządzenia przeznaczone do zabawy w ogrodzie powinny być dostosowane do wielkości placu zabaw

Nawierzchnia placu zabaw

Na placu zabaw powinna być taka nawierzchnia, aby dziecko, które się przewróci, nie pokaleczyło się. Można posiać tzw. trawę boiskową, ale może ona szybko ulec zniszczeniu. Dobrym pomysłem jest nawierzchnia z gumowych płytek lub kostek dostępnych w różnych kolorach i kształtach. Nie jest trudne wykonanie takiej nawierzchni samodzielnie. Trzeba wcześniej przygotować podłoże z warstwy piasku o grubości ok. 3–7 mm. Powinien być on ubity i wyrównany. Trzeba wyprofilować spadek w kierunku zewnętrznym o nachyleniu ok. 1%, by woda mogła swobodnie spływać po powierzchni.

Oprócz kostek i płytek gumowych dostępne są także płytki ochraniające produkowane z gumy barwionej. Mają wzmacnianą powierzchnię, a ich spodnia warstwa jest profilowana, przez co płytki są bardzo elastyczne. Taką gumową nawierzchnię można także układać na betonie czy drewnie, jednak należy pamiętać, że im wyższe sprzęty montujemy na placu zabaw, tym grubsza powinna być nawierzchnia gumowa.

Na placu zabaw powinna być taka nawierzchnia, aby dziecko, które się przewróci, nie pokaleczyło się. Można na przykład posiać tzw. trawę boiskową, położyć gumowe płytki lub kostki.

Szczelne murki można wykonać z gumowych palisad w kształcie walca. Nadają się one zwłaszcza do wykonania piaskownicy. Są w pełni bezpieczne, dziecko podczas upadku nie zrobi sobie krzywdy. Poza tym wszystkie gumowe elementy są odporne na działanie warunków atmosferycznych i wyglądem przypominają kostkę brukową.

Rodzaje urządzeń

Urządzenia przeznaczone do zabawy w ogrodzie powinny być dostosowane do wielkości placu zabaw. Nie powinny stać za blisko siebie, ponieważ dzieci powinny mieć dużo przestrzeni podczas zabawy. Zalecana odległość powinna być nie mniejsza niż 1,5 m. Sprzęty wybierzmy, uwzględniając wiek dzieci. Jeśli nasze dzieci są małe, zaopatrzmy plac zabaw w piaskownicę, zjeżdżalnie oraz huśtawki. Dzieci ucieszą się także z domków, karuzeli oraz zabawek sprężynowych. Dla starszych odpowiedniejsze będą pomosty, przeplotnie, pajęczyny, ścianki do wspinaczki czy wieże.

Maluchy ucieszy piaskownica
Maluchy ucieszy piaskownica
Aby dzieci były bezpieczne, wszystkie sprzęty powinny być solidnie wykonane i dobrze przytwierdzone do ziemi. Jeśli są wykonane z drewna, powinno być ono impregnowane oraz oheblowane, zaś krawędzie frezowane. Należy pamiętać, by drewniane elementy nie miały bezpośredniej styczności z wilgotnym podłożem. Bardzo stabilne i odporne na uszkodzenia są urządzenia ze stali. Wykonuje się z niej profile zamknięte, głównie rury. Z PVC odpornego na promieniowanie UV i na mróz wykonuje się najczęściej daszki, piaskownice, rury zjeżdżalni. Te sprzęty mogą być także zrobione z włókna poliestrowego i szklanego. Często spotyka się na placach zabaw siatki do wspinania. Można zastosować drewniane lub plastikowe łączniki, między którymi przepleciony będzie gruby sznur.

Urządzenia przeznaczone do zabawy nie powinny stać za blisko siebie, ponieważ dzieci powinny mieć dużo przestrzeni. Zalecana odległość pomiędzy dwoma obiektami to nie mniej niż 1,5 m.

Należy pamiętać, że czasem nawet najlepsze zabezpieczenia nie są w stanie uchronić dzieci przed różnego rodzaju wypadkami, dlatego powinny się one bawić pod opieką dorosłych. Zminimalizujemy prawdopodobieństwo wypadków, jeśli dokładnie wytłumaczymy dzieciom zasady korzystania ze sprzętów na placu zabaw.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.