Ogrzewanie podłogowe gazowe: wady i zalety
W przypadku ogrzewania podłogowego bardzo istotny wpływ na wysokość kosztów energii cieplnej odgrywa nie tylko system grzewczy, ale przede wszystkim rodzaj generatora ciepła. Czy kocioł gazowy stanowi dobrą kombinację z ogrzewaniem podłogowym? Jakie są wady i zalety tego rodzaju ogrzewania? Odpowiadamy.
Na wstępie dobrze będzie wyjaśnić, że mówiąc o „ogrzewaniu podłogowym gazowym”, nie mamy na myśli jakiegoś gazowego wymiennika ciepła w ogrzewaniu powierzchniowym, ale tylko źródło ciepła w formie gazu ziemnego z sieci albo płynnego z przydomowego zbiornika.
Ogrzewanie powierzchniowe – jak to działa?
Ogrzewanie podłogowe zapewnia wysoki komfort mieszkania i jest chętnie wybierane przez właścicieli nowych domów, jak i remontowanych starszych budynków. System grzewczy opiera się na ułożonym w podłodze pomieszczenia rurociągu wypełnionym wodą. Pompa wymusza przepływ podgrzanej w kotle wody przez układ rur. Te oddają ciepło podłodze i ogrzewają powietrze w pomieszczeniu.
Inaczej niż w zwykłych grzejnikach ściennych, ogrzewanie podłogowe jest systemem niskotemperaturowym. To oznacza, że radzi sobie z niskimi temperaturami zasilania rzędu 35°C, podczas gdy zwykłe grzejniki pracują z wodą podgrzaną do ok. 65°C. Decydując się na ogrzewanie podłogowe, trzeba zapewnić taki właśnie niskotemperaturowy obieg wody. Można to rozwiązać bezpośrednio w ustawieniach kotła, albo mieszając gorącą wodę z zimną dla uzyskania właściwej temperatury przed zasilaniem rurociągu w podłodze.
W przeciwieństwie do konwencjonalnych kaloryferów, ogrzewanie podłogowe przenosi ciepło w formie promieniowania, a nie konwekcji. Podobne do słonecznego promieniowanie przenika z ciepłej podłogi bezpośrednio w sprzęty i domowników, dając poczucie przyjemnej, ciepłej atmosfery. Na skutek specjalnej konstrukcji podłogowego systemu grzewczego trwa nieco dłużej, zanim ciepło przeniknie cale pomieszczenie. Pewna bezwładność cieplna jest naturalną cechą ogrzewania podłogowego i przejawia się w powolnej zmianie nastawionej temperatury. Nie da się tej niedogodności usunąć poprzez podwyższanie temperatury wody, ponieważ powierzchnia podłogi nie może być zbyt gorąca.
Szczególnie dużą bezwładność cieplną wykazują podłogi z rurociągiem ułożonym pod grubym jastrychem; cienka wykładzina podłogowa ma tej wady.
Kocioł gazowy do ogrzewania podłogowego – dobra kombinacja?
Nowoczesne ogrzewanie podłogowe pracuje przy szczególnie niskich temperaturach systemowych. Zwłaszcza w nowych, dobrze ocieplonych budynkach zapotrzebowanie na energię cieplną jest tak niskie, że możliwa jest bardzo niska temperatura obiegu. Odpowiednia izolacja termiczna umożliwia zastosowanie temperatury poniżej 30°C. Generatory ciepła dla ogrzewania podłogowego muszą więc wykazywać niewielką moc. Bardzo wydajne systemy grzewcze olejowe i gazowe są z reguły nieco przewymiarowane. To zależy naturalnie od lokalnych uwarunkowań i konkretnych powierzchni grzewczych.
Tam, gdzie wymagane są niewielkie moce grzewcze, z pełną mocą uwidaczniają się zalety kotła gazowego kondensacyjnego. Kotły kondensacyjne wykazują wysoką sprawność energetyczną, wykorzystując ciepło spalin, które w zwykłych piecach szło bezpowrotnie w komin. Zużycie gazu może być w takich kotłach niższe nawet o 20%.
Właśnie nowoczesne ogrzewanie podłogowe powinno bazować przede wszystkim na piecach gazowych kondensacyjnych, a nie zwykłych. Nawet mimo niewielkiego zapotrzebowania na energię grzewczą, zysk w dłuższej perspektywie może być zauważalny.
Planując ogrzewanie podłogowe z wysokowydajnym systemem gazowym należy się liczyć z instalacją odpowiedniego zbiornika buforowego, który gorącą wodę przygotuje i schłodzi do temperatury obiegu grzewczego. To powoduje dodatkowe koszty, które trzeba uwzględnić w ogólnych szacunkach. Różne bywają zarówno oferowane kotły gazowe, jak i właściwości konstrukcyjne poszczególnych budynków.
Ogrzewanie podłogowe gazowe – koszty
Jeśli chodzi o koszty nośnika energii cieplnej, można poczynić pewne kalkulacje. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytania:
- Jakie jest przewidywane zapotrzebowanie na paliwo przy założonej ilości ciepła w kWh?
- Jak będą się kształtować ceny gazu w przyszłości (prognozy)?
- Jak jest dostępność zaopatrzenia w gaz?
- Zakup albo dzierżawa zbiornika na gaz płynny, a może możliwość podłączenia do sieci gazu ziemnego?
Ogrzewanie podłogowe gazowe doskonale się sprawdza w kombinacji z panelami słonecznymi albo fotowoltaicznymi, wykorzystując odnawialne źródła energii.
Zalety i wady nowoczesnego ogrzewania podłogowego gazowego
Do najważniejszych zalet tego systemu należy:
- wysoki komfort cieplny dzięki przyjemnemu promieniowaniu ciepła;
- brak zawirowań powietrza typowego dla ogrzewania konwekcyjnego, co jest szczególnie korzystne dla alergików;
- duża powierzchnia grzewcza powiązana jest z niską temperatura obiegu;
- wysoka sprawność gazowych kotłów oraz niewielka emisja szkodliwych spalin;
- możliwość zastosowania różnych wykładzin podłogowych, jak drewno, laminat, dywan, winyl, korek i inne;
- wymiana starego kotła na nowoczesny kondensacyjny pozwala zaoszczędzić do 40% kosztów ogrzewania;
- nowoczesne ogrzewanie gazowe pracuje elastycznie, dostosowując moc do aktualnych potrzeb;
- kocioł gazowy zajmuje niewiele miejsca, a ogrzewanie podłogowe eliminuje zajmujące dużo przestrzeni tradycyjne grzejniki ścienne.
Do wad nowoczesnego ogrzewania gazowego można zaliczyć:
- wysokie koszty zakupu i montażu instalacji;
- konieczność kompleksowego remontu w starym budownictwie;
- znaczna bezwładność cieplna ogrzewania podłogowego;
- mało przydatne na podłogę są grube dywany;
- nie ma możliwości suszenia prania na grzejnikach;
- konieczne jest przyłączenie do sieci albo zakup zbiornika na gaz;
- uzależnienie od dostaw zagranicznego surowca, co wiąże się z niepewnością cen;
- trudność z dokonaniem zakupów na zapas po niskich cenach;
- gaz należy do paliw kopalnych o ograniczonych zasobach.
Zobacz również: Ogrzewanie kanałowe – na czym polega i kiedy się sprawdzi? Wady i zalety
Komentarze