Czym różni się poddasze użytkowe od nieużytkowego?

W większości projektów domów, w których przewidziano poddasze, to ostatnie ma charakter użytkowy. Ale są także projekty, w których poddasze określa się jako nieużytkowe. Na czym, poza nazewnictwem, polega różnica?

Poddasze użytkowe to dodatkowy opłatek za posiadaną powierzchnię
Poddasze użytkowe to dodatkowy opłatek za posiadaną powierzchnię

Poddasze to przestrzeń między dachem a jego najwyższym stropem. Powierzchnia i kształt poddasza zależą m.in. od konstrukcji więźby dachowej oraz wysokości ścianki kolankowej.

Poddasze nieużytkowe to przede wszystkim takie na którym nie mieszkają ludzie. Jeżeli wiemy, że nie będziemy z niego korzystać, to warto zastanowić się jaką wysokość posiada nasze poddasze oraz obmyślić jego zastosowanie, ponieważ zaliczenie poddasza do użytkowego zwiększa kwotę płaconych podatków.

Poddasze użytkowe jest to miejsce przygotowane do przebywania w nim ludzi. Jest to przeciwieństwo poddasza nieużytkowego, które może służyć jedynie jako przestrzeń dla konstrukcji więźby i wentylacji, nie wymaga ocieplenia, wykończenia i doświetlenia. Poddasze użytkowe jest opodatkowane i wlicza się w powierzchnię użytkową domu.

Jakie są funkcje poddasza nieużytkowego i użytkowego?

Różnica pomiędzy obydwoma rodzajami poddaszy dotyczy przede wszystkim funkcji, jakie mają one pełnić. Przy czym jako poddasze użytkowe zostanie potraktowana nie tylko powierzchnia przeznaczona na sypialnie czy pokoje dzienne, ale także pomieszczenia pomocnicze - garderoby, łazienki, kuchnie itp. Co mniej oczywiste, pomieszczenia techniczne i gospodarcze także są częścią poddasza użytkowego. Na takim poddaszu może również zostać wyodrębniony lokal użytkowy o innym charakterze niż wcześniej wymienione.

Poddasze nieużytkowe nie jest przestrzenią mieszkalną
Poddasze nieużytkowe nie jest przestrzenią mieszkalną

Wymagania techniczne 

 

Poddasze użytkowe posiada wiele wymagań, które trzeba spełnić nie tylko prawnie, ale też dla własnej wygody i bezpieczeństwa. Przede wszystkim trzeba zaprojektować silny i solidny strop. Dzięki temu poddasze powinno unieść ciężar ścian działowych, ocieplenia oraz wyposażenia. Na górę muszą prowadzić wygodne schody, nie mogą to być schody składane, jak w przypadku poddasza nieużytkowego. Poddasze trzeba oddzielić od palnej konstrukcji dachu ognioodpornymi przegrodami. Pokoje przeznaczone na stały pobyt ludzi muszą mieć średnią wysokość 2,2 m. Jeśli będą wykorzystywane nie dłużej niż przez cztery godziny dziennie – ich wysokość może wynieść 1,9 m. Wnętrza trzeba ocieplić, zapewnić wentylację, ogrzewanie i doprowadzić instalację elektryczną. Każde pomieszczenie mieszkalne musi zostać doświetlone oknami zajmującymi 1/8 powierzchni podłóg. Mogą to być okna w ścianach szczytowych, połaciowe czy lukarny.

Poddasze użytkowe jest to miejsce przygotowane do przebywania w nim ludzi.

Istnieje też maksymalne obciążenie jakim możemy obarczyć drugi rodzaj poddasza, czyli poddasze nieużytkowe. Należy pamiętać, że wliczają się w nie m.in. waga izolacji i deski na zabudowę. Tak więc, jeżeli wciąż mamy zapas kilogramów można z niego skorzystać i schować zbędne w codziennym użytkowaniu rzeczy - wedle własnego uznania, może być to m.in. jedzenie, zbiory w słoikach, przedmioty z których nie korzystamy na codzień. O limit obciążenia warto zapytać konstruktora.

Połacie dachu, który ma poddasze nieużytkowe czasami pozbawione są warstwy termoizolacyjnej. W takiej sytuacji należy ułożyć ocieplenie na stropie. Dzięki temu, ciepło które ucieka z poniższych pomieszczeń, zatrzyma się, ocieplając poddasze.

Do zalet poddasza nieużytkowe można zaliczyć mniejszy koszt i brak podatków z którymi trzeba się zmierzyć w momencie posiadania poddasza użytkowego. Mimo to, samo poddasze nie pełni wielu funkcji, więc polecane jest przede wszystkim tym, którzy cenią sobie wygodę, chcąc pozbyć się zbędnych przedmiotów ze swojego otoczenia i przechować je w bezpiecznym miejscu. Jeżeli nie potrzebujemy dodatkowej przestrzeni, a więc poddasze użytkowe nie jest nam potrzebne, nie ma powodu, by powiększać swoje rachunki.

Podczas wyboru projektu warto zastanowić się nad tym czy posiadamy wystarczająco miejsca w domu. Może się okazać, że dodatkowe pomieszczenie nie jest potrzebne, albo wręcz przeciwnie - dodatkowy pokój jako dodatkowa przestrzeń to czasami idealne i potrzebne rozwiązanie. W takim przypadku nie warto rezygnować z poddasza użytkowego.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.