Podłoga żywiczna – wytrzymała i elegancka

Jeszcze do niedawna podłogi z żywic stosowane były wyłącznie we wnętrzach przemysłowych. Obecnie, dzięki swym licznym zaletom, w tym za sprawą wysokiej wytrzymałości oraz bogatej dekoracyjności, podłogi żywiczne wkraczają do domów i mieszkań. Przy czym ich zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do pomieszczeń gospodarczych, ale równie często pojawiają się w salonach.

Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem podłogi żywiczne były dedykowane lokalom przemysłowym lub biurowym. Cieszyły się powodzeniem głównie dzięki swej wytrzymałości; odporności na intensywną eksploatację i wpływ substancji chemicznych. Te zalety posadzek z żywicy docenia się obecnie także w budownictwie mieszkaniowym; żywica coraz częściej pojawia się w apartamentach oraz budynkach jednorodzinnych. Niewątpliwie najlepiej pasuje do wnętrz o bardziej nowoczesnym charakterze. Oprócz swej wyjątkowej wytrzymałości stanowi nawierzchnię, którą łatwo utrzymać w czystości, nie posiada bowiem żadnych spoin i łączeń. Taka jednolita podłoga pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego efektu idealnie gładkiej powierzchni. Jednocześnie tego rodzaju podłoga pozwala na szereg rozmaitych aranżacji, bowiem jest dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej, można ją także łączyć z rozmaitymi materiałami (kruszcami, pigmentami mineralnymi czy kolorowymi lakierami), uzyskując dzięki temu bardzo dekoracyjne efekty. Posadzki z żywic można przy tym bezpiecznie stosować na ogrzewaniu podłogowym, które również zdobywa coraz większą popularność.

Podłoga żywiczna najlepiej pasuje do wnętrz o bardziej nowoczesnym charakterze
Podłoga żywiczna najlepiej pasuje do wnętrz o bardziej nowoczesnym charakterze

Rodzaje podłóg

Wśród posadzek żywicznych wyróżnić można kilka rodzajów nawierzchni. Poniżej przedstawimy trzy z nich. Podłogi grubowarstwowe kwarcowe są najbardziej wytrzymałe i doskonale sprawdzają się w takich pomieszczeniach, jak hol czy korytarz. Powstają po zatopieniu w żywicy piasku, w tym także kolorowego, dającego możliwość różnorodnego wykończenia nawierzchni. Kolejnym rodzajem są posadzki wylewane grubowarstwowe, tworzone dzięki nałożeniu na siebie kilku warstw lakieru podkładowego i nawierzchniowego. Doskonale sprawdzają się w salonach, kuchniach i łazienkach, swoim wyglądem przypominając idealnie gładką taflę szkła. Intensywnie eksploatowane mogą nieco zmatowieć i porysować się, co jednak nie ma wpływu na ich jakość. Trzecim rodzajem są żywiczne posadzki cienkowarstwowe. Ich grubość wynosi jedynie 0,5 mm i w związku z tym są najmniej odporne na zużycie. Zdecydowanie nie są polecane do przedpokoju, holu oraz kuchni. Posadzki cienkowarstwowe składają się z betonowej wylewki pomalowanej dwuskładnikowymi farbami epoksydowymi, czasem także z żywicą gruntującą.

Sposób wykonania

Podłoże pod posadzką żywiczną musi zostać odpowiednio przygotowane. Powinno być idealnie równe, gładkie oraz twarde. Jeśli nie spełnia tych warunków, to należy wyrównać je cementową zaprawą samopoziomującą. Czas powstania posadzki żywicznej, niezależnie od jej powierzchni, wynosi pięć – sześć dni. Głównym powodem tej rozciągłości w czasie jest to, że poszczególne warstwy, wymagające co najmniej 24 godzin na wysuszenie i utwardzenie, układa się w kolejnych dniach. Jeśli inwestorowi bardzo zależy na czasie, to może zdecydować się na wykorzystanie preparatów metakrylowych, zamiast epoksydów i poliuretanów. Metakryl jest droższy, ale za to schnie znacznie szybciej – w ciągu dwóch godzin. Dzięki temu kolejne warstwy można nakładać tego samego dnia i skończyć pracę w ciągu dwóch dni, zyskując w ten sposób nie tylko czas, ale także niższe koszty robocizny.

Komentarze

  • Gość 2017-10-30T09:45:42Z

    Rakotwórcze? Przynajmniej chorobotwórcze. Szczególnie choroby skory powoduje. Mowa o żywicznych posadzkach.

    • Emka 2015-01-29T11:03:02Z

      Zatopiony pokój - dobre :) Takie efekty daje właśnie podłoga z żywic.

      • łukasz 2015-01-28T18:52:30Z

        WTF? a co to za foto? jakiś zatopiony pokój? hahahaha