Sposoby na mały ogród

Zagospodarowanie małej działki to wyzwanie. Na ograniczonej przestrzeni każdy szczegół jest ważny, a wszelkie niedociągnięcia stają się z miejsca widoczne. Planując ogródek, najpierw należy dokładnie określić oczekiwania, jakie ma on spełnić.

Nawet w najmniejszym ogródku można stworzyć przyjemny azyl na świeżym powietrzu. Architekci krajobrazu potrafią wyczarować prawdziwe cuda nawet w miejscach, które na pierwszy rzut bardziej przypominają taras niż namiastkę ogrodu.

Najważniejsza zasada, którą warto kierować się podczas planowania niewielkiego ogrodu, jest związana z zachowaniem umiaru. W małym ogrodzie lepiej sprawdzi się prostota.

Planując mały ogród bez wsparcia specjalisty, też można odnieść sukces, do zadania trzeba jednak podejść z głową i poświęcić mu odpowiednio dużo czasu. Pomyłki popełnione na tym etapie mogą okazać się niezwykle kosztowne do usunięcia – na przykład gdy po kilku latach okaże się, że zbyt dużych rozmiarów drzewo wymaga przesadzenia. W małym ogrodzie ważny jest każdy szczegół; to, co na dużej powierzchni jest niedostrzegalne, na niewielkiej działce staje się wyeksponowane.

W małym ogrodzie powinna królować prostota
W małym ogrodzie powinna królować prostota

Atrakcyjne ogrodzenie 

Jeżeli nasz mały ogródek sąsiaduje z naturalnym, niezagospodarowanym otoczeniem, warto odgrodzić je od siebie ażurowym płotem, który nie zamknie szczelnie przestrzeni, a pozostawi ją bardziej otwartą. Jeżeli jednak okolica nie jest specjalnie atrakcyjna i chcemy jak najlepiej odseparować się od sąsiadów, to istnieje pokusa, żeby ogrodzenie było zwarte i dokładnie otaczało przydomowy ogródek. Przy takim płocie warto posadzić krzewy lub pnącza, które nieco zatrą tę granicę - sprawią, ze stanie się mniej widoczna.

Małe jest piękne

Najważniejsza zasada, którą warto kierować się podczas planowania niewielkiego ogrodu, jest związana z zachowaniem umiaru. W małym ogrodzie lepiej sprawdzi się prostota. Nadmiar nie jest wskazany; zasadzenie zbyt wiele różnych roślin może sprawić, że zabieg odniesie odwrotny skutek – ogród wyda się mniejszy niż jest w rzeczywistości. Warto przy tym postawić na iglaki oraz rośliny o atrakcyjnych liściach, które dobrze prezentują się przez cały sezon.

Ścieżki i murki

Na ograniczonym terenie dobrze wypadają ścieżki o nieregularnych kształtach, które przyczyniają się do optycznego powiększenia ogrodu. Interesująco prezentują się także niewielkie kamienne murki, które mogą wyznaczać poszczególne strefy i jednocześnie uatrakcyjniać otoczenie.

Program do projektowania ogrodu

Projektując przydomowy ogród, można skorzystać z darmowych programów, które ułatwiają dobór odpowiednich roślin. Niektóre z nich pozwalają również na przedstawienie ogrodu w poszczególnych porach roku oraz po upływie kilku czy kilkunastu lat.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.