Jak wykonać podłogę 3D? – kompleksowa instrukcja

Urozmaicenie pomieszczeń podłogą 3D to doskonały pomysł zapewniający bardziej estetyczne, luksusowe, a przede wszystkim odświeżone wnętrze. W XXI wieku istnieje wiele możliwości aranżacyjnych 3D, zaczynając od realistycznych zdjęć, przez iluzje optyczne, aż po proste wzory śladów śniegu czy piaszczystej plaży. Zatem, jak wykonać podłogę 3D?

Czym jest podłoga 3D? Jak ją położyć? Instrukcja
Czym jest podłoga 3D? Jak ją położyć? Instrukcja

Czym jest podłoga 3D?

Podłoga 3D to posadzka żywiczna z zaaranżowanym projektem graficznym tworzącym trójwymiarowy efekt. Takie rozwiązanie pasuje niemal do każdego stylu, dzięki możliwości umieszczenia licznych ozdób, doboru odpowiednich zdjęć lub grafik tworzonych na indywidualne zamówienie inwestora.

Koszt wykonania podłogi 3D zależy od indywidualnych wymagań właściciela inwestycji.

Gdzie najlepiej wykonać podłogę 3D?

Najpopularniejsze pomieszczenia, do których wykorzystywana jest podłoga 3D to m.in. łazienka i kuchnia. Wynika to z prostego powodu – trójwymiarowe posadzki są błyszczące, a co za tym idzie, matowieją w wyniku nadmiernej eksploatacji. W konsekwencji musimy wybierać obszary użytkowane przez lokatorów lub gości stosunkowo rzadko.

Warto jednak dokładnie przemyśleć i zaplanować projekt podłogi 3D. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ wybrany wzór będzie towarzyszył nam w łazience lub kuchni nawet przez kilka lat. Ostateczny efekt prac wnętrzarskich zależy natomiast od indywidualnych oczekiwań właściciela nieruchomości.

Podłoga 3D to oryginalne rozwiązanie do wnętrza
Youtube
Podłoga 3D to oryginalne rozwiązanie do wnętrza

Jak wybrać wzór podłogi 3D?

Wzór podłogi 3D należy dostosować na podstawie odpowiednich kryteriów. W tym celu warto zwrócić uwagę na rozdzielczość (jak najwyższa), kolorystykę (barwy pasujące do elementów aranżacji) oraz motyw (powinien budzić pozytywne skojarzenia domowników).

Jak wykonać podłogę 3D? – instrukcja krok po kroku

Montaż podłogi 3D nie jest trudnym zadaniem i nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani wieloletniego doświadczenia. Wystarczą chęci do pracy, niezbędne narzędzia i gotowy projekt. Zatem, jak wykonać podłogę 3D? – instrukcja krok po kroku.

Warto jednak dokładnie przemyśleć i zaplanować projekt podłogi 3D.

KROK #1

Wybierz gotowy projekt lub przygotuj grafikę kupioną w internetowym banku zdjęć. Zadbaj również o najwyższą rozdzielczość fotografii – podłoga musi wyglądać luksusowo, a przede wszystkim estetycznie!

KROK #2

Weź pod uwagę gabaryty konkretnego pomieszczenia i wykadruj zdjęcie tak, aby jego najważniejsze elementy m.in. wierzchołek budowli, efektowny napis czy charakterystyczny przedmiot nie były zasłonięte meblami. Zdjęcie zazwyczaj drukuje się w bardzo dużym formacie na specjalnej folii.

Podłoga 3D w łazience
Acrylgiessen
Podłoga 3D w łazience

KROK #3

Przed nami najważniejszy etap – przyklejenie grafiki. Warto jednak pamiętać, że zanim ostatecznie go rozpoczniemy, powinniśmy wyrównać wszystkie uwypuklenia.

KROK #4

Efekt 3D możemy uzyskać, stosując wylewkę samopoziomującą. Jeśli chcemy osiągnąć taki sam poziom podłóg we wszystkich pomieszczeniach, musimy pomniejszyć grubość wylewki, o grubość żywicy. Jest to moment, do którego należy zatrudnić specjalistę.

KROK #5

Po zakończeniu prac wykończeniowych pozostaje nam cieszyć się gotową podłogą 3D!

Podłoga 3D to posadzka żywiczna z zaaranżowanym projektem graficznym tworzącym trójwymiarowy efekt.

Ile kosztuje podłoga 3D? – konkretne ceny

Koszt wykonania podłogi 3D zależy od indywidualnych wymagań właściciela inwestycji. Na cenę składają się przede wszystkim: zaawansowanie projektu, wielkość pomieszczenia i wynagrodzenie dla fachowca. Biorąc pod uwagę standardowe rozmiary łazienki lub kuchni, klasyczny projekt i profesjonalistę z wyższej półki, cena za montaż podłogi 3D plasuje się w granicach 800 – 1400 zł.

Jak wykonać podłogę 3D? – podsumowanie

Aranżacja pomieszczeń podłogą 3D to zadanie prostsze niż mogłoby się pierwotnie wydawać. Wystarczy zarezerwować maksymalnie 1400 zł, wybrać projekt, odpowiednio wykadrować zdjęcie, zatrudnić fachowca, który przyklei grafikę, zastosuje wylewkę samopoziomującą, po czym wyrówna powierzchnię i gotowe! Podłoga 3D sprawdzi się bardzo dobrze w każdym pomieszczeniu, które nie jest nadmiernie eksploatowane przez domowników m.in. łazienka, kuchnia lub garaż.

Podłoga w stylu morskim! Rozwiązanie 3D
Fotofloor
Podłoga w stylu morskim! Rozwiązanie 3D

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Sprawdźmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

1. Czy ogrzewanie podłogowe przeszkadza w aranżacji podłogą 3D?

W żadnym wypadku. Warto jednak pamiętać, że żywica powinna zostać wylana na posadzkę betonową, anhydrytową lub cementową, a nie bezpośrednio na instalację ogrzewania podłogowego.

2. Czy warto zaaranżować wnętrze podłogą 3D z żywicy epoksydowej?

Oczywiście, że tak. Podłoga 3D z żywicy epoksydowej jest ekologiczna, praktyczna i bezpieczna. Do tego wyróżnia się estetycznym i luksusowym wyglądem, zapewnia akustyczny komfort dla domowników, a co najważniejsze – zabezpiecza przed rozwojem pleśni w wilgotnych pomieszczeniach.

3. Czy aranżacja podłogi 3D wymaga profesjonalnego projektu wykonanego przez specjalistę?

Nie. Wystarczy kupić grafikę w wysokiej rozdzielczości z banków zdjęć, wydrukować ją i odpowiednio zaaranżować na podłodze. Profesjonalne projekty są tworzone na życzenie, jednak dla większości osób wystarczają grafiki z popularnych stocków.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.