Aranżacja sypialni na poddaszu

Dwa poziomy w domu parterowym z poddaszem użytkowym naturalnie wydzielają odseparowane od siebie części dzienną i nocną. Skosy stworzą przytulny klimat we wnętrzu pokojów nocnych. Aby jednak sypialnie były wygodne, należy dobrze zaplanować ich aranżację.

Poddasze odseparowane od pomieszczeń ogólnodostępnych rozmieszczonych na parterze warto przekształcić w strefę nocną. Parter przeznaczony na strefę dzienną będzie służył integracji domowników podczas wspólnego spędzania czasu oraz przyjmowaniu gości, zaś poddasze będzie miejscem odpoczynku. Taki czytelny podział funkcji domu względem kondygnacji zapewni prywatność mieszkańcom poddasza. Zapewni to ciszę i spokój, ponieważ hałasy z części ogólnodostępnej nie będą docierały do pomieszczeń rozmieszczonych na górze.

Powierzchnia użytkowa poddasza

Sypialnia ze skosami zawierać będzie wiele zakamarków, które można pomysłowo zagospodarować. Gustownie urządzone pomieszczenie będzie sprzyjało wyciszeniu, relaksowi oraz spokojnemu wypoczynkowi. Aby wygodnie się w niej przebywało, powinna mieć taką powierzchnię, by można było wstawić nie tylko łóżko, ale także komodę, toaletkę, sofę, półkę na książki, a także większą szafę na garderobę. Na ustawność sypialni na poddaszu wpłynie także wysokość, na jakiej zaczynają się schody. Chcąc wyliczyć powierzchnię użytkową pokoju na poddaszu, należy uwzględnić tę część, gdzie wysokość pomieszczenia wynosi przynajmniej 1,9 m, a więc pozwoli na swobodne poruszanie się. Część pokoju o wysokości mniejszej niż 1,9 m będzie trudniej dostępna, a więc gorzej będzie ustawić w niej meble. Aby wygodnie usiąść na sofie czy zapewnić łatwy dostęp do szafek, wysokość poddasza w tym miejscu powinna wynosić co najmniej 1,4 m. Głównym wyznacznikiem, który decyduje o wygodzie na poddaszu, jest więc wysokość ścianki kolankowej i spadku dachu. Im wyżej sięga ścianka kolankowa, tym łatwiej ustawić przy ścianie biurko czy szafki. W przypadku gdy skosy utrudniają aranżację wnętrza, warto pomyśleć o zbudowaniu przedścianki, która oddzieli powierzchnię poddasza, na której skosy sięgają podłogi.

Skosy sufitowe

Skosy sufitowe dodają wnętrzu przytulnego charakteru, jednak mogą nie tylko zmniejszyć ustawność pomieszczenia, ale także przytłaczać i być trudne w wykończeniu. Powierzchnia użytkowa pokojów na poddaszu zależy przede wszystkim od kształtu dachu. Prosty układ skosów będzie zawierało poddasze w domu z dachem dwuspadowym. Dom z dachem wielospadowym nie zawiera ścian szczytowych, które łatwiej wykorzystać przy aranżacji wnętrza.

Doświetlenie wnętrza

Pomieszczenia sypialniane, w których spędzamy czas głównie wieczorami i w nocy, nie muszą być mocno oświetlone. Inaczej będzie z sypialniami dziecięcymi, które służą także jako pokoje do odrabiania lekcji czy pokoje zabaw. Z tego względu powinny być one zlokalizowane od strony południowej czy zachodniej, aby naturalne światło było dostępne przez cały dzień. Pokoje na poddaszu, które pełnią wyłącznie funkcję sypialni, dobrze będzie doświetlić oknami połaciowymi, przez które wpada intensywne światło dodające energii od samego rana. W pokojach dziecięcych warto zaplanować tradycyjne okna na ścianach szczytowych lub lukarny. Będzie można przez nie wyjrzeć na zewnątrz i umożliwią one kontakt z otoczeniem, które urozmaici wnętrze swoją malowniczością.

Wygodne umeblowanie

Niezwykle istotne w sypialni jest ustawienie łóżka. Powinno być tak postawione, by śpiąca na nim osoba miała widok na drzwi i wchodzących przez nie domowników. Łóżko nie powinno także stać pod oknem, jeśli nie chcemy, bo promienie słoneczne latem zapewniały nam skuteczną pobudkę z samego rana. Nie będzie także komfortem umieszczenie łóżka pod oknem z powodu możliwych przeciągów. Należy zwrócić uwagę, by w pokoju dwuosobowym łóżko stało w taki sposób, by obie osoby miały do niego wygodny dostęp z obu stron.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.