Zmiana wysokości ścianki kolankowej
Zmiana wysokości ścianki kolankowej wpływa na zwiększenie powierzchni użytkowej pomieszczeń na poddaszu. Od niej bowiem zależy, jak będziemy mogli spożytkować przestrzeń poddasza. Skosy poddasza rozpoczynające się na większej wysokości wpłyną nie tylko na ustawność pomieszczeń, ale także ułatwią poruszanie się po pokojach zawartych na górnej kondygnacji.
Ścianka kolankowa jest projektowana w domach z poddaszem. Taką nazwą określa się ścianę zewnętrzną ustawioną na stropie ostatniej kondygnacji budynku, na której opiera się spadzisty dach. Oczywiście nie w każdym projekcie na poddaszu musi występować ścianka kolankowa. Dach może opierać się na samej murłacie, która przenosi obciążenia z dachu na ściany budynku. W przypadku gdy w projekcie zawarto ściankę kolankową, to ona przenosi ciężar z dachu na strop i ściany niższej kondygnacji. Zarówno od jej wysokości, jak i kąta nachylenia dachu zależy powierzchnia użytkowa pomieszczeń zawartych na poddaszu, a więc powierzchnia tej części pomieszczenia, której wysokość wynosi co najmniej 1,9 m. Jest to wysokość, która pozwoli swobodnie poruszać się człowiekowi o przeciętnym wzroście. Według jednej z norm część o wysokości poniżej 1,9 m zalicza się wyłącznie do powierzchni pomocniczej. Upraszczając, im wyższa jest ścianka kolankowa, tym większe i bardziej ustawne będą pokoje na poddaszu.
Adaptacja poddasza zgodna z prawem
Nie w każdym projekcie poddasze nadaje się do adaptacji na pokoje mieszkalne. Musi ono spełniać pewne warunki, które dadzą możliwość swobodnego przebywania w tej części domu. Aby poddasze spełniało funkcje użytkowe na stały
pobyt osób, zgodnie z przepisami prawa budowlanego jego średnia wysokość powinna wynosić 2,2 m. W przypadku gdy powierzchnia poddasza ma być przeznaczona jedynie na pobyt czasowy, a więc do 4 godzin na dobę, średnia wysokość może wynosić 1,9 m. Wiadomo, że im większa wysokość poddasza, tym będzie wygodniej z niego korzystać. Jeśli górną kondygnację chcemy zaadaptować na pomieszczenia mieszkalne, bardziej ustawne i łatwiejsze do zagospodarowania będą pokoje zawarte w bryle domu przykrytym dwuspadowym dachem, ponieważ ilość skosów będzie mniejsza. Aby możliwe było wykorzystanie poddasza na pokoje mieszkalne, należy także zapewnić odpowiednią ilość okien, które dadzą dostęp światła dziennego. Ich powierzchnia powinna stanowić co najmniej 1/8 powierzchni podłogi. Ilość powinna być jednak wyważona, ponieważ zbyt duża powierzchnia przeszkleń spowoduje, że pomieszczenia na poddaszu latem będą się bardziej nagrzewać, zaś zimą straty ciepła będą większe. Sposobem na uniknięcie powyższych zjawisk jest wykonanie starannej izolacji dachu, która dodatkowo pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacyjne domu.Wysokość ścianki kolankowej a przeznaczenie poddasza
Wysokość ścianki kolankowej zależy główne od przeznaczenia poddasza. Im jej wysokość jest większa, tym wyższe są pomieszczenia na poddaszu, w związku z czym będzie można przeznaczyć je na cele mieszkalne. Architekt projektujący ściankę kolankową bierze pod uwagę przede wszystkim szerokość budynku, rodzaj konstrukcji dachu oraz kąt nachylenia jego połaci. W przypadku gdy poddasze jest przeznaczone na cele gospodarcze, wysokość ścianki zwykle nie przekracza 70 cm. Jeśli na poddaszu planuje się zaprojektować pokoje mieszkalne, ścianka kolankowa jest wyższa. Wygodę zapewni wysokość ścianki równa 80–110 cm, dzięki czemu przy ścianie będzie można ustawić łóżko, kanapę czy biurko oraz niskie szafki. Ścianka kolankowa o wysokości 140–150 cm umożliwi postawienie przy niej wyższych szaf czy nawet stołu z krzesłami. Należy jednak pamiętać, że konstrukcja takiej ściany będzie bardziej skomplikowana i będzie wymagała dodatkowych wzmocnień. Dlatego jeśli chcemy, aby pomieszczenia na poddaszu można swobodnie zaaranżować, warto wybrać projekt, gdzie wysokość ścianki będzie wynosiła 200–210 cm, dzięki czemu przestrzeń ta będzie niewiele niższa od typowej kondygnacji. Nie znaczy to oczywiście, że aby zagospodarować poddasze na cele mieszkalne, wymagane jest podniesienie ścianki kolankowej. W niektórych projektach z poddaszem użytkowym ścianki kolankowej w ogóle nie ma. Dach wobec tego opiera się na murłacie. W takim przypadku przestrzeń między sufitem a podłogą jest za niska, by dorosły człowiek mógł się swobodnie poruszać, nie wystarcza także miejsca na wstawienie większych mebli. Aby zwiększyć ustawność pomieszczeń, w projekcie najczęściej buduje się przedściankę, która odcina przestrzeń, gdzie skosy sięgają do samej podłogi. Oddzieloną przestrzeń można jednak wykorzystać, umieszczając tam głębokie szafki wykonane na zamówienie.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.