Ile kosztuje budowa garażu?

Budowa własnych czterech kątów niemalże zawsze wiąże się z budową garażu, który może stanowić część domu lub osobny budynek. Co więcej, często jeden garaż nie wystarcza – w wielu gospodarstwach domowych dwa samochody stanowią już normę. Na co warto zwrócić uwagę, planując budowę garażu, i od czego zależy koszt tego przedsięwzięcia?

Formalności przed budową garażu

Zanim zaczniemy budowę, warto dowiedzieć się co nieco o formalnej stronie tej inwestycji. Przede wszystkim: czy budowa garażu wymaga pozwolenia? Jeszcze do niedawna – tak. Według ustawy o prawie budowlanym z 1994 roku na budowę garażu wolnostojącego trzeba było uzyskać oddzielne pozwolenie. Jednak w 2015 roku weszła w życie nowelizacja tej ustawy, która zezwala na budowę garażu jedynie za zgłoszeniem do odpowiedniego urzędu, bez konieczności ubiegania się o pozwolenie.

Planując budowę wolnostojącego garażu murowanego, musimy przygotować się na nieco podobny przebieg prac, jak przy budowie domu.

Trzeba przy tym pamiętać, że w takiej sytuacji powierzchnia garażu nie powinna przekraczać 35 m2 – powyżej tej wielkości musimy już uzyskać pozwolenie. Jeżeli zatem chcemy wybudować większy garaż, np. dwustanowiskowy, należy złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami (projekt garażu, decyzja o warunkach zabudowy, potwierdzenie prawa do dysponowania działką budowlaną) do urzędu miasta lub starostwa powiatowego.

 

Budowa garażu - jakie są koszty?
Budowa garażu - jakie są koszty?

 

Gdzie usytuować na działce garaż? Przepisy budowlane

Ważnym aspektem jest także usytuowanie garażu na działce. Według aktualnych przepisów, garaż powinien być umieszczony co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką, jeśli jest do niej zwrócony ścianą bez okien ani drzwi, lub co najmniej 4 m – jeżeli jest zwrócony ku granicy ścianą z otworem drzwiowym lub okiennym. Ta odległość może być pomniejszona np. o wystający okap czy dach, jednak nie więcej niż 0,8 m. Jeżeli działka budowlana ma szerokość do 16 m, wówczas dopuszczalna odległość ściany garażu od granicy wynosi 1,5 m. W niektórych przypadkach można także postawić garaż bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką: jeżeli ściana garażu będzie przylegała do ściany budynku na działce sąsiedniej (przy czym wysokość i długość ściany naszego garażu nie mogą być większe niż u sąsiada) lub jeżeli nasz garaż ma wysokość mniejszą niż 3 m i długość mniejszą niż 5,5 m.

Projekt garażu - gotowy czy na zamówienie?

Jeśli chodzi o projekt garażu, to – podobnie jak w przypadku domu – mamy do wyboru opcję gotową lub na zamówienie. Rzecz jasna, tańszy jest gotowy projekt (ok. 1000-2000 zł), zwłaszcza jeżeli decydujemy się na prosty budynek z jednospadowym dachem. Warto jednak pamiętać także o tym, by garaż współgrał stylistycznie z otoczeniem i przede wszystkim – z samym domem.

 

Projekt garażu z pomieszczeniem gospodarczym
Projekt garażu z pomieszczeniem gospodarczym

 

Koszty budowy garażu wolnostojącego

Szukając jak najtańszych rozwiązań, możemy kupić gotowy garaż z blachy falistej, który kosztuje średnio ok. 1500-4000 zł (za bardziej solidne modele zapłacimy ok. 6000-8000zł). Co ciekawe, tzw. garaż blaszak możemy nawet ocieplić i otynkować, by lepiej się prezentował i stanowił skuteczniejszą ochronę dla auta czy narzędzi. Jeżeli natomiast zależy nam na bardziej stabilnym budynku, nie pozostaje nic innego, jak tylko wybudować garaż murowany – zazwyczaj głównym materiałem budowlanym jest tu beton komórkowy. Dach można pokryć blachodachówką lub droższą dachówką ceramiczną.

Jeżeli chcemy wybudować większy garaż, np. dwustanowiskowy, należy złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami (projekt garażu, decyzja o warunkach zabudowy, potwierdzenie prawa do dysponowania działką budowlaną) do urzędu miasta lub starostwa powiatowego.

Planując budowę wolnostojącego garażu murowanego, musimy przygotować się na nieco podobny przebieg prac, jak przy budowie domu. Na początku wykonuje się wykop i inne prace ziemne, a następnie fundamenty i podłogę. Ten etap będzie kosztował szacunkowo ok. 6000-8000 zł. Następnie doprowadzamy budowę do stanu surowego, czyli budujemy ściany nośne i dach – w zależności od pokrycia dachowego za ten etap zapłacimy  ok. 8000-15 000 zł. Otynkowanie i pomalowanie ścian oraz wykonanie podłogi to koszt ok. 6000-10 000 zł (w dużej mierze zależy do od cen materiałów). Przyda się nam również instalacja elektryczna – jej wykonanie będzie kosztowało ok. 600-800 zł. Ostatnim elementem jest brama garażowa: za prosty model otwierany ręcznie zapłacimy średnio ok. 1800-2200 zł, natomiast za wersję z napędem elektrycznym – ok.  4500-5000 zł. Całościowy koszt budowy jednostanowiskowego garażu murowanego wyniesie ok. 25 000-40 000 zł.

Garaż wolnostojący nie jest oczywiście jedynym rozwiązaniem – obecnie wiele projektów domów zakłada budowę garażu połączonego z budynkiem mieszkalnym lub wręcz będącego integralną częścią domu. W takim wypadku koszt budowy garażu jest wkalkulowany w budowę domu.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

 • w203 2023-08-29T11:58:50.592Z

  Planuje budowe garazu murowanego na dwa stanowiska, z jedną bramą automatyczną, na plycie fundamentowej, dachówką ceramiczną, do tego para drzwi i okno. Myślicie, że zmieszcze się w 70k?

  • Gość 2022-04-20T10:11:06.729Z

   Chce postawić garaż z przęseł betonowych jak na ogrodzenie !

   • Gość 2021-12-20T16:36:46.159Z

    Mogę prosić o nazwę projektu garażu z pierwszego zdjęcia ?

    • Radek 2020-05-17T13:39:34Z

     Chciałbym wystawić garaż ale z przesel betonowych o wymiarak 8x6m. Jaki byłby koszt pozwolenia na tą budowę.

     • Radek 2020-05-17T13:38:09Z

      Witam