Rodzaje podkładów do pokryć dachowych

Dach jest nie tylko niezwykle ważną częścią każdego domu, ale też bardzo złożoną. Więźba dachowa tworzy konstrukcję dachu i nadaje mu formę, pokrycie dachowe zabezpiecza wnętrze przed czynnikami zewnętrznymi i jest najbardziej widoczne i efektowne. Nie można pominąć pewnych ważnych elementów, jakimi są podkłady do pokryć dachowych.

Jakie są rodzaje podkładów pod pokrycia dachowe?
Marley
Jakie są rodzaje podkładów pod pokrycia dachowe?

Nie można zapominać o pewnych nierzucających się w oczy, niewidocznych elementach, bez których całość dachu nie mogłaby prawidłowo funkcjonować. Do tych ważnych ale skromnych elementów należy znajdujący się pod dachówką, blachą, czy innym pokryciem – podkład.

Jakie są rodzaje podkładów pod pokrycia dachowe?

Zanim na dachu pojawi się końcowy element w postaci różnego rodzaju pokrycia, układany jest zwykle jeden z dwóch rodzajów podkładów.

1. Pełne deskowanie

Na krokwiach zostają przybite deski albo płyty drewnopochodne OSB (płyta o wiórach orientowanych) albo MFP (płyta o wiórach ułożonych w różnych kierunkach). Aby deski nie wichrowały się i tworzyły równą powierzchnię, nie powinny być zbyt szerokie (ok. 15 cm). Deski są zwykle z drewna gatunków iglastych (sosna, świerk, jodła), ponieważ ze względu na zawartość żywicy wykazują dużą trwałość.

Wykonując podkład w formie deskowania można wybierać dwie opcje:

  • deska + papa
  • deska + membrana dachowa

Membrany dachowe izolują dach przed wilgocią, a jednocześnie są paroprzepuszczalne, co pozwala na „oddychanie” dachu. Stosowane są folie wysokoparoprzepuszczalne oraz folie niskoparoprzepuszczalne. Te pierwsze pozwalają na swobodne wydostawanie się pary wodnej na zewnątrz spod dachu.

Jaką rolę pełni podkład pod pokrycie dachowe?
Jaką rolę pełni podkład pod pokrycie dachowe?

2. Ołacenie

W tym wypadku równolegle do krokwi przybija się kontrłaty, a łaty prostopadle do nich. Są to listwy o wymiarach 2,5 cm x 4 cm do 5 cm x 5 cm. Zanim zostaną położone kontrłaty, układa się warstwę membrany, czyli wielowarstwowej folii o dużej paroprzepuszczalności.

Jaką rolę pełni podkład pod pokrycie dachowe?

Do głównych zadań tego elementu konstrukcji dachowej można zaliczyć:

1. Usztywnienie konstrukcji dachu

Za pośrednictwem podkładu ciężar pokrycia jest przenoszony na więźbę dachową. Podkład stanowi dla pokrycia oparcie, łącząc jednocześnie ze sobą wiązary. Dużą sztywność zapewniają deski, a jeszcze większą duże arkusze płyt drewnopochodnych. Konstrukcja złożona z łat i kontrłat wykazuje mniejszą sztywność. Wszelkie zmiany rodzaju pokrycia dachowego albo sposobu jego układania powinny być zatwierdzone przez projektanta.

Jaką rolę pełni podkład pod pokrycie dachowe?
Classic Mouldings
Jaką rolę pełni podkład pod pokrycie dachowe?

2. Oparcie dla pokrycia dachowego

Niektóre rodzaje pokryć dachowych, jak dachówka, blachodachówka i blacha trapezowa, wykazują znaczną sztywność i pełne deskowanie jest dla nich zbędne, w zupełności wystarczy ołacenie. W przypadku płaskiej blachy albo gontów papowych trzeba przygotować podkład sztywny, chociaż z kilkucentymetrowymi odstępami między deskami. Pod gonty o papę na pokrycie dachu daje się podkład równy i pełny, najlepiej duże płyty drewnopochodne.

W przypadku innych pokryć wystarczające może być oparcie na konstrukcji łat i kontrłat. Nawiasem mówiąc, podkład z desek albo płyt drewnopochodnych można zastosować także wtedy, gdy nie jest to konieczne, ale wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami materiałów i robocizny.

3. Bariera dla wody deszczowej

Na skutek podwiewania deszczu przez silny wiatr pewna ilość wody zawsze może przedostać się pod pokrycie dachowe. Można powiedzieć, że żadne pokrycie nie jest całkowicie szczelne. Małe dachówki ceramiczne na pewno łatwiej przepuszczą deszcz niż duże płyty blachodachówki. Również kąt nachylenia ma wpływ na szczelność pokrycia: stromy dach, duży kąt pochylenia połaci dachowych, ułatwia spływ wody. Podkład stanowi rodzaj drugiego pokrycia, które zabezpiecza więźbę dachową i poddasze przed deszczem.

Największą szczelność wykazuje podkład w formie papy na deskowaniu. Stosowany jest przy dachach płaskich, o nachyleniu mniejszym niż 12°. Mniejszej szczelności można oczekiwać folii sklejanej na zakładach.

Wykonanie podkładu o większej szczelności niż wymagana nie jest błędem; w przypadku dachu o skomplikowanej formie można podkład na sztywnym poszyciu nawet polecić.

4. Przepuszczanie pary wodnej z poddasza

Membrany dachowe chronią konstrukcję dachu przed wilgocią z zewnątrz, ale przede wszystkim umożliwiają przepuszczanie pary wodnej z wnętrza budynku.

Folie dachowe do podkładu nie są pokryciem dachu

Chociaż okres odporności folii na promieniowanie UV wynosi kilka miesięcy, właściwe pokrycie dachowe należy układać bez zwłoki. Wystawienie folii na światło powoduje jej osłabienie, a przecież jej wytrzymałość powinna wystarczyć na wiele lat.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.