Garaż w bryle domu - zalety i wady

Garaż dobudowany do bryły budynku pozwoli w szybki sposób przejść do samochodu wprost z domu bez konieczności zabierania ze sobą parasola w deszczową pogodę. Dzięki połączeniu z budynkiem w łatwy sposób przeniesiemy także wszystkie zakupy z samochodu bezpośrednio do kuchni.

Garaż w bryle – wygodne rozwiązanie

Garaż dobudowany do bryły budynku i połączony z częścią mieszkalną pozwoli szybko przejść do samochodu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Takie rozwiązanie będzie korzystne zwłaszcza podczas deszczowej pogody oraz zimą, kiedy ominie nas codzienne zmiatanie śniegu z samochodu na mrozie. Jeśli zaś zapomnimy zabrać portfel z samochodu, możemy wrócić po niego nawet w kapciach. Dostęp do garażu bezpośrednio z mieszkania zadowoli także mężczyznę, który lubi majsterkować. W wolnej chwili będzie mógł przejść do garażu i oddać się swojej pasji, a kiedy nadejdzie pora obiadu, żona lub dzieci szybko zawołają go na posiłek. Jeżeli dodatkowo w pobliżu garażu usytuujemy spiżarnię, duże zakupy robione raz w tygodniu będzie można w łatwy sposób do niej przenieść.

Garaż w bryle budynku daje pełną wygodę
Garaż w bryle budynku daje pełną wygodę

Połączenie garażu z częścią mieszkalną

W przypadku garażu w bryle budynku oszczędzimy miejsce na działce, dzięki czemu będziemy sobie mogli pozwolić na większy ogród, który umożliwi gustowną aranżację. Garaż wbudowany w bryłę opiera się na tej samej konstrukcji oraz przykryty jest jednym dachem, co sprawi, że oszczędzimy na kosztach zakupu materiałów, które byłyby potrzebne w przypadku budowy garażu wolno stojącego.

Argumentem wysuwanym przez przeciwników łączenia garażu z częścią mieszkalną jest obawa przed przenoszeniem się zapachu spalin do części mieszkalnej oraz zakłócaniem ciszy domowej przez hałas silnika. Jeśli jednak zapewnimy odpowiednią wentylację garażu, ściany i stropy będą miały wymaganą izolację akustyczną i wstawimy szczelne przegrody oraz między częścią mieszkalną a garażem zlokalizujemy dodatkowe pomieszczenie, które zatrzyma zapachy spalin, nie powinniśmy się obawiać. Należy pamiętać, że wspólna ściana między nieogrzewanym garażem a częścią mieszkalną musi mieć parametry izolacyjne jak ściany zewnętrzne domu, by zapewnić utrzymanie ciepła w budynku.

Jakie powinny być wymiary garażu?

Minimalne wymiary wewnętrzne garażu jednostanowiskowego określone przepisami wynoszą 2,3 m x 5 m. Poza tym odległość od ściany do boku samochodu powinna wynosić przynajmniej 0,5 m. Odległość zaś od garażu do najbliższego okna nie może być mniejsza niż 1,5 m. Planując budowę garażu, warto pomyśleć o dodatkowym miejscu na narzędzia samochodowe. Przydadzą się zapewne półki, na których możemy położyć wszystkie sprzęty do majsterkowania. Wymiary garażu powinny być zatem zależne nie tylko od wielkości samochodu, ale umożliwiać także wygodne wyjście z auta i wypakowanie wszystkich zakupów oraz uwzględniać miejsce do przechowywania przedmiotów na co dzień niepotrzebnych w domu i sprzętu sportowego.

Przeczytaj także >> Projekt domu z garażem czy bez? Sprawdzamy opłacalność

Usytuowanie garażu na działce

Gdzie może być usytuowany garaż? Spójną całość tworzyć będzie garaż w bryle domu niewyróżniający się z jego formy, schowany w budynku, zawierający ściany wyrównane ze ścianami części mieszkalnej. Można go wtedy przykryć jednym dachem wspólnym ze strefą mieszkalną. Aby część garażowa nieco wyróżniała się od użytkowej, może być dobudowana z przodu lub z boku, tworząc odrębną bryłę nadającą ciekawy kształt budynkowi. Garaż lekko cofnięty za frontową elewację staje się mniej widoczny. Jeśli nad garażem nie ma pomieszczeń mieszkalnych, przykrywający go dach będzie niższy niż nad pozostałą częścią budynku, co urozmaici formę domu oraz podkreśli główną część mieszkalną.

W przypadku lokalizacji garażu w podpiwniczonej części budynku należy zaplanować pochyły zjazd o szorstkiej powierzchni. Przepisy określają, że kąt nachylenia nie może być większy niż 25%. Długość zjazdu zależy od różnicy poziomów, jaką trzeba pokonać. Im niższe zagłębienie posadzki, tym musi być on dłuższy, a więc zwiększa się też odległość usytuowania domu od ulicy. Podjazd do garażu dobudowanego do bryły domu będzie mniej skomplikowany. Jeśli konieczny jest skręt przed jego wjazdem, należy zapewnić miejsce na wykonanie manewrów. Warto pomyśleć także o możliwości parkowania przed garażem, jeśli korzystamy z samochodu kilka razy w ciągu dnia, oraz o miejscach postojowych dla gości.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.