Bujna zieleń dla niecierpliwych

Tworzenie ogrodu wymaga czasu. Na oczekiwane rezultaty, zbliżone do projektowanych założeń, zazwyczaj czeka się kilka lat. Tymczasem chciałoby się, żeby czas oczekiwania był znacznie krótszy. Niecierpliwi ogrodnicy amatorzy powinni postawić na rośliny szybko rosnące.

Zielony ogród już, teraz, natychmiast, od razu po wprowadzeniu się do nowego domu – to marzenie wielu inwestorów. Tymczasem rośliny wymagają czasu, by pięknie wyrosnąć. Jeśli ogrodnikom nie wystarcza cierpliwości, aby zaczekać na to, aż ogród zapełni się bujną zielenią, mogą przyspieszyć ten proces. Jedna z opcji polega na zasadzeniu dorodnych, dużych krzewów i drzew, to rozwiązanie należy jendak do bardziej kosztownych. Warto więc wziąć pod uwagę wybór gatunków, które charakteryzują się szybkim tempem wzrostu. Należą do nich zarówno kwiaty jednoroczne i byliny, jak i drzewa, krzewy oraz pnącza. Wybór roślin szybko rosnących jest niemały.

W ogrodzie prędzej się zazieleni, jeśli zasadzimy w nim drzewa i krzewy szybko rosnące
W ogrodzie prędzej się zazieleni, jeśli zasadzimy w nim drzewa i krzewy szybko rosnące
W niewielkim ogrodzie wystarczy zasadzić zaledwie kilka szybko rosnących krzewów, drzewa lepiej ograniczyć albo wybrać takie, które rosną powoli i nie osiągają znacznych rozmiarów, trzeba bowiem pamiętać, że gatunki szybko rosnące już po kilku latach osiągną niemałe rozmiary, nie warto więc przesadzać z ich liczbą. W ogrodzie o większej powierzchni można bardziej zaszaleć; drzewa wyznaczą w nim najważniejsze ramy i zapewnią cenny cień. Uzupełnią je piękne krzewy i rośliny jednoroczne, a uroku całości dodadzą rosnące na kratkach i pergolach pnącza. Dobierając rośliny, warto wziąć pod uwagę ich walory dekoracyjne – zabarwienie liści, kwiaty. Do szybko rosnących drzew liściastych zaliczają się m.in.: brzoza, jarząb pospolity i szwedzki, jesion pensylwański, dąb czerwony, sosna wejmutka, świerk serbski, czeremcha pospolita i sporo rodzajów topoli. Równie wiele gatunków znajdziemy wśród krzewów liściastych. Dekoracyjnym kwieciem zachwyca forsycja pośrednia, jaśminowiec i tamaryszek. Zimą pięknie prezentuje się dereń biały i dereń rozłogowy. Z krzewów liściastych można także uformować żywopłot. Do tego celu doskonale nadaje się ligustr pospolity, pęcherznica kalinolistna i porzeczka alpejska.

Szybko rosną również niektóre rośliny iglaste – zarówno drzewa jak i krzewy. Do tego są zielone przez cały rok. Chętnie są wykorzystywane do tworzenia wszelkich przegród, zwłaszcza żywopłotów. Do najpopularniejszych iglaków należą żywotniki, jałowiec skalny i chiński. Drzewa iglaste charakteryzujące się szybkim wzrostem to przede wszystkim sosna wejmutka, świerk serbski, syberyjski oraz modrzewie. Na osiągnięcie ostatecznego efektu niemały wpływ mają rośliny jednoroczne, których cykl życia jest krótki, co jednak rekompensują szybkim tempem wzrostu i obfitym kwieciem. Ich zaletą jest także to, że pozwalają na stałe odświeżanie aranżacji ogrodu. Ściany altan i budynków z kolei mogą ozdobić kratki z pnączami: jednorocznymi (fasolą ozdobną, wilcem purpurowym, kobeą pnącą) i wieloletnimi (bluszczem pospolitym, glicynią kwiecistą, hortensją pnącą, wiciokrzewem oraz powojnikami botanicznymi i wielokwiatowymi).

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.