Ogrzewanie podłogowe a żywica epoksydowa – to warto wiedzieć!

Ogrzewanie podłogowe - czy można na nim wykonać podłogę z żywicy epoksydowej? Czy nie będzie ryzyka uszkodzenia podłogi lub instalacji? Odpowiadamy.

 

Żywica epoksydowa i ogrzewanie podłogowe - czy to możliwe?
Żywica epoksydowa i ogrzewanie podłogowe - czy to możliwe?

 

Żywica epoksydowa i ogrzewanie podłogowe

Budowa domu jest niewątpliwie jednym z największych projektów, jakie w ciągu życia są realizowane. Aby w swoich własnych czterech ścianach czuć się naprawdę dobrze, potrzebna jest nie tylko wygodna kanapa, ale też przyjemne ciepło i odpowiednia wykładzina podłogowa. Do ogrzewania wszystkich pomieszczeń w domu coraz częściej jest wybierane ogrzewanie podłogowe. Z kolei tradycyjne wykładziny podłogowe są zastępowane przez podłogi z żywicy epoksydowej, która doskonale sprawdza się nie tylko w mocno obciążonych miejscach jak kuchnia, garaż, czy piwnica, ale również w pokoju dziecinnym i w salonie. Co więcej, wybierając jedno z tych rozwiązań nie trzeba rezygnować z drugiego, ponieważ każdy rodzaj ogrzewania podłogowego da się połączyć z podłogą z żywicy epoksydowej.

Ogrzewanie podłogowe - rodzaje

Podgrzewana podłoga w domu posiada liczne zalety. Zapewnia komfort i przyjemność chodzenia boso, a ukryte w podłodze elementy grzejne pozwalają na usunięcie rzucających się w oczy i zajmujących przestrzeń grzejników. Ważną zaletą ogrzewania podłogowego są też niższe koszty ogrzewania, a zrealizować można je na trzy sposoby.

  • Ogrzewanie podłogowe wodne – Układany jest system rur metalowych albo z tworzywa sztucznego, przez które przepływa gorąca woda. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym wodnym temperatura podłogi nie powinna przekraczać, ze względów zdrowotnych, 34°C w łazience i WC oraz 26-29°C w innych pomieszczeniach. Temperatura powietrza w pomieszczeniach wyniesie wtedy około 24°C w łazience i 20°C w pokojach przy niskiej temperaturze na zewnątrz.
  • Ogrzewanie podłogowe elektryczne – Polega na zastosowaniu mat i folii grzewczych, które emitują ciepło na skutek przepływającego przez nie prądu elektrycznego. Jest to bardzo korzystna forma ogrzewania, ponieważ odbywa się poprzez promieniowanie cieplne, a nie cyrkulację ogrzanego powietrza.
  • Ogrzewanie podłogowe powietrzne – Bardzo bezpieczny i ekologiczny system ogrzewania. Wymaga bardzo dobrej izolacji cieplnej domu.

Podłoga z żywicy epoksydowej

Pokrycia podłogowe z żywicy są coraz bardziej popularne. Dają się wszechstronnie dostosowywać do wystroju wnętrz, a po całkowitym wyschnięciu gładką powierzchnię bez fug, całkowicie bezpieczną dla domowników. Szczególną ostrożność należy zachować jedynie podczas pracy z płynną żywicą epoksydową, na co już wcześniej zwracaliśmy uwagę („Żywica epoksydowa – szkodliwość. Czy jest toksyczna?”).

 

Nowoczesna żywica epoksydowa na podłodze w łazience
Nowoczesna żywica epoksydowa na podłodze w łazience

 

Na bazie żywicy epoksydowej można stworzyć podłogi, które są:

  • odporne na działanie środków chemicznych,
  • odporne na ścieranie,
  • całkowicie niewrażliwe na wilgoć,
  • łatwe w pielęgnacji i utrzymaniu czystości,
  • mocne i trwałe,
  • tłumiące hałas i wibracje,
  • mało śliskie.

Sposoby przygotowania wyglądu podłogi z żywicy epoksydowej są różnorodne: od zatopionych żywicznej masie kamyków, po dodatek kolorowych elementów, granulatu szklanego, malowanych ornamentów i innych pomysłów. Istnieją też oczywiście jednorodnie zabarwione masy żywiczne, dające powierzchnię z połyskiem albo matową, antypoślizgową.

Kiedy składniki żywicy epoksydowej są jeszcze w stanie płynnym, należy zachować należyte środki ostrożności, jako że kontakt ze skórą płynnej masy oraz wdychanie oparów mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Dwa w jednym – czyli podłoga z żywicy epoksydowej na ogrzewaniu podłogowym

Bez względu na sposób rozwiązania elementów grzewczych, każdy rodzaj ogrzewania podłogowego można połączyć z wykładziną podłogową z żywicy epoksydowej. Z jednym tylko zastrzeżeniem: żywicy epoksydowej nie wylewa się bezpośrednio na przewody ogrzewania wodnego albo elektrycznego, ani na folię lub matę grzewczą. Przewody grzewcze muszą być zatopione w warstwie betonowej, cementowej albo anhydrytowej. Co poza tym warto wiedzieć:

  • Podłoga z żywicy epoksydowej nie jest przepuszczalna; należy sprawdzić, czy w danym budynku taka bariera może być bez szkody zastosowana.
  • Żywica epoksydowa jest bardzo trudna (o ile w ogóle możliwa) do usunięcia.
  • W zależności od podłoża i wielkości powierzchni mogą być konieczne szczeliny dylatacyjne.
  • Podczas mieszania żywicy i utwardzacza konieczna jest najwyższa dokładność, dlatego zaleca się stosowanie dokładnej wagi i mieszadła.
  • W każdym przypadku należy stosować się do zaleceń producenta i podczas pracy nosić odzież ochronną, rękawice, okulary i maskę.

Jak wykonać podłogę z żywicy epoksydowej?

Podłoże pod żywicę epoksydową musi być odpowiednio przygotowane. W przypadku nowej wylewki jako podłoża pod żywicę musi ona całkowicie wyschnąć. Wilgotność nie może przekraczać 4% w przypadku jastrychu cementowo-piaskowego i 0,5% w przypadku wapiennego. Powierzchnia podłoża musi być oczyszczona z resztek kleju, pyłu i tłuszczu, oraz być stabilna. Należy ją więc ewentualnie wyszlifować, dobrze oczyścić i pozostawić do wyschnięcia przed gruntowaniem.

Samo wykonanie podłogi z żywicy epoksydowej leży w zakresie możliwości doświadczonego rzemieślnika-amatora, jednak posadzkę w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym lepiej zlecić profesjonalistom. Niewielkie różnice w grubości warstwy żywicy epoksydowej mogą niekorzystnie wpłynąć na całkowitą efektywność systemu.

Komentarze

  • Gość 2022-04-18T19:47:54.847Z

    Przydatny. Potrzebna jeszcze wiedza na temat kosztów wylewek na ogrzewanie elektryczne pod zywicę.