Nylon dekarski i powłoki natryskowe

Jeden materiał na pokrycie dachu i hydroizolację fundamentów? Tak, to możliwe, są takie produkty. Należy do nich nylon dekarski i różne powłoki natryskowe. Co to są za materiały i jak jeszcze można je wykorzystać?

Powłoki natryskowe i nylon dekarski są łatwe i szybkie w użyciu, a także uniwersalne. Nadają się na różne powierzchnie i mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Wykonuje się z nich hydroizolacje – zarówno poziome jak i pionowe, a także pokrycia dachów. Tworzą szczelne, bezszwowe, elastyczne i trwałe powłoki. Łatwo izoluje się nimi trudne miejsca i konstrukcje o skomplikowanym kształcie. Nakłada się je na zimno. Jakie jeszcze mają właściwości i na jakie powierzchnie można je stosować?

Nylon dekarski nadaje się do renowacji starych pokryć, których nie trzeba usuwać, jeśli dobrze przylegają do podłoża
Nylon dekarski nadaje się do renowacji starych pokryć, których nie trzeba usuwać, jeśli dobrze przylegają do podłoża

Nylon dekarski – nie tylko na dach

Nylon dekarski ma wiele zastosowań. Wykonuje się z niego pokrycia nowych dachów, na których skutecznie zastępuje blachę i materiały bitumiczne. Nadaje się także do renowacji starych pokryć, których nie trzeba usuwać, jeśli dobrze przylegają do podłoża. Dobrze uszczelnia trudne miejsca. Łatwo go nałożyć na dach z dużą ilością dodatkowych elementów typu kominy, świetliki, wpusty dachowe, instalacje. Z nylonu dekarskiego wykonuje się także hydroizolacje pionowe i poziome balkonów, tarasów, fundamentów, zbiorników wodnych, szamb. Może być stosowany na różne powierzchnie (po wcześniejszym ich przygotowaniu) z betonu, papy, blachy, eternitu, folii dachowej. Nylon dekarski nakłada się wałkiem lub pędzlem. Schnie bardzo szybko. Tworzy powłokę odporną na wodę, niskie i wysokie temperatury, promieniowanie UV i uszkodzenia mechaniczne.

Powłoki natryskowe i nylon dekarski są łatwe i szybkie w użyciu, a także uniwersalne. Tworzą szczelne, bezszwowe, elastyczne i trwałe powierzchnie. Łatwo izoluje się nimi trudne miejsca i konstrukcje o skomplikowanym kształcie.

Powłoki natryskowe – nie tylko na hydroizolację

Powłoki natryskowe to produkty nakładane metodą natrysku, chociaż można je też nanosić ręcznie za pomocą szczotek dekarskich lub rakli gumowych. Są to materiały jedno- i wieloskładnikowe. Nadają się na pokrycia dachów i hydroizolacje. Wśród tych produktów wyróżnia się m.in. cienko- i grubowarstwowe powłoki bitumiczne.

Cienkowarstwowe powłoki bitumiczne (płynne lub półpłynne emulsje asfaltowe) nadają się na pokrycia nowych dachów, izolacje przeciwwilgociowe dachów zielonych, żwirowych, tarasów, fundamentów. Tymi bezrozpuszczalnikowymi można przyklejać styropian. Wykorzystuje się je także do remontu dachów krytych papą. Nadają się na wiele powierzchni m.in.: blachę, beton, papę asfaltową, styropian, wełnę mineralną, spienione szkło. Niektóre można nakładać również na wilgotne podłoża. Nanosi się je warstwowo, w drugą warstwę zazwyczaj wkłada się tkaninę zbrojącą. Szybko schną, kolejną warstwę można kłaść zazwyczaj już po kilkunastu godzinach. Jeśli mają stanowić ostatnią warstwę, np. pokrycie dachu, wykańcza się je powłoką, która chroni przed promieniowaniem UV i zwiększa trwałość.

Powłoki natryskowe nadają się m.in. na pokrycia dachów i hydroizolacje tarasów czy fundamentów.

Z grubowarstwowych powłok bitumicznych (tzw. mas KMB) wykonuje się pionowe i poziome izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne. Dobrze spisują się w trudnych miejscach, np. przy przejściach rur instalacyjnych, dylatacjach, na połączeniach ścian z ławą fundamentową. Można je nakładać na podłoża mineralne, również wilgotne, takie jak: ceramika, beton, żelbet, beton komórkowy, silikaty, tynk cementowy, cementowo-wapienny. Nadają się również na stare, dobrze przylegające do podłoża, powłoki bitumiczne. Masy jednoskładnikowe stają się odporne na wodę dopiero po wyschnięciu, z kolei dwuskładnikowe swoje właściwości osiągną nawet bez dostępu powietrza.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.