Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe a kocioł kondensacyjny

Współcześnie zastosowanie kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła oraz urządzeń solarnych nabiera coraz większego znaczenia. Dlaczego kombinacja pompy ciepła i ogrzewania podłogowego ma sens? Czy trzeba mieć ogrzewanie podłogowe, aby używać pompy ciepła? Jak funkcjonuje ogrzewanie podłogowe? Przeczytajcie nasz artykuł, aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania.

 

Technika kondensacyjna jest uważana za ekonomiczną i przyjazną środowisku.
Technika kondensacyjna jest uważana za ekonomiczną i przyjazną środowisku

 

W budownictwie jednorodzinnym standardem staje się dzisiaj dom niskoenergetyczny, nazywany też domem energooszczędnym. Zapotrzebowanie na energię cieplną w takim domu kształtuje się na poziomie 30-60 kWh/m2·rok, podczas gdy budynek tradycyjny wymaga 90-120 kWh/m2·rok.

Idealnym partnerem do wykorzystania przyjaznej dla środowiska techniki w systemach grzewczych budynków jest ogrzewanie podłogowe ciepłą wodą. Podstawą ku temu są niskie temperatury obiegu działające na dużych powierzchniach. Ogrzewanie podłogowe, ale również ścienne, jest stworzone do zastosowania ogrzewania niskotemperaturowego. Dzięki innowacyjnym technikom można dzisiaj optymalnie wykorzystać energię otrzymaną w przyjaznych środowisku urządzeniach.

Ogrzewanie podłogowe gospodaruje ciepłem bardzo ekonomicznie, a jednocześnie poprzez promieniowanie cieplne zapewnia przyjemny komfort mieszkania. Efekt oszczędności ogrzewania podłogowego można wzmocnić, łącząc "podłogówkę" z kotłem kondensacyjnym. Doskonałe efekty daje również połączenie ogrzewania powierzchniowego z energią solarną albo z pompami ciepła. Niewielka różnica między temperaturą źródła ciepła i systemu grzewczego wskazuje pompę ciepła jako urządzenie doskonale pasujące do nowoczesnego ogrzewania podłogowego.

Kombinacja pompy ciepła i ogrzewania podłogowego

Pompy ciepła są szczególnie często stosowane razem z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ niskie temperatury obiegu wody w takich systemach grzewczych podnoszą sprawność pomp. Poza tym ogrzewanie podłogowe nie wykazuje jakichś specjalnych wymogów do zastosowania pompy ciepła. Decydując się na kombinację pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym, można poprzez staranne zaplanowanie tego ogrzewania zwiększyć sprawność pompy ciepła.

Dlaczego kombinacja pompy ciepła i ogrzewania podłogowego ma sens?

Pompa ciepła powietrze-woda pracuje przy niskich temperaturach obiegu zdecydowanie wydajniej. Kiedy różnica temperatur między temperaturą otoczenia i temperaturą obiegu jest niewielka, pompa musi zapewnić mniejszą moc grzewczą. Ponieważ ogrzewanie podłogowe działa najczęściej przy temperaturze obiegu około 35 stopni Celsjusza, to kombinacja pompy ciepła i ogrzewania powierzchniowego jest idealna. W takim układzie pompa wykazuje bardzo korzystne wskaźniki w skali roku.

Tworząc kombinację powietrznej pompy ciepła i ogrzewania podłogowego, można swój dom wydajnie chłodzić latem. Zamiast odbierać ciepło z powietrza, pompa ciepła odwraca po prostu kierunek pracy i wykorzystuje ciepło powietrza znajdującego się w mieszkaniu. Jedynym warunkiem jest zakup pompy ciepła z funkcją chłodzenia, co wynika z pewnych zmian konstrukcyjnych.

Czy trzeba mieć ogrzewanie podłogowe, aby używać pompy ciepła?

W nowo budowanych domach ogrzewanie podłogowe staje się standardem. W starszym budownictwie natomiast występują przeważnie kaloryfery i powstaje wówczas pytanie, czy pompa ciepła bez ogrzewania podłogowego również może wydajnie pracować?

Zasadniczo można pompę ciepła połączyć również z systemem grzejników. Warunkiem jest jednak spełnianie przez dom wysokich standardów izolacji termicznej. W praktyce okazuje się, że systemy grzewcze, które korzystają z temperatury obiegu wynoszącej ponad 50 stopni Celsjusza, nie mogą ekonomicznie współpracować z pompą ciepła powietrze-woda. Jeśli więc ktoś ma w domu kaloryfery, ale budynek jest dobrze ocieplony i ma niskie temperatury obiegu wody, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować pompę ciepła. Na wszelki wypadek dobrze jest jednak zasięgnąć w tej sprawie opinii fachowca.

Zasada funkcjonowania ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest tak zwanym ogrzewaniem powierzchniowym. Podczas gdy kaloryfery oddają ciepło otoczeniu w sposób miejscowy, ogrzewanie powierzchniowe wykorzystuje w tym celu całą podłogę. Ponieważ ciepło jest przekazywane przez powierzchnię podłogi wielokrotnie większą od powierzchni klasycznych kaloryferów, to temperatura wody może być odpowiednio niższa. Aby podłoga nagrzewała się i oddawała ciepło, po jej powierzchnią układane są rury, przez które przepływa podgrzana woda. Oprócz wodnego ogrzewania podłogowego stosowane jest ogrzewanie podłogowe elektryczne. Pod wykładziną montowane są wtedy folie albo maty grzewcze.

Ogrzewanie podłogowe działa w znacznym stopniu na zasadzie promieniowania cieplnego, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniu może zostać obniżona o 1-2 stopnie Celsjusza bez negatywnego wpływu na komfort ciepła. A to z kolei pozwala na oszczędność energii cieplnej rzędu 6-12%.

 

Czy trzeba mieć ogrzewanie podłogowe, aby używać pompy ciepła?
Czy trzeba mieć ogrzewanie podłogowe, aby używać pompy ciepła?

Ogrzewanie podłogowe i kocioł kondensacyjny

Technika kondensacyjna jest uważana za ekonomiczną i przyjazną środowisku. Każdy, kto planuje nową instalację grzewczą albo wymianę starego kotła, zadaje sobie pytanie – jak działa kocioł kondensacyjny i kiedy opłaca się jego zakup?.

W przypadku kotłów tradycyjnych wykorzystuje się w rzeczywistości tylko część ciepła powstałego przy spalaniu paliwa. Reszta razem ze spalinami trafia bezpowrotnie do komina. Gorące spaliny zawierają ciepło, które można odzyskać i skierować do kotła grzewczego. Dokładnie tak robią kotły kondensacyjne. Gorące spaliny są celowo schładzane, przez co para wodna ulega skropleniu. Podczas kondensacji gorąca para wodna uwalnia energię, tak zwane ciepło kondensacji. Dzięki temu procesowi kotły kondensacyjne przekształcają energię zawartą w paliwie prawie w całości na energię cieplną.

Kocioł kondensacyjny jest opłacalny już z czysto technicznych względów. W porównaniu z kotłami konwencjonalnymi pracuje wyjątkowo wydajnie. W praktyce oznacza to niższe koszty ogrzewania przy tej samej ilości energii cieplnej. Jednocześnie kocioł kondensacyjny wnosi znaczący wkład w ochronę naturalnego środowiska. Mniejsze zużycie paliwa oznacza mianowicie mniejsze zanieczyszczenie atmosfery.

Często właściciele domów zmuszeni są wymieniać przestarzałe kotły grzewcze. Również w tym wypadku opłaca się zakup kotła kondensacyjnego. To, jakie koszty są związane z eksploatacją kotła kondensacyjnego, zależy od używanego opału. W praktyce najczęściej dotyczy to gazu ziemnego, gazu płynnego albo oleju opałowego.

Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym, co wielokrotnie podkreślaliśmy. Oznacza to w praktyce, że może współpracować z powodzeniem z kotłem kondensacyjnym pod warunkiem, że system grzewczy zostanie wyposażony w urządzenie mieszające; woda przepływająca przez rurociąg w podłodze musi mieć temperaturę rzędu 30 stopni Celsjusza.

Ogólnie biorąc, kocioł kondensacyjny współpracujący z odgrzewaniem podłogowym jest na dłuższą metę równie dobrym rozwiązaniem, jak pompa ciepła albo urządzenia solarne.

Przeczytaj również: Ogrzewanie kanałowe – na czym polega i kiedy się sprawdzi? Wady i zalety

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.