Marzec w ogrodzie, czyli pielęgnacja ogrodu po zimie
Choć w marcu pogoda jest jeszcze kapryśna, warto już teraz pomyśleć o rozpoczęciu prac w ogrodzie. Wiosna zbliża się bowiem wielkimi krokami, dlatego należy odpowiednio przygotować rośliny do nowego okresu wegetacji. Jakie prace ogrodowe powinniśmy wykonać już teraz?
Trawnik
Trawnik po zimie nie wygląda zbyt estetycznie, dlatego należy mu poświęcić sporo pracy. Kiedy śnieg stopnieje, a temperatura się unormuje, warto rozpocząć prace pielęgnacyjne. Pierwszą rzeczą będzie usunięcie zalegających śmieci, liści, gałęzi oraz suchej trawy. Najlepiej będzie zrobić to przy pomocy grabi. Jeśli w ogrodzie znajdują się kretowiska, konieczne będzie wypłoszenie szkodników, zasypanie dziur i wyrównanie terenu. Następnym krokiem będzie
napowietrzenie trawnika poprzez nakłuwanie darni oraz nawożenie. Do tej ostatniej czynności będziemy potrzebować specjalnego nawozu do trawników, mocznika, soli amonowej lub azofoski. Następnie powierzchnia trawnika powinna zostać wyrównana, a kępy traw dociśnięte do podłoża. Po uzupełnieniu zagłębień w trawniku ziemią, ubytki powinny być obsiane nasionami trawy. Nasiona nie będą wymywane przez deszcz, jeśli ułożymy cienką warstwę ziemi.Drzewa i krzewy
Gdy temperatura będzie dodatnia i nie będą zapowiadane przymrozki, możemy zdjąć osłony z drzew i krzewów. To odpowiedni moment na sadzenie nowych drzew liściastych, drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Możemy także zająć się formowaniem posadzonych w poprzednich latach żywopłotów, przycinając boczne pędy i skracając szczytowe przyrosty. Należy jednak poczekać do zakończenia kwitnienia z przycinaniem roślin kwitnących wiosną.
Nie możemy zapomnieć także o nawożeniu. Kompostem lub nawozem powinniśmy zasilić drzewa i krzewy. Rozwój chwastów ograniczy rozrzucona kora pod roślinami iglastymi.
Rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny
Jeśli temperatura za oknem ustabilizuje się i nie będzie przymrozków, możemy zdjąć z roślin osłony. Żeby rośliny mogły przyzwyczaić się do nowych warunków, należy to robić stopniowo. Pielęgnację powinniśmy rozpocząć od usunięcia uschniętych liści i części roślin, trzeba jednak uważać, by nie uszkodzić pączków i młodych pędów. Po rozmarznięciu ziemi można posadzić nowe rośliny. W tym celu trzeba usunąć chwasty, zastosować nawóz mineralny lub kompost, przekopać ziemię i wyrównać podłoże. Marzec jest dobrym miesiącem do wysiewu roślin jednorocznych. Należy to zrobić w niewielkich pojemniczkach, umieszczając je w ciepłym pomieszczeniu. Gdy rośliny wykiełkują i podrosną, można je wysadzić w ogrodzie. Byliny należy nawozić płynnym nawozem wieloskładnikowym. Pod koniec miesiąca można rozmnażać przez podział byliny kwitnące latem i jesienią. Marzec jest też dobrym momentem na wysiew tzw. roślin polnych.
Warzywa
W marcu można pomyśleć o wysiewie niektórych warzyw i ziół. Gdy temperatura przekroczy 5°C, można rozpocząć wysiewanie do gruntu. Nie należy jednak tego robić bezpośrednio po nawożeniu. Grządkę w ogródku warzywnym przed wysiewem wystarczy lekko spulchnić. Zacznijmy od warzyw wytrzymałych na niższą temperaturę, na przykład od marchwi, grochu, rzodkiewki, szpinaku czy pietruszki. By zapewnić nasionom ochronę przed spadkami temperatury, warto grządki przykryć włókniną. Niezbędne będzie także regularne nawadnianie roślin uprawianych w ogródku warzywnym. Wraz z pojawieniem się pierwszych plonów należy zadbać o odchwaszczenie.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.