Wodne ogrzewanie podłogowe – 5 najczęstszych błędów

Wodne ogrzewanie podłogowe cieszy się współcześnie niemałą popularnością. Jakie błędy najczęściej popełniamy na etapie instalacji? Przeczytajcie.

Przy instalacji wodnego ogrzewania podłogowego można popełnić wiele błędów
Przy instalacji wodnego ogrzewania podłogowego można popełnić wiele błędów

Wodne ogrzewanie podłogowe – jak działa?

W przypadku ogrzewania podłogowego ciepło unosi się z podłogi do góry i odbija od ścian i sufitu. Dzięki temu temperatura w pomieszczeniu może być utrzymywana na niższym poziomie niż przy zwykłych kaloryferach. Te potrzebują wody przepływającej podgrzanej do 50-60 stopni Celsjusza, podczas gdy ogrzewanie podłogowe zadowala się zaledwie 35 stopni Celsjusza. To nie tylko oszczędza energię cieplną, ale również i pieniądze. Słaba cyrkulacja powietrza nie wzbija w powietrze tumanów pyłu, co pozytywnie wpływa na samopoczucie alergików.

Instalacja ogrzewania podłogowego – 5 najczęstszych błędów

Poniżej przedstawiamy 5 najczęściej popełnianych błędów na etapie instalacji wodnego ogrzewania podłogowego.

1. Zbyt duże odstępy między przewodami

Jeżeli brakuje wyliczeń zapotrzebowania na moc cieplną pomieszczeń albo są one ignorowane, układanie instalacji może przebiegać z zastosowaniem zbyt dużych odległości. W rezultacie pomieszczenie nie zostanie odpowiednio ogrzane, temperatura wyjściowa wody musi być zwiększona, a przez to spada wydajność całej instalacji. Poza tym maleje komfort mieszkania, ponieważ nie istnieje równomierne podgrzewanie podłogi. Odległości między rurkami nie powinny być więc zbyt duże.

2. Brak zdefiniowanych stref brzegowych

W tak zwanych strefach brzegowych, czyli na obszarach podłogi przy ścianach zewnętrznych albo przed drzwiami tarasowymi, odczuwanie ciepła jest inne niż na środku pokoju. Wpływają na to niższe temperatury obszarów przyległych. Aby wyrównać te różnice, trzeba uzyskać lokalnie większe podgrzewanie, co da się wykonać poprzez zmniejszenie odstępów między rurami.

3. Wybór nieodpowiedniego rozdzielacza

Częstym błędem podczas instalowania ogrzewania podłogowego jest zły wybór rozdzielacza. Do dokładnego i zgodnego z założeniami działania instalacji potrzebna jest hydrauliczna regulacja wszystkich obwodów. Można to osiągnąć dzięki specjalnym miernikom przepływowym oraz zaworom regulacyjnym, w które wyposażone są te rozdzielacze. Kolejnym ważnym czynnikiem jest możliwość ustawienia ogrzewania na zasadzie regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Rozdzielacz, który nie będzie współpracować z czujnikami temperatury, sprawi, że precyzyjne hydrauliczne ustawienia będą niemożliwe. W rezultacie nastąpi niesterowalne działanie całej instalacji.

4. Zbyt długie obwody grzewcze albo zbyt duże różnice długości

Jeżeli poszczególne obwody grzewcze są zbyt długie albo występuje między nimi znaczna różnica długości, to mogą pojawić się problemy hydrauliczne. Poza tym zbyt długie obwody prowadzą do nadmiernego chłodzenia wody między zasilaniem i powrotem. Należy więc zwrócić uwagę, aby układać obwody możliwie równej długości i nie przekraczać maksymalnej dopuszczalnej długości. To ułatwi uzyskanie równowagi w układzie hydraulicznym.

5. Niewłaściwa średnica rury

Nie jest dobrym pomysłem wykorzystywanie resztek rur o różnych wymiarach. Ma to wpływ na pracę całego układu. Zła średnica rury zmienia prędkość przepływu wody, wielkość przepływu czynnika grzewczego i ostatecznie ilość oddanego ciepła. Wszelkie uprzednie wyliczenia dotyczące równowagi hydraulicznej, zapotrzebowania pomieszczeń na energię cieplną albo ustawienia kotła centralnego ogrzewania mogą się okazać nieaktualne. Należy więc trzymać się ściśle wytycznych zawartych w projekcie. Zakładanie instalacji ogrzewania podłogowego wyłącznie na podstawie doświadczenia własnego, co zdarza się często przy budowie domu jednorodzinnego albo podczas remontu, jest zawsze niedokładne i obciążone ryzykiem niepowodzenia.

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego a nakładanie wylewki podłogowej

Ważnym punktem wykonania instalacji ogrzewania podłogowego, który wymaga szczególnej uwagi, jest nakładanie tzw. szlichty albo jastrychy. Należy podczas tej operacji absolutnie unikać stosowania narzędzi, które mogłyby w jakikolwiek sposób uszkodzić ułożone rury albo warstwę izolacyjną. Zaleca się przed nakładaniem wylewki wypełnić rury wodą pod wymaganym ciśnieniem. Umożliwi to szybką lokalizację ewentualnego uszkodzenia rury, zanim wylewka będzie gotowa.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.