Formalności związane z adaptacją poddasza
Adaptacja nieużytkowego poddasza pozwoli urządzić na górnej kondygnacji kolejne, użytkowe pokoje. Przed rozpoczęciem robót należy jednak ocenić stan poddasza, dopełnić szeregu formalności, a także zaplanować szczegółowo przebieg robót.
W przypadku gdy dostępna dotąd przestrzeń na poddaszu zaczyna być niewystarczająca, ponieważ rodzina się powiększa, dorosłe dzieci zakładają swoje rodziny czy też chcemy zaopiekować się seniorami i przyjąć ich do siebie, dobrym rozwiązaniem, tańszym niż budowa nowego domu, będzie remont poddasza. Adaptacja nieużytkowego poddasza, które dotąd służyło jako schowek na niepotrzebne na co dzień rzeczy, pozwoli uzyskać dodatkową powierzchnię mieszkalną przeznaczoną na kolejne pokoje. Wprawdzie remont dotąd niewykorzystywanego poddasza jest sporym wydatkiem, jednak pozwoli uzyskać dodatkową powierzchnię gotową do zamieszkania.
Od czego powinniśmy zacząć proces adaptacji poddasza?
Od skonsultowania prac z wykonawcą, który oceni, czy adaptacja jest w ogóle możliwa i czy jest opłacalna. Każde poddasze wymaga wykonania innych prac remontowych. Należy pamiętać, że modernizacja poddasza powinna być zgodna z przepisami prawa budowlanego. Aby poddasze spełniało funkcje użytkowe na stały pobyt osób, zgodnie z przepisami prawa budowlanego jego średnia wysokość powinna wynosić 2,2 m. Należy sprawdzić, czy strop na poddaszu jest solidny i wytrzyma nowe obciążenia od posadzek, ścian działowych oraz całego wyposażenia poddasza. Konieczne jest sprawdzenie szczelności połaci dachu. Jeśli po ulewnym deszczu powstają przecieki, należy naprawić dach. Adaptacja poddasza wymaga także docieplenia i obudowania dachu, wymagane jest więc sprawdzenie konstrukcji nośnej dachu, by być pewnym, że dach wytrzyma dodatkowe obciążenie. Poza tym wszystkie pomieszczenia muszą być ocieplone, wentylowane i ogrzewane, więc poza dociepleniem ścian trzeba będzie podciągnąć na poddasze wszystkie niezbędne media. Należy także pamiętać, że aby możliwe było wykorzystanie poddasza na pokoje mieszkalne, konieczne będzie także zapewnienie odpowiedniej ilości okien, które dadzą dostęp światła dziennego. Ich powierzchnia w każdym pokoju powinna stanowić co najmniej 1/8 powierzchni podłogi. Trzeba też dobudować wygodne schody prowadzące na poddasze.
Formalności
Pierwszą formalnością, której powinniśmy dopełnić, jest uzyskanie zgody wszystkich współwłaścicieli nieruchomości na przeprowadzenie prac budowlanych, korzystanie z poddasza, a także wprowadzenie ewentualnych zmian udziałów w prawie własności przysługujących poszczególnym osobom. Możliwe jest sporządzenie umowy o podziale do używania, w której określone będzie, z jakiej części budynku współwłaściciele mogą korzystać w sposób wyłączny. W następnej kolejności należy załatwić formalności urzędowe. Jeśli poddasze jest określone jako nieużytkowe, musimy zgłosić zmianę sposobu użytkowania, a także poinformować organ podatkowy o włączeniu poddasza do powierzchni użytkowej budynku podlegającej podatkowi od nieruchomości. W przypadku gdy poddasze w projekcie było opisane jako użytkowe, aby zmienić jego funkcjonalność, nie jest konieczne wnioskowanie o to do urzędu. Niezbędne będzie jednak wykonanie następnego kroku, a więc uzyskanie zgody na zaplanowane prace budowlane. Pozwolenia na budowę, przebudowę czy nadbudowę wymagają takie prace jak budowa lukarny,
wstawienie okna dachowego, podniesienie dachu i zmiana jego konstrukcji, dobudowa schodów na poddasze czy doprowadzenie instalacji.Projekt przebudowy poddasza
Należy pamiętać, że wszelkie prace należy zawrzeć w projekcie przebudowy poddasza wykonanym przez architekta. Projekt zaś musi być zgodny z ustaleniami planu zagospodarowania, a w przypadku gdy działka nie jest nim objęta – z ustaleniami zawartymi w warunkach zabudowy uzyskanych przed planowaną modernizacją poddasza. W przypadku gdy adaptacja poddasza na użytkowe wymaga jedynie prac remontowych, wystarczy, że zgłosimy je w starostwie. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania poddasza, rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin rozpoczęcia prac. Poza tym do wniosku należy dołączyć opis i rysunek przedstawiający usytuowanie domu względem granic działki i obiektów na naszej działce oraz działkach sąsiednich, opis techniczny określający rodzaj i charakterystykę domu oraz jego konstrukcję, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, zaświadczenie o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania budynku z ustaleniami obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy, ekspertyzę techniczną wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane, a także inne pozwolenia wymagane odrębnymi przepisami.
Jeśli w ciągu 30 dni od złożenia wniosku do urzędu nie otrzymamy sprzeciwu, możemy przystąpić do prac modernizacyjnych. Na rozpoczęcie prac mamy dwa lata od tej daty. Po zaadaptowaniu poddasza na mieszkalne musimy w ciągu 14 dni poinformować o tym właściwy organ podatkowy.
Komentarze