Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu bloku – fakty i mity

Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu w bloku - jak je zaplanować? Jakie formalności trzeba spełnić: krok po kroku? Czy ogrzewanie podłogowe planować w całym mieszkaniu, czy tylko części? Wyjaśniamy!

 

Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu w bloku
Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu w bloku

 

Orzewanie podłogowe dawno już przestało być symbolem luksusu w domach jednorodzinnych. Brak zawieszonych na ścianach grzejników stał się standardem w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Instalacja ogrzewania podłogowego jest jednak możliwa również w bloku, czy domu wielorodzinnym. Odpada więc mit, jakoby ogrzewanie podłogowe można było zamontować wyłącznie w domu jednorodzinnym. Ten typ ogrzewania jest możliwy również w bloku, jednak poza kosztami inwestycji należy się liczyć z pewnymi formalnościami.

Zanim poczujemy w bloku ciepło pod stopami

Przed rozpoczęciem załatwiania jakichkolwiek formalności związanych z ogrzewaniem podłogowym w bloku dobrze jest na początek przeanalizować stan budynku, o którym mówimy. Jeśli blok nie został wyremontowany pod kątem poprawy termoizolacji ścian, a okna nadal pozostają nieszczelne, ogrzewanie podłogowe nie zapewni w mieszkaniu odpowiedniego komfortu cieplnego, a na pewno będzie generować koszty.

Ogrzewanie podłogowe: wodne lub elektryczne

Komfort chodzenia boso po ciepłej podłodze można uzyskać w bloku, instalując ogrzewanie podłogowe wodne albo elektryczne. Powierzchniowe ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Trudno wyobrazić sobie wodę przepływającą w systemie rur w podłodze o temperaturze odpowiedniej dla grzejników ściennych, czyli powiedzmy 60°C. W zupełności wystarczy, jeśli temperatura podłogi w łazience osiągnie 34°C, a w salonie, kuchni, czy pokoju dziecinnym 26-29°C. Nawiasem mówiąc, ciepło promieniujące z podłogi bardzo blisko głowy w sypialni może nie być zbyt przyjemne i w tym pomieszczeniu można pomyśleć o innej formie ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe wodne posiada dosyć dużą bezwładność, to znaczy ma długi czas nagrzewania i również długo oddaje ciepło do otoczenia. Zastosowanie nowoczesnych folii grzewczych, które emitują promieniowanie podczerwone ogrzewające bezpośrednio osoby i przedmioty w pomieszczeniu, a nie powietrze, działa prawie natychmiast po włączeniu.

Formalności urzędowe przy instalacji ogrzewania podłogowego

Jak wynika z interpretacji przepisów przez sądy, instalacja centralnego ogrzewania w bloku jest traktowana jako wspólna część tego budynku. To oznacza, że jakakolwiek zmiana dokonywana w tej instalacji wymaga uzyskania zgody zarządu spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej przy braku sprzeciwu któregokolwiek członka spółdzielni lub wspólnoty. Wszyscy współmieszkańcy bloku powinni więc zaakceptować plany remontowe jednego ze swoich sąsiadów.

Jeśli blok, czy budynek wielorodzinny posiada własny odrębny ciepłomierz i jest rozliczany indywidualnie ze zużycia ciepła, administracja nie utrudnia modernizacji ogrzewania w poszczególnych lokalach i zgoda na ogrzewanie podłogowe jest wydawana. W przypadku, gdy opłaty za ogrzewanie są naliczane ryczałtowo, wyliczenie jednostkowego zużycia energii cieplnej jest niemożliwe i pozostali lokatorzy mogą się sprzeciwiać indywidualnym zmianom.

 

Na ogrzewanie podłogowe można położyć także drewnianą podłogę
Na ogrzewanie podłogowe można położyć także drewnianą podłogę

 

Kwestie techiczne: czy ogrzewanie podłogowe jest możliwe w montażu?

Inną konieczną sprawą do załatwienia przed staraniem się o zgodę na montaż ogrzewania podłogowego w bloku jest ustalenie kwestii technicznych. Szczególnie w budynkach starszych zachodzi konieczność oceny wytrzymałości stropów. Każdy system ogrzewania podłogowego wymaga zastosowania odpowiedniej izolacji termicznej pod systemem rur albo pod folią grzewczą; ostatecznie chodzi nam o ogrzewania przestrzeni nad podłogą własnego mieszkania, a nie sufitu u sąsiadów z niższego piętra.

Poza grubością i masą warstwy izolacyjnej jeszcze większe znaczenie dla wytrzymałości stropu ma wylewka. Ogrzewanie podłogowe może być powiązane z różnego rodzaju wykładzinami podłogowymi. W tym momencie możemy odrzucić kolejny mit, że na ogrzewanie podłogowe można kłaść tylko płytki ceramiczne. W rzeczywistości ten typ ogrzewania może być powiązany nawet z posadzką z żywicy epoksydowej, co daje dodatkowe możliwości urządzania wnętrza.

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Płytki ceramiczne sprawdzają się doskonale w kuchni, łazience albo na korytarzu, ale nie ma potrzeby, aby wykładać nimi podłogę w salonie albo pokoju dla dzieci. Znacznie efektowniej i przytulniej na ogrzewanej podłodze będzie wyglądało drewno, panele albo nawet żywica epoksydowa.

Żadna wykładzina podłogowa (z żywicą epoksydową włącznie) nie może być układana bezpośrednio na elementach grzewczych. Z tego względu warstwa zabudowy tych elementów będzie stanowiła znaczące dodatkowe obciążenie stropu. Ta warstwa powiększona o grubość wylewki nie pozostanie też bez wpływu na wysokość mieszkania. W przypadku niskich mieszkań w bloku korzystny będzie wybór folii grzewczej, która odznacza się minimalną grubością.

Ogrzewanie podłogowe w całym mieszkaniu, czy tylko w części?

Jeżeli formalności zostały załatwione i zgoda na instalację ogrzewania podłogowego w mieszkaniu w bloku wydana, można wyjaśnić sobie kolejny mit o tym, że na ogrzewanej podłodze nie mogą stać duże meble. Z pewnością nie montuje się elementów grzewczych pod ciągiem szaf, wanną, czy kabiną prysznicową. Nie ma natomiast przeszkód, aby wybrać meble na nóżkach, które pozwolą na swobodną cyrkulację ogrzanego powietrza.

Komentarze

  • Asia 2023-03-15T14:28:16.438Z

    A jak wygląda temat wygrzewania posadzki w bloku gdzie jest centralne ogrzewanie z sieci i nie ma się wpływu na temperaturę wody w obiegu?

    • mar 2023-10-31T15:45:16.238Z

      Musisz zastosować mieszalnik. Mieszasz ciepłą i zimną wodę tak aby osiągnęła ok. 30 stopni w rurkach do podłogówki.

    • Przemek 2021-04-06T16:41:17Z

      Mnie z kolei ciekawi temat paneli na ogrzewaniu podłogowym. Czy są specjalne panele? Czy lepiej kupić laminowane, czy winylowe?