Jaki garaż wybrać – wolnostojący czy w bryle budynku?
Ciągle rosnące ceny działek budowlanych sprawiają, że inwestorzy decydują się na zakup coraz mniejszych parceli. To zaś zmusza do przemyślanego planowania ich zagospodarowania. Dobrym sposobem połączenia budynku mieszkalnego i garażu jest wybór projektu domu z garażem w bryle budynku. Jakie wady i zalety ma takie rozwiązanie?
Garaż wolnostojący
Garaż wolnostojący wybiorą zapewne ci inwestorzy, którzy są posiadaczami dużych, rozległych działek. Główną zaletą garażu wolnostojącego jest to, że można go posadowić w dalszej odległości budynku, przez co oddzieli się funkcję mieszkalną od gospodarczej. Jeśli powierzchnia działki jest naprawdę duża, można go zbudować za domem, dzięki czemu nie będzie on widoczny z ulicy.
Posiadacze dużej parceli mogą sobie także pozwolić na to, aby połączyć garaż z pomieszczeniami gospodarczymi. Bardzo popularne jest umieszczanie w budynku garażowym dodatkowego pomieszczenia przeznaczonego na składowanie materiałów opałowych, narzędzi ogrodniczych, narzędzi samochodowych, sprzętu sportowego, rowerów czy też niepotrzebnych na co dzień przedmiotów. To dobre rozwiązanie także wtedy, gdy inwestor chce w garażu urządzić warsztat majsterkowicza. Obecnie coraz częściej przy garażu projektuje się przestrzeń rekreacyjną, a więc wiatę z kominkiem czy wędzarnią. W tym przypadku wiata będzie służyła za altankę ogrodową. Wiata będzie także przydatna jako miejsce parkingowe dla gości.Choć wybór garażu wolnostojącego ma wiele zalet, należy także wymienić podstawową wadę takiego rozwiązania. Budowa garażu wolnostojącego jest przede wszystkim droższa, ponieważ potrzeba większej ilości materiałów na jego zbudowanie. Więcej będzie trzeba wydać na postawienie ścian, wykończenie, a także na dach. Jeśli chcemy, by garaż był ogrzewany, trzeba będzie podłączyć osobną instalację.
Budowa garażu wolnostojącego jest droższa, ponieważ wymaga większej ilości materiałów. Natomiast realizując projekt domu z garażem w bryle obniża się nie tylko koszty budowy, ale oszczędza się także przestrzeń na działce.
Garaż w bryle budynku
Z myślą o posiadaczach mniejszych działek architekci stworzyli kolekcję projektów domu z garażem w bryle budynku. Wybierając projekt z tej kolekcji, oszczędzimy miejsce na działce, na którym będzie można zrealizować piękny ogród. Garaż połączony z budynkiem może być do niego doklejony lub ściśle wbudowany w jego bryłę. W pierwszym przypadku będzie przykryty osobnym dachem, w drugim zarówno dom, jak i garaż będzie przykrywał ten sam dach. Obydwa rozwiązania sprawiają jednak, że dom i garaż tworzą spójną kompozycję, są tak samo wykończone. Główną zaletą połączenia domu i garażu jest oszczędność przestrzeni na działce oraz oszczędność na zakupie materiałów budowlanych. Garaż w bryle budynku ma co najmniej jedną ścianę wspólną z częścią mieszkalną, dlatego zużyjemy mniej materiałów nie tylko na budowę ścian, ale i na ich wykończenie. Mniej potrzeba będzie także materiałów na budowę dachu. Jeśli chcemy, by garaż był ogrzewany, można będzie zamontować tę samą instalację, która jest zaplanowana w domu. Jeżeli jednak zdecydujemy, aby w garażu nie było ogrzewania, należałoby dodatkowo ocieplić ścianę łączącą dom z garażem.
Ogromną zaletą połączenia domu z garażem jest łatwy dostęp z części mieszkalnej do garażowej. Montując drzwi w ścianie je łączącej, będzie można szybko i bezproblemowo przenieść zakupy z samochodu wprost do kuchni. Poza tym będzie można łatwo przejść z domu do garażu nawet w czasie deszczu czy mrozu.Minusem takiego rozwiązania będą hałasy dochodzące z garażu do domu w trakcie parkowania samochodu. Aby uniknąć przenikania spalin z garażu do domu, drzwi przechodnie warto zabezpieczyć dodatkową uszczelką.
Komentarze