Papa termozgrzewalna –zastosowanie, właściwości, cena

Papa termozgrzewalna to materiał hydroizolacyjny używany m.in. do pokrycia dachów i zabezpieczenia piwnic, fundamentów oraz konstrukcji, które są wystawione na działanie wody, np. tarasu. Zapewnia im długotrwałą ochronę przed wilgocią i charakteryzuje się bardziej złożoną budową i większą trwałością, niż zwykła papa.

null

Papa termozgrzewalna wykorzystywana jest do izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej, wypierając przy tym mniej wytrzymałą zwykłą papę. Prawidłowo stosowana sprawia, że pokryty nią dach nie wymaga częstej konserwacji. Dodatkowo papa termozgrzewalna charakteryzuje się uniwersalnością – sprawdzi się zarówno na dachu płaskim, jak i skośnym.
Najczęściej używana jest do pokrywania dachów, ale możemy stosować ją również do wykonania izolacji fundamentów, ścian piwnic czy posadzek.

Papa termozgrzewalna – izolacja i szczelność

Swoje właściwości hydroizolacyjne papa termozgrzewalna zawdzięcza warstwie bitumicznej (asfaltowej). Może być w niej stosowany podatny na odkształcenia asfalt oksydowany, asfalt modyfikowany APP lub najbardziej elastyczny asfalt modyfikowany SBS.

Papa termozgrzewalna składa się z warstw o średniej grubości 2,5-5 milimetrów:

1. Posypka – zapewnia dodatkową ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Składa się z drobnoziarnistego materiału, np. piasku czy bazaltu.

2. Górna warstwa bitumu - wytwarzana z masy asfaltowej lub smołowej, która umieszczona jest na osnowie.

3. Osnowa nośna, odpowiadająca za jej elastyczność i wytrzymałość. Osnową może być włókno szklane, materiał poliestrowy lub konstrukcja hybrydowa.

4. Dolna warstwa bitumu.

5. Folia antyadhezyjna – chroni ona warstwy papy w rolce przed sklejaniem się.

Papa termozgrzewalna – zastosowanie 

Papy termozgrzewalne możemy podzielić ze względu na ich przeznaczenie:

  • papa termozgrzewalna podkładowa – pełni rolę izolacji oraz warstwy zabezpieczającej podłoże, polecana m.in. do hydroizolacji fundamentów,
  • papa termozgrzewalna nawierzchniowa (wierzchniego krycia) – pełni funkcję warstwy ochronnej dla papy podkładowej i jest ostatnią widoczną warstwą poszycia dachu,
  • papa do krycia jednowarstwowego – układana na podłożu; przed jej położeniem nie musimy używać papy podkładowej, 
  • papa specjalnego przeznaczenia – może być wzbogacona np. o szczeliny pozwalające na swobodną cyrkulację powietrza.

Papa termozgrzewalna – zalety i wady

Papy termozgrzewalne wypierają tradycyjne papy dachowe ze względu na szereg zalet, wśród których wymienić możemy: 

  • wytrzymałość – papa termozgrzewalna jest wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne takie jak np. pękanie i może z powodzeniem posłużyć nam wiele lat,
  • odporność na zmienne temperatury – charakteryzuje się wytrzymałością na zimno i nie odkształca się pod wpływem wysokich temperatur, 
  • lekkość – dzięki niewielkiemu ciężarowi świetnie sprawdzi się w budynkach z niewielką więźbą; nie obciąża konstrukcji,
  • doskonałą szczelność – papa termozgrzewalna stanowi doskonałą ochronę przed wilgocią, 
  • szybki montaż – umożliwia on szybsze pokrycie dachu, niż w przypadku zwykłej papy,
  • uniwersalność - papą termozgrzewalną pokryć możemy dachy o różnych kształtach, nawet bardziej skomplikowanych,
  • możliwość wybrania koloru – podstawowa paleta barw pozwala wybrać papę termozgrzewalną dopasowaną do aranżacji budynku.
Optymalna temperatura do kładzenia papy termozgrzewalnej to ok. 20 stopni Celsjusza
Thewowdecor
Optymalna temperatura do kładzenia papy termozgrzewalnej to ok. 20 stopni Celsjusza

Ilość zalet zdecydowanie przewyższa nieliczne słabsze strony tego rozwiązania, do których należą:

Jak kłaść papę termozgrzewalną?

Planując położenie papy termozgrzewalnej musimy zaczekać na sprzyjające warunki atmosferyczne. Czynnikami, które wykluczają prace na zewnątrz są:

  • ujemna temperatura,
  • opady deszczu,
  • silny wiatr.

Optymalna temperatura do kładzenia papy termozgrzewalnej to ok. 20 stopni Celsjusza. Przed rozpoczęciem prac należy wykonać wentylację pokrycia i wyznaczyć punkty, w których położone zostaną poszczególne jego warstwy. 
Działanie papy termozgrzewalnej oparte jest warstwie materiału, który rozpuszcza się pod wpływem wysokiej temperatury, a następnie w sposób trwały łączy się podłożem. Możemy zamontować ją na dwa sposoby: przy wykorzystaniu:

  • palnika gazowego,
  • gorącego powietrza.  

Ważne jest, by płomień podgrzewał jednocześnie podłoże i rolkę papy termozgrzewalnej. Po stopieniu się górnej warstwy papy, palnik należy odsunąć, a rolkę przycisnąć do podłoża np. szpachelką. 

Zabezpieczając papą termozgrzewalną fundamenty czy piwnicę, należy pamiętać, by podczas zgrzewania zwrócić uwagę, czy po stopieniu się papa wytworzyła szczelną hydroizolację.

Używając papy termozgrzewalnej jako pokrycia dachowego, należy ułożyć uprzednio warstwę papy pokładowej, a następnie nawierzchniowej , pamiętając, by przesuwać o połowę długości następujące po sobie warstwy materiału termoizolacyjnego. 

Kierunek układania papy termozgrzewalnej uzależniony jest od nachylenia dachu:

  • na dachach o nachyleniu mniejszym niż 20 stopni – pasy papy układa się równolegle do spadku dachu, 
  • na dachach o pochyleniu większym niż 20 stopni – pasy papy układa się prostopadle. 
Ważne jest, by płomień podgrzewał jednocześnie podłoże i rolkę papy termozgrzewalnej.
Ważne jest, by płomień podgrzewał jednocześnie podłoże i rolkę papy termozgrzewalnej.

Papa termozgrzewalna – cena 

Papy termozgrzewalne występują w różnych gramaturach i różnych wariantach kolorystycznych, co przekłada się na ich cenę. Średni koszt rolki papy o powierzchni 7,5 metra kwadratowego to 135 złotych.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.