Blacha trapezowa na dach: cena, wady i zalety

Blacha to obok dachówki jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych. Blachę trapezową zalicza się do grupy blach profilowanych, które aktualnie znajdują niemal powszechne zastosowanie na dachach domów jednorodzinnych, a także obiektów przemysłowych, magazynowych oraz gospodarczych.

 

Blacha trapezowa na dachu
Green Metal Roofing
Blacha trapezowa na dachu

 

Wybierając materiał pokryciowy na dach, trzeba oczywiście uwzględnić założenia projektowe i możliwość obciążenia więźby. Jednak oprócz tego liczy się też jego trwałość i cena. A pod tym względem blacha trapezowa wypada bardzo dobrze, bo jej producenci gwarantują długie użytkowanie i oferują ten materiał po cenie niewspółmiernie niższej niż kosztuje tradycyjna dachówka. Nic zatem dziwnego, że wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe sięga się po pokrycia blaszane, które charakteryzują się wieloma zaletami, ale jak każdy inny materiał – nie są też całkiem pozbawione wad. W poniższym materiale przedstawimy koszty pokrycia dachu blachą trapezową oraz analizujemy jej zalety i wady.

Blacha trapezowa – materiał trwały i ekonomiczny

Trwałość blachy trapezowej ocynkowanej szacuje się na przynajmniej 25 lat. Na rynku dostępne są też droższe blachy wielowarstwowe z powłoką poliuretanową, które po ułożeniu na dachu pozostają w dobrej kondycji nawet przez 40-50 lat. To stosunkowo długo, ale wciąż krócej niż pozwala się użytkować dachówka.

Jednak jeśli jest to możliwe inwestorzy i tak sięgają po pokrycia z blachy, bo są one niewspółmiernie tańsze niż ceramiczne i betonowe. 1 m2 blachy trapezowej ocynkowanej kosztuje około 25 zł. Za pomalowaną blachę (na kilka najczęściej stosowanych na dachach kolorów) zapłacimy ponad 30 zł/m². Porównywalnie kształtują się ceny fachowego ułożenia 1 m2 tego materiału na dachu.

Blacha na dach jest zatem materiałem ekonomicznym, ale należy pamiętać, że największą opłacalność jej zastosowania osiągniemy przy dużych i prostych połaciach dachowych. Jest ona bowiem dostępna w sporej wielkości arkuszach (przeważnie około 110 x 200 cm), których cięcie na małe elementy nie ma żadnego sensu.

JAK MONTOWAĆ BLACHĘ TRAPEZOWĄ? KLIKNIJ TUTAJ

Zalety blachy trapezowej

Blacha trapezowa jest materiałem trwałym, wytrzymałym, niekorodującym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne i lekkim. Cechy te w połączeniu z niewygórowaną ceną decydują o tym, że materiał ten jest stosowany często (zarówno na dachach domów jednorodzinnych, jak i innych obiektów).

Wysokiej jakości blachę wykonuje się z ocynkowanej stali, która ma właściwości antykorozyjne (jest odporna na wilgoć oraz bezpośrednie działanie wody). I tylko takie produkty nadają się na dach. Stosowanie tanich blach jako pokrycia jest zdecydowanie odradzane, ponieważ poczynione na etapie zakupu oszczędności szybko okazują się pozorne.

Jako zaletę należy także uznać lekkość blachy trapezowej. 1 m² materiału o grubości rdzenia 0,5 mm waży zaledwie 5 kg. Przekłada się to na możliwość układania tego pokrycia na w miarę prostych i ekonomicznych więźbach dachowych.

 

Blacha trapezowa - wady i zalety
Cutler-Sisters
Blacha trapezowa - wady i zalety

 

Istotna wada blachy trapezowej

Choć blacha trapezowa ma wiele zalet, to nie jest zupełnie pozbawiona wad. Zasadniczą jest kiepska akustyczność tego materiału. Oznacza to, że w pomieszczeniach zlokalizowanych pod dachem będzie słyszalne uderzanie o blachę np. padającego na nią deszczu. Mankament ten można wprawdzie w pewnym stopniu wyeliminować poprzez solidną izolację z wełny mineralnej, ale jeśli na poddaszu zaplanowane są sypialnie, lepiej jest zastosować inny materiał pokryciowy (np. tradycyjną dachówkę).

Na jakich dachach warto stosować blachę trapezową?

Blacha trapezowa jako materiał pokryciowy ma dość szerokie zastosowanie. Jednak o ekonomiczności tego materiału można mówić zasadniczo tyko przy dużych i prostych połaciach dachowych. Blachą nie kryje się z reguły skomplikowanych dachów wielospadowych czy wzbogaconych licznymi lukarnami, ponieważ jest to nieopłacalne, a ponadto źle wygląda.

Blacha trapezowa nadaje się na dachy o dowolnym kącie nachylenia połaci, bo aż do 90˚. Stosując ją na dachach płaskich i niezbyt spadzistych, trzeba wykonać dodatkowe uszczelnienie pokrycia. Odrębna kwestią jest właściwa obróbka kosza dachowego (tzw. rynny dachowej). Nie może on być zbyt wąski, ponieważ wtedy nie będzie prawidłowo odbierał wody opadowej. Jeśli kosz ma 30 cm szerokości, odstęp pomiędzy krawędziami arkuszy blachy u zbiegu połaci nie może wynosić mniej niż 20 cm.

Dodatkowa zaleta blachy trapezowej – łatwy montaż pokrycia

O ile pokrycia blaszane płaskie wymagają stosowania podkładu w postaci sztywnego poszycia, o tyle blachę trapezową układa się na ruszcie z łat i kontrłat. W celu zapewnienia prawidłowej wentylacji dachu dobrze jest zastosować pod pokryciem specjalną membranę.

Arkusze blachy mocuje się do konstrukcji za pomocą długich (35 mm) wkrętów farmerskich (z gumowymi uszczelkami). Mocowanie to wykonuje się w dole fali. Natomiast do połączeń blacha-blacha (poszczególnych arkuszy z sobą) służą wkręty krótkie (20 mm). Te połączenia powinny znajdować się w górze fali. Zarówno odwrotny sposób połączeń, jak i stosowanie zwykłych wkrętów (bez gumowej uszczelki) to błędy wykonawcze dekarzy, których efektem jest nieszczelność pokrycia.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

  • Gość 2023-07-06T21:33:08.314Z

    Dzień dobry czy podbitą wchodzi w cenę kładzonego dachu.